Baner eko soft 2023 bdo

Sprawozdania za lata 2019-2023 w BDO

Założony przez Ochronasrodowiska-PZOM 30 grudzień 2019 o 10:55

Gość

15 marzec 2022 o 10:22

napisał:



A co się dzieje jak się nie wypełni tego całego rocznego sprawozdania?

W 2019, 2020, 2021 - było wywożone na wysyp to i tamto i kwity bdo były wypisane.

Ale sprawozdania nie robiono, zero pojęcia w temacie i teraz się dowiedziałem że coś takiego istnieje.

Nikt się nie upomina, nie ma jakichś straszących maili. No i co? Coś z tym robić?




Złożyć sprawozdanie  bez wezwania.

F4odpowiedz

Gość

15 marzec 2022 o 11:02

Od
bieżącego roku polecam od razu przy utworzeniu pierwszej karty
przekazania odpadu utworzyć od razu kartę ewidencji, a za poprzednie
lata najlepiej zrobić ewidencję KEO papierową.
- a mam takie pytanie: skoro wszystko jest rejestrowane w systemie BDO, na każdy wywóz jest generowane KPO, czemu ma służyć roczny raport jeśli jest to wszystko wewnątrz systemu. Mi to jest do niczego nie potrzebne, urzędy które tego wymagają mają to "od środka". Rozumiem że mam każdy PKO po wykonaniu wywózki drukować i kolekcjonować. Ale to też jest niepotrzebne, generujemy w ten sposób niepotrzebny papier, przecież jest wszystko w systemie. I teraz wychodzi że bez wydrukowania nie zliczę ile danego odpadu w danym roku było wywiezione na wysyp? Bo żadne zaznaczenie w wyszukiwarkach nie działa.
Za poprzednie lata należy uzupełnić sprawozdanie sumujący ilości z KPO na każdy rok oddzielnie - czyli w co mam dokładnie wejść żeby rozpocząć ?
można znaleźć firmy które pomagają prowadzić BDO i uzupełniać sprawozdania - jak nie wiadomo o co chodzi to już chyba wiadomo jednak :) W przeciągu 3 lat mam 93 kwity wywózek, według systemu BDO (potwierdzony transport), podejrzewam że zrobię to sam, ale bez instrukcji tracę tylko czas na poznawanie co i jak. Video porady nie pomagają, infolinie są lepsze niż NFZ. Tak więc jest super :)







Za poprzednie lata należy uzupełnić sprawozdanie sumujący ilości z KPO na każdy rok oddzielnie (jeśli nie były prowadzone karty ewidencji odpadów) i sporządzić sprawozdania. Nie jest to bardzo skomplikowane, ale można znaleźć firmy które pomagają prowadzić BDO i uzupełniać sprawozdania. Zdecydowanie nie polecam czekania aż urząd sam się upomni o brakujące dokumenty.

Od bieżącego roku polecam od razu przy utworzeniu pierwszej karty przekazania odpadu utworzyć od razu kartę ewidencji, a za poprzednie lata najlepiej zrobić ewidencję KEO papierową.
















F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 710

Od: 19.03.2017

15 marzec 2022 o 11:46

napisał:


napisał:






A co się dzieje jak się nie wypełni tego całego rocznego sprawozdania?


W 2019, 2020, 2021 - było wywożone na wysyp to i tamto i kwity bdo były wypisane.


Ale sprawozdania nie robiono, zero pojęcia w temacie i teraz się dowiedziałem że coś takiego istnieje.


Nikt się nie upomina, nie ma jakichś straszących maili. No i co? Coś z tym robić?








Złożyć sprawozdanie bez wezwania.




Roczne sprawozdania się robi żeby właśnie urzędy nie musiały się "bawić"
w sumowanie i odejmowanie. ;-) BDO sumuje wszystko ,ale bez podziału
na miesiące. Jeżeli chcemy konkretnie jakiś miesiąc ,to wtedy niestety
ręcznie. KPO nie musimy drukować chyba ,że chcemy. KEO służy do wpisu
tych kart i w tej ew. jest sumowane-
wytworzenie/przyjęcie/przetworzenie/przekazane. Tu są filmiki krok po
kroku https://bdo.mos.gov.pl/instrukcje-krok-po-kroku-system-bdo/.
Tylko trzeba zajrzeć- otworzyć ,posłuchać. Nie posiada Pan ewidencji
,a więc pozostało zliczyć z KPO. Jest tylko 93 szt za 3 lata .Proszę
sobie wyobrazić ,że mamy tysiące w ciągu roku i trzeba sobie radzić.
Ale jest jeszcze pytanie ....czy te odpady są zbierane, czy wytwarzane
,przetwarzane. Jeżeli tylko wytwarzane i przekazywane ,to należy
uzupełnić dział 1 i 11. Jeżeli tylko zbierane ,to dział 1 i 12. Dla odpadów tylko przekazywanych nie sporządzamy sprawozdania. Nie zmienia faktu ,że KEO muszą być w systemie  BDO. Z tego co Pan pisze ,to wytworzone ,a więc dział 1 i 11 . I w dziale 11 należy zaznaczyć ,że to są odpady wytworzone poza instalacją. Jeżeli wytworzono w ramach usługi i w różnych gminach- należy każdą gminę osobno wpisać.
F4odpowiedz

Gość

15 marzec 2022 o 12:29

Witam. A my mamy różne maszyny do wycinania, np plotery. Oddajemy wióry i mamy karty Kpo.
Czy to jest instalacja czy to będzie poza instalacją.?
Bo niby na stronie pisze ze maszyny nie mobilne to już instalacja.
Pozdrawiam

F4odpowiedz

Gość

15 marzec 2022 o 12:44

Mam działalność, wytwarzam odpady nie tylko komunalne. 
Tworzywa sztuczne zawsze były zgłaszane, KPO itp wszystko gra...
aleee
Pytanie jednak mam dot. tych komunalnych? czy muszę prowadzić ewidencję? 
u mnie wygląda to tak, że zgłaszam do firmy - odbiera, wystawia FV i wszystko. powinnam jeszcze mieć KPO?

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 710

Od: 19.03.2017

15 marzec 2022 o 12:47

napisał:

Witam. A my mamy różne maszyny do wycinania, np plotery. Oddajemy wióry i mamy karty Kpo.
Czy to jest instalacja czy to będzie poza instalacją.?
Bo niby na stronie pisze ze maszyny nie mobilne to już instalacja.
Pozdrawiam



Do instalacji nie należą:

-środki transportu
- mobilne urządzenia techniczne, których istotą/warunkiem
funkcjonowania jest zmiana miejsca położenia (np. maszyna do
czyszczenia)
 -budynek, którego eksploatacja może spowodować emisję (przy czym jeśli
w budynku znajduje się stacjonarne urządzenie techniczne, którego
eksploatacja może spowodować emisję, to stanowi ono instalację)

Przykłady instalacji, których eksploatacja prowadzi do wytwarzania odpadów:

elektrociepłownie/ ciepłownie
- spalarnie odpadów, instalacje MBP i inne instalacje do przetwarzania
odpadów
- instalacje z branży przemysłu chemicznego/ petrochemicznego
- oczyszczalnie ścieków
- instalacje do obróbki metali
-urządzenia stacjonarne do odsysania oleju znajdujące się w warsztacie
samochodowym
- stacjonarne urządzenie techniczne służące do lakierowania czy mycia
samochodów
-maszyny służące np. do produkcji, kruszenia, obróbki, szlifowania.











F4odpowiedz

Gość

15 marzec 2022 o 13:35

Jest nadzieja widzę że ktoś wspomoże, dziękuję Pani Agnieszko. No dobra, próba nr 142 - wyszukuję w KPO po kodzie odpadu (losowo wybrałem najpopularniejszy wywóz czyli 17 01 01) w zrealizowanych przejęciach i zakresie rocznym - wyskakuje mi że jest 21 kart. Teraz robię to samo ale w zakładce "potwierdzony transport" i mam już 41 kart. Pytanie - który zakres jest właściwy do sprawdzenia, jakie ilości są tam zawarte (w sensie do zliczenia). Rozumiem że nijak się tego nie dowiem, niż otwarcie każdej karty i zapisanie sobie jakiej ilości jest tam odpad. To czysty relaks, ok.
I jeszcze jedno pytanie - wchodzę w sprawozdawczość, mój wybór to "wytwarzane odpady".
W dziale 1 mam swoje dane i w rozgałęzieniu "instalacje", gdzie wybrałem dwa wysypiska do których są dostarczane odpady. To jest dobrze, tak?
Potem niby interesuje mnie dział 11 - "Informacja o wytworzonych odpadach". Tutaj do swojego miejsca firmy dodaję "odpady wytworzone poza instalacją", czyli po kolei dodaję zliczoną ilość każdego kodu. Zakładając że mam to już zrobione i to byłoby wszystko (trzeba być optymistą, a jakże), to co dalej z tym się robi? Kiedy i gdzie się wyświetli się "zakończ i wyślij". Na filmiku instruktażowym ładnie to wygląda, ale w rzeczywistości nie widzę magicznego, zielonego przycisku.
I jeszcze zapomniałem, tego też nie wiem - Strumień odpadów - Komunalne (grupa 20) i pochodzące ze strumienia odpadów komunalnych (inne niż grupa 20). Co tu trzeba wybrać?
Przypomnę że jako wykonujący wywózki, zabieram to co trzeba z obsługiwanych nieruchomości.

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 710

Od: 19.03.2017

15 marzec 2022 o 13:58

napisał:

Mam działalność, wytwarzam odpady nie tylko komunalne. 
Tworzywa sztuczne zawsze były zgłaszane, KPO itp wszystko gra...
aleee
Pytanie jednak mam dot. tych komunalnych? czy muszę prowadzić ewidencję? 
u mnie wygląda to tak, że zgłaszam do firmy - odbiera, wystawia FV i wszystko. powinnam jeszcze mieć KPO?



Na odpady komunalne wystawia odbierający
F4odpowiedz

Gość

15 marzec 2022 o 14:32

Dziś się dowiedziałam o tym, że firma prowadzi BDO i że do dziś jest wniosek za poprzedni rok, zostało mi to zlecone i nie mam wiedzy na temat BDO, czy mogę złożyć go nie podającwszystkich informacji a potem złożyć korektę? 

F4odpowiedz

Gość

15 marzec 2022 o 14:37

ewitam, nie rozumiem w jakim dziale mam złożyć sprawozdanie za odpad 15 01 01, który firma odbiera od nas (papier i tektura od paczek)
to wszystko jest tak nie zrozumiałe ;( 
nie wiem o co chodzi z ewidencją odpadów, jeżeli wystawiam kpo to muszę również kartę ewidencji odpadów??? help!

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter