Baner eko soft 2023 bdo

Ewidencja odpadów w BDO

Założony przez Aga 02 styczeń 2020 o 17:30

Gość

22 listopad 2021 o 08:31

Oświadczenie o nie wytworzeniu odpadów.

Czy Urzędy Marszałkowskie mają podstawę prawną i mogą żądać dosłania do sprawozdania oświadczeń o niewytworzeniu odpadów? 

F4odpowiedz

Gość

22 listopad 2021 o 10:03

napisał:

Oświadczenie o nie wytworzeniu odpadów.

Czy Urzędy Marszałkowskie mają podstawę prawną i mogą żądać dosłania do sprawozdania oświadczeń o niewytworzeniu odpadów? 



Raczej nie. Ponieważ na przykład w przypadku  podmiotu-spółki oswiadczenie musiałaby złożyć każda osoba osobiscie wchodząca w skład Zarzadu tejże spółki (w skład organu spółki). Inaczej potrzebna  uchwała spółki ze przedstawiciel Zarzadu spółki może oswiadczyć za cały Zarząd. Zwazając, ze prawo jest równe dla wszystkich podmiotów, w tym dla prowadzących jednoosobową działalnosc.  Przygotowanie oswiadczenia dla organu wymaga przepisu prawa. Inaczej oswiadczenie mozna złożyć ale co najwyzej kierujac je do urzędnika któremu sie je składa z imienia i nazwiska.  
F4odpowiedz

Gość11

22 listopad 2021 o 10:10

napisał:

Oświadczenie o nie wytworzeniu odpadów.

Czy Urzędy Marszałkowskie mają podstawę prawną i mogą żądać dosłania do sprawozdania oświadczeń o niewytworzeniu odpadów?



 Na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego urzędy mają prawo wzywać np. do złożenia wyjaśnień, przedstawienia dowodów w sprawie, itp.
F4odpowiedz

Gość

24 listopad 2021 o 08:32

napisał:


napisał:


Oświadczenie o nie wytworzeniu odpadów.

Czy Urzędy Marszałkowskie mają podstawę prawną i mogą żądać dosłania do sprawozdania oświadczeń o niewytworzeniu odpadów?





 Na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego urzędy mają prawo wzywać np. do złożenia wyjaśnień, przedstawienia dowodów w sprawie, itp.


Informacje złożone pod rygorem kornym zostały już złożone w sprawozdaniu w BDO. Po co komu dodatkowe oświadczenia, zwłaszcza jeśli nie wynika to z przepisów prawa. Może mają w BDO mało pracy i nie wiedzą co robić z czasem wolnym? 
F4odpowiedz

Gość11

24 listopad 2021 o 08:58

napisał:


napisał:




napisał:



Oświadczenie o nie wytworzeniu odpadów.

Czy Urzędy Marszałkowskie mają podstawę prawną i mogą żądać dosłania do sprawozdania oświadczeń o niewytworzeniu odpadów?







 Na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego urzędy mają prawo wzywać np. do złożenia wyjaśnień, przedstawienia dowodów w sprawie, itp.




Informacje złożone pod rygorem kornym zostały już złożone w sprawozdaniu w BDO. Po co komu dodatkowe oświadczenia, zwłaszcza jeśli nie wynika to z przepisów prawa. Może mają w BDO mało pracy i nie wiedzą co robić z czasem wolnym?


Być może  brak odpadów wydaje się mało prawdopodobny biorąc pod uwagę np. rodzaj prowadzonej działalności czy inne informacje zawarte w sprawozdaniu albo kolejny rok nie było wytworzenia odpadów, a może  nie powinno być wpisu do BDO w zakresie wytwarzanych odpadów ?
F4odpowiedz

Gość

24 listopad 2021 o 13:34

napisał:


napisał:




napisał:









Dzień dobry, nasza firma dotychczas nie wytwarzała odpadów innych niż



niebezpieczne powyżej 5 Mg.







W roku 2021 w styczniu na podstawie karty KPO przekazała



0,02 Mg odpadów kod 16 02 13 czyli zmieściła się w limicie określonym Rozporządzeniem



Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r.







W styczniu również zostały przekazane na podstawie karty KPO



odpady z kodem 16 02 14 w ilości 0,2200 Mg (limit przekroczony).







Następnie w październiku również na podstawie karty KPO



zostały przekazane odpady z kodem 17 04 05 w ilości 4,90 Mg.







Właśnie wtedy został przekroczony limit 5 Mg odpadów, o których



mowa w ustawie o odpadach.




Jak w takiej sytuacji firma powinna postąpić?







Czy należy dokonać wpisu w KEO z każdym rodzajem powyższych odpadów podając ich stany magazynowe na dzień 01.01 a następnie przekazać je zgodnie z wystawionymi wcześniej KPO?  










Wpisy na dzień 01.01. dokonuje się na podstawie wytworzenia w danym roku odpadów, które pozostają na następny rok. . Jeżeli odpad zostanie wytworzony w 2021 i pozostanie na następny rok 2022- wtedy należy wpisać stan na dzień 01.01.2022r. Jeżeli ten odpad ,o którym jest"mowa" został wytworzony w 2020r i pozostał na 2021r, to wtedy należy zrobić wpis na 01.01. na każdy kod osobno.






Wszystko to co napisałam zostało wytworzone w 2021 roku i od razu przekazane na podstawie KPO. Przy ostatnim wywozie odpadu z kodem 17 04 05, jak przeważyli na miejscu wyszło 4,90 Mg. Po zsumowaniu tego 4,90 Mg i kodu 16 02 14 w ilości 0,2200 Mg (który został przekazany w styczniu) daje mi 5,12Mg (czyli przekroczenie, wg ustawy) i dlatego nie wiem jak to "ugryźć" od strony BDO, żeby było dobrze. Bo żadne odpady nam już w firmie nie zostały. Trafiłam na taką interpretacje na LEX-ie "Jednakże w przypadku, gdy podmiot planuje wytworzenie

odpadów w ilości nieprzekraczającej limitów z rozporządzenia, natomiast ten

limit w ciągu roku przekroczy, powinien on prowadzić ewidencję odpadów od

momentu przekroczenia limitu."
I zastanawiam się, czy rozumieć to tak, że teraz nic już z tym nie robię, ale gdybyśmy jeszcze wytworzyli jakiś odpad, to zakładam KEO dla tego odpadu. 
Czy powinnam już założyć KEO dla tych 4,9 Mg i od razu je "ściągnąć" ze stanu na podstawie tej KPO? 


Czy jest ktoś w stanie mi coś doradzić? Czy miał ktoś może taką sytuację? 

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 710

Od: 19.03.2017

29 listopad 2021 o 10:14

napisał:


napisał:




napisał:






napisał:












Dzień dobry, nasza firma dotychczas nie wytwarzała odpadów innych niż




niebezpieczne powyżej 5 Mg.











W roku 2021 w styczniu na podstawie karty KPO przekazała




0,02 Mg odpadów kod 16 02 13 czyli zmieściła się w limicie określonym Rozporządzeniem




Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r.











W styczniu również zostały przekazane na podstawie karty KPO




odpady z kodem 16 02 14 w ilości 0,2200 Mg (limit przekroczony).











Następnie w październiku również na podstawie karty KPO




zostały przekazane odpady z kodem 17 04 05 w ilości 4,90 Mg.











Właśnie wtedy został przekroczony limit 5 Mg odpadów, o których




mowa w ustawie o odpadach.





Jak w takiej sytuacji firma powinna postąpić?








Wpisy na dzień 01.01. dokonuje się na podstawie wytworzenia w danym roku odpadów, które pozostają na następny rok. . Jeżeli odpad zostanie wytworzony w 2021 i pozostanie na następny rok 2022- wtedy należy wpisać stan na dzień 01.01.2022r. Jeżeli ten odpad ,o którym jest"mowa" został wytworzony w 2020r i pozostał na 2021r, to wtedy należy zrobić wpis na 01.01. na każdy kod osobno.










Wszystko to co napisałam zostało wytworzone w 2021 roku i od razu przekazane na podstawie KPO. Przy ostatnim wywozie odpadu z kodem 17 04 05, jak przeważyli na miejscu wyszło 4,90 Mg. Po zsumowaniu tego 4,90 Mg i kodu 16 02 14 w ilości 0,2200 Mg (który został przekazany w styczniu) daje mi 5,12Mg (czyli przekroczenie, wg ustawy) i dlatego nie wiem jak to "ugryźć" od strony BDO, żeby było dobrze. Bo żadne odpady nam już w firmie nie zostały. Trafiłam na taką interpretacje na LEX-ie "Jednakże w przypadku, gdy podmiot planuje wytworzenie


odpadów w ilości nieprzekraczającej limitów z rozporządzenia, natomiast ten


limit w ciągu roku przekroczy, powinien on prowadzić ewidencję odpadów od


momentu przekroczenia limitu."
I zastanawiam się, czy rozumieć to tak, że teraz nic już z tym nie robię, ale gdybyśmy jeszcze wytworzyli jakiś odpad, to zakładam KEO dla tego odpadu. 
Czy powinnam już założyć KEO dla tych 4,9 Mg i od razu je "ściągnąć" ze stanu na podstawie tej KPO? 





Czy jest ktoś w stanie mi coś doradzić? Czy miał ktoś może taką sytuację? 



Warto zadzwonić do swojego urzędu i dopytać.

F4odpowiedz

Gość

29 listopad 2021 o 16:43

Cześć,

Potrzebuję pomocy! Po wejściu w BDO okazało się, że nie mam żadnych KPO i KEO za 2020 r. Wiem, że na początku system sam podpowiada rok 2021- zmieniłam na rok 2020 i nic, żadnych KPO ani KEO.
Wystawiałam co najmniej 3 KPO i KEO w 2020 r.  Dlaczego teraz nie widzę tego w BDO?

Pozdrawiam

F4odpowiedz

Gość

30 listopad 2021 o 13:49

napisał:

Cześć,

Potrzebuję pomocy! Po wejściu w BDO okazało się, że nie mam żadnych KPO i KEO za 2020 r. Wiem, że na początku system sam podpowiada rok 2021- zmieniłam na rok 2020 i nic, żadnych KPO ani KEO.
Wystawiałam co najmniej 3 KPO i KEO w 2020 r.  Dlaczego teraz nie widzę tego w BDO?

Pozdrawiam


Proponuje najpierw sprawdzić czy miejsce prowadzenia działalności jest poprawnie wybrane (lub czy jest w ogóle wybrane - jeśli masz jedno miejsce prowadzenia działalności).
Jeśli tu nie ma problemu proponuje kontaktować się z pomocą BDO - być może jest tu jakiś błąd techniczny.
Sprawdź jeszcze sprawozdania, czy masz sprawozdanie  odpadowe za 2020 rok i jaki ma status - to ważne (proponuje pobrać UPO - żeby mieć potwierdzenie złożenia tego sprawozdania).

W razie czego pamiętaj, że w 2020 roku można było prowadzić ewidencję w formie papierowej. W 2021 cała ewidencja musi być w BDO - trzeba więc dopilnować KPO i KEO 

F4odpowiedz

Gość

01 grudzień 2021 o 07:58






Dzień dobry, nasza firma dotychczas nie wytwarzała odpadów innych niż


niebezpieczne powyżej 5 Mg.


W roku 2021 w styczniu na podstawie karty KPO przekazała


0,02 Mg odpadów kod 16 02 13 czyli zmieściła się w limicie określonym Rozporządzeniem


Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r.



W styczniu również zostały przekazane na podstawie karty KPO


odpady z kodem 16 02 14 w ilości 0,2200 Mg (limit przekroczony).





Następnie w październiku również na podstawie karty KPO


zostały przekazane odpady z kodem 17 04 05 w ilości 4,90 Mg.



Właśnie wtedy został przekroczony limit 5 Mg odpadów, o których


mowa w ustawie o odpadach.


Jak w takiej sytuacji firma powinna postąpić?



Czy należy dokonać wpisu w KEO z każdym rodzajem powyższych odpadów podając ich stany magazynowe na dzień 01.01 a następnie przekazać je zgodnie z wystawionymi wcześniej KPO?  




Wpisy na dzień 01.01. dokonuje się na podstawie wytworzenia w danym roku odpadów, które pozostają na następny rok. . Jeżeli odpad zostanie wytworzony w 2021 i pozostanie na następny rok 2022- wtedy należy wpisać stan na dzień 01.01.2022r. Jeżeli ten odpad ,o którym jest"mowa" został wytworzony w 2020r i pozostał na 2021r, to wtedy należy zrobić wpis na 01.01. na każdy kod osobno.




Wszystko to co napisałam zostało wytworzone w 2021 roku i od razu przekazane na podstawie KPO. Przy ostatnim wywozie odpadu z kodem 17 04 05, jak przeważyli na miejscu wyszło 4,90 Mg. Po zsumowaniu tego 4,90 Mg i kodu 16 02 14 w ilości 0,2200 Mg (który został przekazany w styczniu) daje mi 5,12Mg (czyli przekroczenie, wg ustawy) i dlatego nie wiem jak to "ugryźć" od strony BDO, żeby było dobrze. Bo żadne odpady nam już w firmie nie zostały. Trafiłam na taką interpretacje na LEX-ie "Jednakże w przypadku, gdy podmiot planuje wytworzenie


odpadów w ilości nieprzekraczającej limitów z rozporządzenia, natomiast ten


limit w ciągu roku przekroczy, powinien on prowadzić ewidencję odpadów od


momentu przekroczenia limitu."
I zastanawiam się, czy rozumieć to tak, że teraz nic już z tym nie robię, ale gdybyśmy jeszcze wytworzyli jakiś odpad, to zakładam KEO dla tego odpadu. 
Czy powinnam już założyć KEO dla tych 4,9 Mg i od razu je "ściągnąć" ze stanu na podstawie tej KPO? 





Czy jest ktoś w stanie mi coś doradzić? Czy miał ktoś może taką sytuację? 



Najbezpieczniej jest założyć i uzupełnić KEO dla wszystkich odpadów z tego roku i od razu ścignąć ze stanu  przekazane na podstawie KPO .

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter