Top bdo wrzesien 2020

BDO - baza danych

Założony przez Gość 02 lipiec 2015 o 14:41

Gość24 kwiecień 2020 o 08:44

Gość napisał:



Dzień Dobry,




Piszę z zapytaniem odnośnie bazy BDO. Podczas wypełniania karty ewidencji odpadów w zakładce PRZYJĘTE nie mogę podpiąć konkretnej karty KPO z zakładki PRZEJMUJĄCY , które są wpisane w zakładkę POTWIERDZONY TRANSPORT. System odrzuca znalezienie takiej karty KPO prawdopobnie dlatego, że dane transportującego odpad, przejmującego jak i przekazującego są takie same, wpisane na tą samą firmę. Jest to spowodowane tym, że świadczymy usługi serwisowe w różnych miejscach Polski. Wytworzony odpad znajduję się w miejscu, w którym docelowo ma być wykonana usługa , który jest następnie przewożony przez naszą firmę oraz przetwarzany w stałym miejscu siedziby. Nie możemy tego zaliczyć do usług liniowych, ponieważ takowych nie prowadzimy oraz firma oddająca nam taki odpad także nie może tego wpisać w system. Czy mają Państwo jakiś pomysły na poprawne zarejestrowanie tej działalności w BDO?




W takiej opcji powinniście najpierw taki odpad wytworzyć na KEO dla siedziby zakładu zaznaczając opcję "Wytwarzanie odpadów - w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy - Prawo budowlane)" . Przewożąc odpad od Klienta powinniście wystawić KPO, na której rzeczywiście występujecie jako przekazujący, transportujący i przyjmujący, ale także zaznaczając w KPO opcję "Wytwarzanie odpadów - w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3
ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów
liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy - Prawo budowlane)". Wtedy system powinien wam pozwolić zaciągnąć KPO we właściwe miejsce w KEO.


F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 08:51

Aleksandra405 napisał:


 Dzień Dobry,




Jak poprawnie wprowadzić do systemu usługi serwisowe(transport) jeśli miejsce siedziby jest miejscem stałym a firma wytwarza i przejmuje ten odpad?






Jeśli świadczycie jakąś usługę u Klienta i wytwarzacie przy tym odpady, potem sami je wieziecie do swojej siedziby to tak jak piszą wyżej - powinniście najpierw taki odpad wytworzyć na KEO dla
siedziby zakładu zaznaczając opcję "Wytwarzanie odpadów - w wyniku
świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach)
i/lub działalności w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3
pkt 3a ustawy - Prawo budowlane)" . Przewożąc odpad od Klienta
powinniście wystawić KPO, na której rzeczywiście występujecie jako
przekazujący, transportujący i przyjmujący, ale także zaznaczając w KPO
opcję "Wytwarzanie odpadów - w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu
art. 3
ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów
liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy - Prawo budowlane)". Wtedy
system powinien wam pozwolić zaciągnąć KPO we właściwe miejsce w KEO.

Na transport wytworzonych przez siebie odpadów nie musicie mieć wpisu do BDO, ale już na przyjęcie takich odpadów w siedzibie potrzebujecie zezwolenia na zbieranie odpadów (w tym decyzji środowiskowej, monitoringu miejsc magazynowania odpadów,  zabezpieczenia roszczeń, operatu p.poż. itp.) + wpisu do rejestru BDO jako zbierający odpady. Serdecznie polecam uważać na takie działanie, bo zbieranie odpadów bez zezwolenia to kara od 10 000 zł do 1000 000 zł.

F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 08:56

Gość napisał:

Witam.
Robilam dzisiaj karty bdo z telefonu,  komputer szwankowal,  robilam bdo z2ch punktów skupu złomu,  przyjechali jednym autem w wszystkich kartach pomyilamnr nr rejestracyjny miało być 645 a ja robiłam 646 a ze telefon zapamiętał w nastepnych kartach jechalam automatycznie,  nie zwróciłam uwagi... zrobiłam tak 17kart. Co moge teraz z tym zrobić? 


