Baner eko soft 2023 bdo

Ewidencja odpadów w BDO

Założony przez Aga 02 styczeń 2020 o 17:30

Gość

04 marzec 2021 o 07:36

napisał:


napisał:




napisał:



Co w przypadku gdy ktoś popełnił błąd przy KEO i wprowadził KEO odpadu niebezpiecznego jako normalną kartę ewidencji ? Tj. wrzucił ewidencję odpadu niebezpiecznego nie do tej zakładki co trzeba ?







 Prowadzi Pani działalność w zakresie zbierania odpadów niebezepicznych czy dotyczy wytwórcy? Jeśli wytwórcy to zakładamy zwykłą KEO.







Jako wytwórca odpadów (warsztat).

Jako wytwórca zakłada się zwykłą KEO.

F4odpowiedz

Gość

04 marzec 2021 o 07:42

napisał:


napisał:




napisał:



Cześć
Na podstawie jakich dokumentów należy zdefiniować kod procesu odzysku dla wypełnienia Załącznika VII (przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów poza teren krajów UE). Kontrahent nie musi posiadać decyzji odpadowej.







Na końcu ustawy o odpadach jest Załącznika z procesami Recyklingu. Należy wybrać odpowiedni.
Ps. Wywożąc odpady poza Polskę, tylko w części procesów R, można przetworzyć odpady poza granicą.
Odnośnie Decyzji- kontrahent przejmujący spoza Polski, musi spełniać szereg wytycznych, aby mógł przejąć i przetworzyć odpad z zagranicy.




Dziękuję za odpowiedz
To znaczy, na przykład jeśli huta dokonuje recycling metali, musimy samodzielnie ustalić kod R12?
kontrahent przejmujący spoza Polski,  spełniać szereg wytycznych, aby mógł przejąć i przetworzyć odpad z zagranicy - w jakiej ustawie/konwencji wyznaczony ten szereg wytycznych?



Nie jestem pewna czy R12, można uznać przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów..
Najczęściej stosowany proces przy Recyklingu metali to R4.
M. in. ustawa o transgranicznym przemieszczaniu odpadów, do tego dochodzą Dyrektywy, katalogi odpadów z listy zielonej, bursztynowej.
Należy ustalić jaki to rodzaj metali, czy klasyfikuje się na listę zieloną czy bursztynową, tzn. np. czy to jest bezpieczny odpad metali czy zanieczyszczony. W zależności, którą listę wybierzemy, będzie inny proces wywozu i dokumentacji z tym związanej.

F4odpowiedz

Joanna2021

Liczba postów: 1

Od: 04.03.2021

04 marzec 2021 o 12:39

Dzień dobry,
stanowimy jako wytwórca odpadów. Naszym głównym i jedynym odpadem jest złom. Niestety nie poruszam się biegle w rejestrze, np. w zeszłym roku nie zgromadziliśmy ani tony żelaza i nie robiliśmy w rejestrze żadnych ruchów. W Urzędzie Marszałkowskim uzyskałam informację, że sprawozdania zerowego za 2020 rok też nie muszę robić. Z uwagi na sytuację kadrową, wszelkie grubsze prace remontowe itd. przełożyliśmy na ten rok 2021. Do końca kwietnia będziemy mieć do oddania ok 15 ton. Stan na początek roku - zero. Nie wiem, czy najpierw muszę założyć KEO, a jak będziemy przekazywać odpad - KPO czy na odwrót.  Proszę o podpowiedź:
1) od stycznia trwają prace, podczas których gromadzi nam się złom - zakończenie planujemy w połowie kwietnia. Niestety nie mamy wagi i nie wiem ile tego złomu faktycznie gromadzi się w danym dniu. Nie zakładałam żadnych kart od stycznia. Czy mogę np. w tym momencie założyć kartę ewidencji odpadu i podać, że w dniu dzisiejszym wytworzyliśmy przykładowo 8 t, a w kwietniu założę drugą kartę i wskażę np. 7 t?

2) czy po zakończeniu wszystkich prac (kwiecień) założyć jedną kartę KEO i podać wagę ogólną - 15 t?
3) transport firmy zajmującej się odbiorem złomu planujemy zamówić na koniec kwietnia - czy mogę najpierw przygotować KPO na całość a później założyć KEO i podać faktyczną wagę.

F4odpowiedz

Gość

04 marzec 2021 o 12:49

Witam, 

Problem wszystkich czyli KPO/KPOK - jesteśmy recyklerem, mamy w pozwoleniu kody 20.... Pytanie czy aby odbierać komunalki w kodach 20 musimy być zdefiniowani jako Instalacje Komunalne? Czy pomimo tego że nie jesteśmy z definicji, ale mamy w pozwoleniu 20 to możemy odbierać na KPOK czy nie?

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 710

Od: 19.03.2017

04 marzec 2021 o 14:08

napisał:



Dzień dobry,

stanowimy jako wytwórca odpadów. Naszym głównym i jedynym odpadem jest złom. Niestety nie poruszam się biegle w rejestrze, np. w zeszłym roku nie zgromadziliśmy ani tony żelaza i nie robiliśmy w rejestrze żadnych ruchów. W Urzędzie Marszałkowskim uzyskałam informację, że sprawozdania zerowego za 2020 rok też nie muszę robić. Z uwagi na sytuację kadrową, wszelkie grubsze prace remontowe itd. przełożyliśmy na ten rok 2021. Do końca kwietnia będziemy mieć do oddania ok 15 ton. Stan na początek roku - zero. Nie wiem, czy najpierw muszę założyć KEO, a jak będziemy przekazywać odpad - KPO czy na odwrót.  Proszę o podpowiedź:

1) od stycznia trwają prace, podczas których gromadzi nam się złom - zakończenie planujemy w połowie kwietnia. Niestety nie mamy wagi i nie wiem ile tego złomu faktycznie gromadzi się w danym dniu. Nie zakładałam żadnych kart od stycznia. Czy mogę np. w tym momencie założyć kartę ewidencji odpadu i podać, że w dniu dzisiejszym wytworzyliśmy przykładowo 8 t, a w kwietniu założę drugą kartę i wskażę np. 7 t?




2) czy po zakończeniu wszystkich prac (kwiecień) założyć jedną kartę KEO i podać wagę ogólną - 15 t?

3) transport firmy zajmującej się odbiorem złomu planujemy zamówić na koniec kwietnia - czy mogę najpierw przygotować KPO na całość a później założyć KEO i podać faktyczną wagę.





Proszę sobie założyć KEO . W razie kontroli okaże się,że jest odpad ,ale nie ma założonej karty i nic nie jest wytworzone. Można zrobić tak jak Pani pisze...założyć kartę i wpisać wagę. Nie trzeba kilku kart chyba ,że jest taka potrzeba(inne kody). Żeby coś przekazać trzeba mieć na stanie. Bezpieczniej będzie założyć KEO ,a potem przekazać.Zawsze obierający może zrobić korektę jeśli nie ma Pani możliwości u siebie zważyć. Wpis z wytworzenia też mozna sobie skorygować.
F4odpowiedz

Gość

05 marzec 2021 o 10:30

Witam, 

proszę o potwierdzenie. W 2020 r. obowiązywały jeszcze papierowe KPO i KEO, jednak w przypadku jeżeli na każdym MPD wytwarzam mniej niż 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne to jestem zwolniony z prowadzenia KEO i rozliczam jedynie wszystkie MPD w sprawozdaniu rocznym? 
Czy takie stworzone KEO mogę jedynie prowadzić dla siebie, jednak nie będą nigdy 'rozliczane' np. podczas kontroli?

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 710

Od: 19.03.2017

05 marzec 2021 o 10:44

napisał:

Witam, 

proszę o potwierdzenie. W 2020 r. obowiązywały jeszcze papierowe KPO i KEO, jednak w przypadku jeżeli na każdym MPD wytwarzam mniej niż 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne to jestem zwolniony z prowadzenia KEO i rozliczam jedynie wszystkie MPD w sprawozdaniu rocznym? 
Czy takie stworzone KEO mogę jedynie prowadzić dla siebie, jednak nie będą nigdy 'rozliczane' np. podczas kontroli?



Oczywiście można dla siebie prowadzić taką ewidencję. Spowoduje kontrolę nad wytwarzanymi przez siebie odpadami. Ta ew. nie musi być okazywana podczas kontroli jeśli nie ma Pan  obowiązku prowadzenia jej. 5 ton dotyczy wszystkich MPD nie na każde z osobna.
F4odpowiedz

Gość

05 marzec 2021 o 10:47

napisał:


napisał:


Witam, 

proszę o potwierdzenie. W 2020 r. obowiązywały jeszcze papierowe KPO i KEO, jednak w przypadku jeżeli na każdym MPD wytwarzam mniej niż 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne to jestem zwolniony z prowadzenia KEO i rozliczam jedynie wszystkie MPD w sprawozdaniu rocznym? 
Czy takie stworzone KEO mogę jedynie prowadzić dla siebie, jednak nie będą nigdy 'rozliczane' np. podczas kontroli?





Oczywiście można dla siebie prowadzić taką ewidencję. Spowoduje kontrolę nad wytwarzanymi przez siebie odpadami. Ta ew. nie musi być okazywana podczas kontroli jeśli nie ma Pan  obowiązku prowadzenia jej. 5 ton dotyczy wszystkich MPD nie na każde z osobna.


 
Ostatnio właśnie padło takie pytanie czy te 5 ton dotyczy całej firmy czy osobno kazdego MPD.. padła odpowiedz, ze kazdeo MPD... 

F4odpowiedz

Gość12

05 marzec 2021 o 12:04

Witam, proszę o radę w związku z wystawianiem KEO. Nasza firma zajmuje się przetwarzaniem tworzyw sztucznych. Przyjmujemy odpady o różnych kodach, które potem przetwarzamy w procesie R12. Powstałe odpady poddajemy procesowi R3 i wykorzystujemy je potem w zakładzie do produkcji. Czy wystawiając kartę ewidencji odpadów w zakładce przetworzone (w procesie R3) powinnam zaznaczyć:
proces - odzysk R
proces przetwarzania - R3
sposób gospodarowania - Ppu przygotowanie do ponownego użycia czy Rec recykling?
Im dłużej siedzę i myślę tym mam większe wątpliwości.

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 710

Od: 19.03.2017

05 marzec 2021 o 14:02

napisał:

Witam, proszę o radę w związku z wystawianiem KEO. Nasza firma zajmuje się przetwarzaniem tworzyw sztucznych. Przyjmujemy odpady o różnych kodach, które potem przetwarzamy w procesie R12. Powstałe odpady poddajemy procesowi R3 i wykorzystujemy je potem w zakładzie do produkcji. Czy wystawiając kartę ewidencji odpadów w zakładce przetworzone (w procesie R3) powinnam zaznaczyć:
proces - odzysk R
proces przetwarzania - R3
sposób gospodarowania - Ppu przygotowanie do ponownego użycia czy Rec recykling?
Im dłużej siedzę i myślę tym mam większe wątpliwości.


Polecam ,bardzo jasno jest opisane https://docplayer.pl/11608373-Projekt-ustawy-o-odpadach-wybrane-zagadnienia-maria-duczmal-radca-praw...


F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter