Top baner   marzec 2019   wersja 8 b   ostateczny

Ostatnie zmiany - Monitoring i zabezpieczenie roszczeń.

Założony przez Patryk G. 11 wrzesień 2018 o 08:44
Czy można dowiedzieć się:
1. Kto dokładnie musi dostosować się do zabezpieczenia roszczeń oraz monitoringu wizyjnego?
2. Czy jako zwykły wytwarzający pod te przepisy podlega?
3. Czy stawki zabezpieczenia roszczeń są prawdziwe ponieważ jest tylko projekt rozporządzenia.
4. Czy określono już parametry systemu wizyjnego?
5. Ile czasu  jest na dostosowanie się do przepisów?
6. Czy jakieś zmiany muszą być dokonane dla posiadających decyzję na wytwarzanie odpadów (zmiana decyzji, ewentualnie jakieś zgłoszenia)

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Olga21 wrzesień 2018 o 09:33

Witam,
Mam podobny problem, czy jako forma posiadająca tylko pozwolenie na wytwarzanie odpadów będziemy zobowiązani do prowadzenia monitoringu i zmiany pozwolenia w świetle nowych zapisów ustawy?
Będę wdzięczna za pomoc.

F3odpowiedz
F4cytuj

zagubiona;)21 wrzesień 2018 o 14:37

a co z odpadami , które odbieramy od wytwórcy i bezpośrednio wieziemy do przetwarzania stając się ich posiadaczem czyli prowadzimy karty ewidencji (karty przekazania odpadu)jako zbierający, a odpady nie są magazynowane ??? czyli w w tym samym czasie maksymalna łączna masa, która może być magazynowana może być wykazana jako 0??? przecież nie muszę magazynować odpadów , żeby być zbierającym tak???

F3odpowiedz
F4cytuj

Patryk G.24 wrzesień 2018 o 11:39

Do Olga:
Przewertowałem ustawę i moim zdaniem :
1. Monitoring - dotyczy,  choć parametry techniczne systemu wizyjnego, widać że pisała osoba która nie ma o tym pojęcia. Szczególnie projekt pierwszego rozporządzenia. W dalszym ciągu zresztą jest to projekt i nie wiadomo jak to traktować. W ustawie jednak jest zapis:

„6a. Posiadacz
odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub
zezwolenia na przetwarzanie odpadów,
pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie
odpadów lub pozwolenia zintegrowanego uwzględniającego zbieranie lub
przetwarzanie odpadów, prowadzący magazynowanie odpadów lub zarządzający składowiskiem odpadów jest obowiązany do prowadzenia
wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Jako że jesteśmy wytwarzającym to i musimy gdzieś magazynować do czasu pozbycia się.

2. Zabezpieczenie roszczeń - W ustawie jest mowa o:

„Art. 48a. 1. Posiadacz odpadów
obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na
przetwarzanie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów,
jest
obowiązany do ustanowienia zabezpieczenia roszczeń w wysokości umożliwiającej
pokrycie kosztów wykonania zastępczego:  Czyli wychodzi że przepis z zabezpieczeniem roszczeń nie dotyczy wywarzającego i magazynującego, chyba że ma pozwolenie na zbieranie lub przetwarzanie.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość24 wrzesień 2018 o 14:52

Olga napisał:

 


Witam,

Mam podobny problem, czy jako forma posiadająca tylko pozwolenie na wytwarzanie odpadów będziemy zobowiązani do prowadzenia monitoringu i zmiany pozwolenia w świetle nowych zapisów ustawy?

Będę wdzięczna za pomoc.


 

 

Zgodnie z ustawą o odpadach monitoring prowadzą:

 

„Posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów, pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów, prowadzący magazynowanie odpadów lub zarządzający składowiskiem odpadów (…).”

 Zgodnie z powyższym jeżeli w twoim pozwoleniu na wytwarzanie określono warunki zbierania i /lub przetwarzania to prowadzisz monitoring Jeżeli pozwolenie na wytwarzanie odpadów nie uwzględnia zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, to przepisy, przepisy dotyczące monitoringu miejsc magazynowania odpadów nie mają zastosowania.

 

 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość25 wrzesień 2018 o 08:18

Jesteśmy firmą posiadającą zezwolenie na zbieranie i magazynowanie produktu. Klienci przekazują nam odpad, który po pewnym czasie przekazujemy firmie zajmującej się jego definitywnym przetworzeniem / utylizacją. Klienci przekazują nam odpad w różnych odstępach czasu i różnych ilościach, a my przekazujemy go dalej co 2 tygodnie, co miesiąc, różnie, i też w różnych ilościach.
Zmierzam do tego, że ilość magazynowanego przez nas odpadu jest różna, czasem jest to 5 ton, czasem 30. Z kolei nowa ustawa przewiduje opłatę za tonę odpadu (który nie jest towarem niebezpiecznym) - 750 zł. Jak będzie się obliczać ile rzeczywiście jest odpadu, za który trzeba wnieść opłatę?
Dziękuję i pozdrawiam!

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość25 wrzesień 2018 o 09:11

Do Gość:
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, analizowałam właśnie ten artykuł z ustawy (i jako firma posiadająca zezwolenie na wytwarzanie faktycznie nie jesteśmy zobowiązani tak jak jest to podkreślone) jednak moje wątpliwości wzbudziły dalsze zapisy z artykułu:
"„6a. Posiadacz
odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub
zezwolenia na przetwarzanie odpadów,
pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie
odpadów lub pozwolenia zintegrowanego uwzględniającego zbieranie lub
przetwarzanie odpadów, prowadzący magazynowanie odpadów lub zarządzający składowiskiem odpadów jest obowiązany do prowadzenia
wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów."

Kto w taki razie jest prowadzącym magazynowanie? Jak to zwykle bywa, wytwarzamy odpady i musza być one przez jakiś czas zmagazynowane przed przekazaniem do firmy zajmującej się przetwarzaniem. Czy w takiej sytuacji można powiedzieć że firma jest prowadzącym magazynowanie i będzie podlegać pod zapisy z Rozporządzenia o monitoringu wizyjnym?
Z góry dziękuję za pomoc :)

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość25 wrzesień 2018 o 14:19

Do Gość:

Owszem masz w ramach swojej decyzji na wytwarzanie uwzględnione magazynowanie, ale nawiązując do cytowanego artykułu z ustawy o odpadach- magazynowanie dotyczy tylko tych decyzji które wymieniono w tym artykule przed zwrotem "prowadzący magazynowanie odpadów" ("zwykłej decyzji" na wytwarzanie tam nie wymieniono).
Gdyby intencją ustawodawcy był monitoring miejsc magazynowania wytwórców odpadów posiadających decyzję na wytwarzanie (bez zbierania i przetwarzania) - to zmianę tą należałoby wpisać do ustawy prawo ochrony środowiska (a nie ustawy o odpadach) - bo na jej podstawie wydaje się decyzję. 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość03 październik 2018 o 12:54

Mamy obowiązek założenia monitoringu. Z tego co wiem, to mamy czas do lutego 2019 r. czyli pół roku od wejścia w życie ustawy z września. Od czego musimy zacząć zakładając taki monitoring? Gdzie się kierować ?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość04 październik 2018 o 08:32

Gość napisał:

Mamy obowiązek założenia monitoringu. Z tego co wiem, to mamy czas do lutego 2019 r. czyli pół roku od wejścia w życie ustawy z września. Od czego musimy zacząć zakładając taki monitoring? Gdzie się kierować ?


Kilka zasad wprowadza ustawa o odpadach w art. 25, ust. 6a - 6e. Zasady szczegółowe ma określać specjalne rozporządzenie, które obecnie jest w fazie projektu. Z treścią projektu można zapoznać się pod linkiem http://odpady-help.pl/projects/projekt-rozporzadzenia-ministra-srodowiska-w-sprawie-wizyjnego-sytemu...  

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość04 październik 2018 o 08:43

Gość napisał:

Mamy obowiązek założenia monitoringu. Z tego co wiem, to mamy czas do lutego 2019 r. czyli pół roku od wejścia w życie ustawy z września. Od czego musimy zacząć zakładając taki monitoring? Gdzie się kierować ?


Mała poprawka- do lutego ma wejść rozporządzenie o którym mowa powyżej (czy w takiej formie jak w projekcie nie wiadomo).
Wejście w
życie art. 25 ust. 6a i 6b ustawy o odpadach (obowiązek monitoringu) to 22 lutego 2019 r. Termin
wyposażenia w monitoring: 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy - czyli masz rok a nie 6 mcy ;)
F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta
Top ekosoft ewidencja odpadow

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.