Jeśli jest potwierdzenie wygenerowane już zaakceptowane to już nie da się poprawić KPO. Jedynie można taką kartę odrzucić (jeśli nie jest jeszcze zaakceptowana przez przyjmującego) z komentarzem, że nr rej. jest zły i wystawić nową KPO, ale będzie miała inne daty i godziny niż realny transport. W komentarzu do nowej KPO trzeba dać info, że jest to karta "zastępująca" ta źle wystawioną i podać jej numer. Do tego trzeba zrobić protokół podpisany przez przekazującego/transportującego i przyjmującego, że wszyscy zgadzają się że był błąd i robicie nową KPO. Ogólnie takie sugestie daje Instytut Ochrony Środowiska, ale nie ma na to żadnej podstawy prawnej i nie wiadomo jak na to zareaguje WIOŚ przy kontroli....
F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 09:49

Gość napisał:


Gość napisał:


Dzień dobry,

Czy miejsca prowadzenia działalności dla instalacji tj.: sortownia, kompostownia musza byc utworzone osobno jesli znajduja się pod jednym adresem?



Nie - jest to jedne miejsce prowadzenia działalności (MPD), ponieważ MPD = adres, a nie MPD = instalacja. Jeśli pod jednym adresem jest więcej niż jedna instalacja, to i tak macie jedno MPD.

MPD tworzysz sobie sama. Ja np. mam po jednym adresem kilka MPD - ze względów organizacyjnych łatwiej mi przypisać poszczególne KPO do wydziału i zrobić OSOBNE KEO. Natomiast jeżeli chcesz mieć sortownię i kompostownię pod jednym adresem, nic nie stoi na przeszkodzie.

F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 09:50

A miało być tak pięknie. Pomylisz się i cały stos papieru do tego piszesz co - kto - komu - dlaczego. W niemal każdej dziedzinie Polska jest "bardzo dobrze" przygotowana na załatwianie spraw online. Wystarczyłaby prosta edycja wystawionych  dokumentów w każdym jego momencie - także tym zakończonym. IT z łapanki.

F4odpowiedz

Gość27 kwiecień 2020 o 10:29

Gość napisał:

Dzień dobry,

Czy miejsca prowadzenia działalności dla instalacji tj.: sortownia, kompostownia musza byc utworzone osobno jesli znajduja się pod jednym adresem?


Jeśli więcej niż jedna instalacja (czyli np. sortownia i kompostownia) znajduje się w tym samym zakładzie, pod tym samym adresem to tworzymy jedno miejsce prowadzenia działalności zgodnie z siedzibą zakładu.
F4odpowiedz

mareko27 kwiecień 2020 o 13:26

Gość napisał:


Gość napisał:


Witam, w pracy mamy maszynę do wykonywania horyzontalnych przewiertów sterowanych podczas jej pracy wytwarzany jest odpad (postać płynna) będący mieszaniną płuczki i ziemi(urobku) (kody - płuczka 01 05 04 lub 01 05 99 i urobek 17 05 06) nie oddzielamy od siebie tych odpadów bo z naszego punktu widzenia jest to ekonomicznie nieuzasadnione, planujemy zakup samochodu beczki aby samemu móc wywozić ten odpad (nie zlecać tego podwykonawcom) i tu moje pytania:
Czy w tej sytuacji wymagany jest wpis do rejestru BDO, skoro będziemy transportować wytworzone przez siebie odpady?
Czy (w przypadku konieczności wpisu do rejestru BDO) potrzebne jest nam pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Czy tylko wpis w dziale XII rejestru BDO?
Czy bez numeru BDO jesteśmy w stanie "oddać" odpad do utylizacji?



Hej,




transport własnych wytworzonych odpadów nie wymaga wpisu do rejestru BDO (art. 51 ust. 2 pkt 4 ustawy o odpadach). Możecie wozić swoje odpady bez problemu, tylko uważajcie na odpady niebezpieczne bo poza ustawą o odpadach są przepisy ADR, których trzeba przestrzegać.

Co do pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jeśli maszyna jest stacjonarna (pracuje ciągle w tym samym miejscu) to może wymagać pozwolenia, jeśli w wyniku jej pracy wytwarzacie więcej niż 1 tonę odpadów niebezpiecznych na rok, lub/i  5000 ton odpadów innych niż niebezpiecznych na rok. Jeśli tak - potrzebujecie pozwolenia i wpisu w dziale XI (ale to jak już dostaniecie decyzję). Jeśli nie przekraczacie tych limitów, to rodzaje wytwarzanych odpadów musicie mieć w dziale XII rejestru BDO.

Bez numeru BDO możecie oddać odpady na "papierowej" karcie do 30 grudnia 2020 r., ale docelowo musicie uzyskać wpis, żeby tą kartę przeklepać do BDO, bo inaczej odbiorca będzie was dręczył (i będzie miał rację ;)), bo bez was w BDO on sobie nie zewidencjonuje tego odbioru poprawnie. Mam nadzieje, że to wam pomoże ;]


Witam, dzięki za odpowiedź, mam jeszcze pytanie czy magazynowanie tych odpadów wymaga dodatkowego pozwolenia?





F4odpowiedz

mareko27 kwiecień 2020 o 13:27

mareko napisał:


Gość napisał:




Gość napisał:



Witam, w pracy mamy maszynę do wykonywania horyzontalnych przewiertów sterowanych podczas jej pracy wytwarzany jest odpad (postać płynna) będący mieszaniną płuczki i ziemi(urobku) (kody - płuczka 01 05 04 lub 01 05 99 i urobek 17 05 06) nie oddzielamy od siebie tych odpadów bo z naszego punktu widzenia jest to ekonomicznie nieuzasadnione, planujemy zakup samochodu beczki aby samemu móc wywozić ten odpad (nie zlecać tego podwykonawcom) i tu moje pytania:
Czy w tej sytuacji wymagany jest wpis do rejestru BDO, skoro będziemy transportować wytworzone przez siebie odpady?
Czy (w przypadku konieczności wpisu do rejestru BDO) potrzebne jest nam pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Czy tylko wpis w dziale XII rejestru BDO?
Czy bez numeru BDO jesteśmy w stanie "oddać" odpad do utylizacji?




Hej,








transport własnych wytworzonych odpadów nie wymaga wpisu do rejestru BDO (art. 51 ust. 2 pkt 4 ustawy o odpadach). Możecie wozić swoje odpady bez problemu, tylko uważajcie na odpady niebezpieczne bo poza ustawą o odpadach są przepisy ADR, których trzeba przestrzegać.


Co do pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jeśli maszyna jest stacjonarna (pracuje ciągle w tym samym miejscu) to może wymagać pozwolenia, jeśli w wyniku jej pracy wytwarzacie więcej niż 1 tonę odpadów niebezpiecznych na rok, lub/i  5000 ton odpadów innych niż niebezpiecznych na rok. Jeśli tak - potrzebujecie pozwolenia i wpisu w dziale XI (ale to jak już dostaniecie decyzję). Jeśli nie przekraczacie tych limitów, to rodzaje wytwarzanych odpadów musicie mieć w dziale XII rejestru BDO.


Bez numeru BDO możecie oddać odpady na "papierowej" karcie do 30 grudnia 2020 r., ale docelowo musicie uzyskać wpis, żeby tą kartę przeklepać do BDO, bo inaczej odbiorca będzie was dręczył (i będzie miał rację ;)), bo bez was w BDO on sobie nie zewidencjonuje tego odbioru poprawnie. Mam nadzieje, że to wam pomoże ;]










Witam, dzięki za odpowiedź, mam jeszcze pytanie czy magazynowanie tych odpadów wymaga dodatkowego pozwolenia?














F4odpowiedz

Jan Mieczysław13 maj 2020 o 16:29

Witam
Jeżeli firma bez numeru BDO nabywa instalacje IPPC z numerem BDO, to czy ten numer w jakiś sposób ulega przepisaniu na nabywce? Jak to zrobić w BDO. Czy Marszałek sam zmieni/przepisze to, bo ma informacje o przeniesieniu pozwolenia zintegrowanego. Czy nowy nabywca musi nadac sobie odrębny numer w bdo? Ktoś praktykował takie sprawy jak nabycie firmy przez inną firme i BDO. 

F4odpowiedz

Gość15 maj 2020 o 17:50

Witam. Rejestrowaliśmy się do bdo 2 lata temu. Prowadzimy pszok. Czy powinniśmy złożyć wniosek aktualizacyjny i wypełnić dział XIV nowo powstały o nazwie punkt selektywnej zbiórki? Bdo twierdzi że powinno być to wpisane z urzędu. A Pan z urzędu Marszałkowskiego twierdzi że trzeba się zgłosić. Czy ktoś z państwa miał podobna sytuację? 

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter