Baner eko soft 2023 bdo

Ewidencja odpadów w BDO

Założony przez Aga 02 styczeń 2020 o 17:30

Gość

27 maj 2021 o 13:49

Witajcie. 

Jesteśmy recyklerem i przyjmujemy KPOK. Sami nie mamy umów z gminami ani osobiście nie odbieramy odpadów tylko firmy pośredniczące je do nas przywożą. 
Pytanie brzmi : czy musimy te odpady ewidencjonować z podziałem na gminy? Na kogo ten obowiązek przypada? Na nas jako finalnego recyklera czy na odbierającego odpady??

F4odpowiedz

Gość

27 maj 2021 o 13:53

czy ktoś z Państwa może mi wytłumaczyć w jakich przypadkach wystawia sie KPOK tryb "przekazania"?

F4odpowiedz

Gość

28 maj 2021 o 07:53

napisał:


napisał:


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie odpadów komunalnych.
W zakładzie, w którym pracuję zamówiliśmy kontener na odpady wielkogabarytowe, gdzie zostaną umieszczone niepotrzebne meble biurowe. Firma, która będzie odbierać od nas kontener kazała wystawić KPOK. Czy ktoś może wie, jak to później ma wyglądać tzn czy trzeba zrobić ewidencje tak jak to się robi przy odpadach nie komunalnych ? I kolejne moje pytanie- czy trzeba później gdzieś wykazać te meble ?





To firma, która odbiera odpad powinna wystawić KPOK a nie Państwo, Państwo w tedy nie ewidencjonują takiego odpadu ani nie wykazują, ponieważ jest komunalny jeśli firma odbierze go na KPOK i to ta firma jedynie musi go wykazać w swojej ewidencji jako odbiór odpadu komunalnego

To jest jakaś dziwna sprawa. Mamy umowe na odbiór odpadów komunalnych zmieszanych z firmą zewnętrzną. Firma ta odbiera je od nas bez wystawiania przez nas KPOK (w końcu to oni są wytwórcą odpadu). Natomiast jeżeli chodzi o odpady komunalne wielkogabarytowe (20 03 07) to bez wystawienia KPOK z naszej strony nie chcą od nas tego odebrać. Czy to jest słuszne?

F4odpowiedz

Gość

28 maj 2021 o 14:30

Jeśli oni je odbierają to oni wystawiają KPOK bo oni widnieją jako firma odbierająca, chyba, że chcą to odebrać jako odpad przemysłowy, w tedy Państwo wystawiają normalną KPO, proszę to sobie wyjaśnić z firmą. 

F4odpowiedz

Gość

28 maj 2021 o 15:42

napisał:

Witajcie. 

Jesteśmy recyklerem i przyjmujemy KPOK. Sami nie mamy umów z gminami ani osobiście nie odbieramy odpadów tylko firmy pośredniczące je do nas przywożą. 
Pytanie brzmi : czy musimy te odpady ewidencjonować z podziałem na gminy? Na kogo ten obowiązek przypada? Na nas jako finalnego recyklera czy na odbierającego odpady??



Ustawowo tylko prowadzący odbiór komunalnych powinien prowadzić karty ewidencji odpadów z podziałem na gminy (KEOK). Dla recyklera przyjmującego odpady na KPOK powinna być opcja umieszczenia tej karty na zwykłym KEO. Niestety BDO to bubel funkcjonalny i trzeba przyjęcia KPOK zrobić na KEOK.
F4odpowiedz

Gość

28 maj 2021 o 15:51

napisał:

czy ktoś z Państwa może mi wytłumaczyć w jakich przypadkach wystawia sie KPOK tryb "przekazania"?



KPOK w trybie przekazania jest przeznaczony dla odbierającego odpady komunalne,  który przewiezione na własny plac (stację przeładunkową) odpady przekazuje potem dalej.
Popularne nieprawidłowe przypadku użycia KPOK  w trybie przekazania:
- zbierający odpady komunalne chce przekazać je dalej (niezgodne z przepisami, powinno być KPO, ale to jedyny sposób na zejście odpadów z ewidencji KEOK)
- przekazanie na PSZOK z firm (np. gabaryty, powinno być KPO albo jako przekazanie od podmiotu zwolnionego z ewidencji)
- zbiórki typu mobilny PSZOK
F4odpowiedz

Gość

31 maj 2021 o 08:55

napisał:


napisał:


Witajcie. 

Jesteśmy recyklerem i przyjmujemy KPOK. Sami nie mamy umów z gminami ani osobiście nie odbieramy odpadów tylko firmy pośredniczące je do nas przywożą. 
Pytanie brzmi : czy musimy te odpady ewidencjonować z podziałem na gminy? Na kogo ten obowiązek przypada? Na nas jako finalnego recyklera czy na odbierającego odpady??





Ustawowo tylko prowadzący odbiór komunalnych powinien prowadzić karty ewidencji odpadów z podziałem na gminy (KEOK). Dla recyklera przyjmującego odpady na KPOK powinna być opcja umieszczenia tej karty na zwykłym KEO. Niestety BDO to bubel funkcjonalny i trzeba przyjęcia KPOK zrobić na KEOK.

Tylko czy moim obowiązkiem jest robienie KEOK z podziałem na gminy? Czy mogę wszystko wrzucać do jednej, tej  w której znajduje się instalacja recyklingowa?



F4odpowiedz

Gość

31 maj 2021 o 09:57

napisał:


napisał:


czy ktoś z Państwa może mi wytłumaczyć w jakich przypadkach wystawia sie KPOK tryb "przekazania"?





KPOK w trybie przekazania jest przeznaczony dla odbierającego odpady komunalne,  który przewiezione na własny plac (stację przeładunkową) odpady przekazuje potem dalej.
Popularne nieprawidłowe przypadku użycia KPOK  w trybie przekazania:
- zbierający odpady komunalne chce przekazać je dalej (niezgodne z przepisami, powinno być KPO, ale to jedyny sposób na zejście odpadów z ewidencji KEOK)
- przekazanie na PSZOK z firm (np. gabaryty, powinno być KPO albo jako przekazanie od podmiotu zwolnionego z ewidencji)
- zbiórki typu mobilny PSZOK

A co jak przekazujemy również na KPOK i firma nam to zatwierdza? Patrząc na to, jak wygląda karta ewidencji odpadów komunalnych prawidłowo wygląda wykazanie w rubryce przekazane odpady przekazanie takich odpadów na KPOK i zaciągnięcie takich kart w tą samą kartę ewidencji

F4odpowiedz

Gość

31 maj 2021 o 10:10

napisał:


Tylko czy moim obowiązkiem jest robienie KEOK z podziałem na gminy? Czy mogę wszystko wrzucać do jednej, tej w której znajduje się instalacja recyklingowa?






Uważam, że tak. Przypis do wzoru KEOI z ustawy o odpadach:
"W przypadku
odbierania odpadów komunalnych należy sporządzić osobno kartę dla każdej gminy, z terenu której odpady komunalne
są odbierane."
To jedyny przypadek, kiedy powinno się prowadzić KEOK, więc jako recykler bym też tak zrobił - wszystko na jedną KEOK.

F4odpowiedz

Gość

31 maj 2021 o 12:31

Czy może być inny odbierający i transportujący odpad na KPOK? Jesteśmy wpisani do działalności regulowanej z jednego podmiotu natomiast fakturujemy klienta z drugiego podmiotu, którego mamy wpisanego na transport odpadów, a jeśli system pozwala na wybranie dwóch różnych podmiotów to można tak zrobić? 

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter