Top bdo wrzesien 2020

BDO - baza danych

Założony przez Gość 02 lipiec 2015 o 14:41

Gość09 kwiecień 2020 o 13:10

Dzień dobry, taki kazus, będę wdzięczny o odpowiedź:
Zagraniczny przedsiębiorca posiada oddział w Polsce. Spółka w macierzystym kraju posiada programy zapewnienia jakości  w zakresie gospodarowania odpadami itp., a oddział nie posiada takich certyfikatów itp. Kogo powinno się zgłosić do bazy? Spółkę zagraniczną czy oddział tej spółki w Polsce? Jaka jest tego podstawa prawna?

F4odpowiedz

Gość15 kwiecień 2020 o 10:58

Witam, w pracy mamy maszynę do wykonywania horyzontalnych przewiertów sterowanych podczas jej pracy wytwarzany jest odpad (postać płynna) będący mieszaniną płuczki i ziemi(urobku) (kody - płuczka 01 05 04 lub 01 05 99 i urobek 17 05 06) nie oddzielamy od siebie tych odpadów bo z naszego punktu widzenia jest to ekonomicznie nieuzasadnione, planujemy zakup samochodu beczki aby samemu móc wywozić ten odpad (nie zlecać tego podwykonawcom) i tu moje pytania:
Czy w tej sytuacji wymagany jest wpis do rejestru BDO, skoro będziemy transportować wytworzone przez siebie odpady?
Czy (w przypadku konieczności wpisu do rejestru BDO) potrzebne jest nam pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Czy tylko wpis w dziale XII rejestru BDO?
Czy bez numeru BDO jesteśmy w stanie "oddać" odpad do utylizacji?

F4odpowiedz

Gość15 kwiecień 2020 o 11:00

Dzień Dobry,

Piszę z zapytaniem odnośnie bazy BDO. Podczas wypełniania karty ewidencji odpadów w zakładce PRZYJĘTE nie mogę podpiąć konkretnej karty KPO z zakładki PRZEJMUJĄCY , które są wpisane w zakładkę POTWIERDZONY TRANSPORT. System odrzuca znalezienie takiej karty KPO prawdopobnie dlatego, że dane transportującego odpad, przejmującego jak i przekazującego są takie same, wpisane na tą samą firmę. Jest to spowodowane tym, że świadczymy usługi serwisowe w różnych miejscach Polski. Wytworzony odpad znajduję się w miejscu, w którym docelowo ma być wykonana usługa , który jest następnie przewożony przez naszą firmę oraz przetwarzany w stałym miejscu siedziby. Nie możemy tego zaliczyć do usług liniowych, ponieważ takowych nie prowadzimy oraz firma oddająca nam taki odpad także nie może tego wpisać w system. Czy mają Państwo jakiś pomysły na poprawne zarejestrowanie tej działalności w BDO?

F4odpowiedz

Aleksandra40516 kwiecień 2020 o 09:04

 Dzień Dobry,

Jak poprawnie wprowadzić do systemu usługi serwisowe(transport) jeśli miejsce siedziby jest miejscem stałym a firma wytwarza i przejmuje ten odpad?

F4odpowiedz

Gość23 kwiecień 2020 o 20:32

Witam.
Robilam dzisiaj karty bdo z telefonu,  komputer szwankowal,  robilam bdo z2ch punktów skupu złomu,  przyjechali jednym autem w wszystkich kartach pomyilamnr nr rejestracyjny miało być 645 a ja robiłam 646 a ze telefon zapamiętał w nastepnych kartach jechalam automatycznie,  nie zwróciłam uwagi... zrobiłam tak 17kart. Co moge teraz z tym zrobić? 

F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 08:21

Gość napisał:


Gość napisał:




Gość napisał:






Gość napisał:








Gość napisał:





Witam mam pytanie dotyczące punktu w kpo: wytwarzanie odpadów - w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy - Prawo budowlane). Czy ik tworzac taka karte zaznaczaja ten punkt, bo spotkalem się z rozbieznoscia w tej kwestii?




To zależy czy wytworzyłeś ten odpad w wyniku świadczenia usługi bądź działalności związanej z obiektami liniowymi :) Raczej stosuje się to w przypadkach jeśli jeździsz po klientach i coś naprawiasz. Wówczas jeśli wytworzysz odpady to ewidencjonujesz go, zaznaczając ten punkcik.

No właśnie z tego co widzę nie dokońca :) jest i/lub w zakresie obiektów liniowych. Pierwsza część dotyczy ustawy o odpadach natomiast druga obiektów liniowych w konteksie Prawa budowlanego. Czy ktoś może tworzył kartę zaznaczając ten punkt i wie kiedy się go wymaga? Pozdrawiam


















Tak jak napisała rozmówca wyżej. W punkcie jest mowa o obiektach liniowych ale według interpretacji ministerstwa ma dotyczyć wszystkich usług.
Natomiast należy zwrócić uwagę, że dla usługodawcy jest on bardzo niebezpieczny.
Zgodnie z obowiązującymi interpretacjami jeśli po usłudze odpad zwozimy do swojej firmy, domu to musimy mieć pozwolenie na zbieranie odpadów i wszystko co z tym związane (decyzje środowiskową, system kamer monitoringu, w zależności od odpadu i miejsca operat p-poż, umowy notarialne, zabezpieczenia roszczeń, itp.). Kary za brak od 10 tyś w górę. Ogólnie całkowity brak rozsądku.




zgadza się ale jeśli chodzi o instalacje komunalne jest raczej wymagany ten punkt? jak wy to interpretujecie? Pozdrawiam


Ten punkt nie dotyczy instalacji komunalnych, bo co do zasady instalacja jest stacjonarna, a ten punkt dotyczy świadczenia usługi u Klienta lub właśnie odpadów z obiektów liniowych, które nie mają "jednego" adresu.
F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 08:26

Gość napisał:


Gość napisał:


Jestem transportującym odpady. Szkoła zleciła mi, by wywieźć im odpady wielkogabarytowe. Jaki dokument BDO powinienem mieć w drodze ?



Ja mam podobny problem, tylko, że z 170101 (od mieszkańca). I też nie wiem, czy powinienem mieć jakiś dokument z BDO, żeby  to zawieźć do przyjmującego odpady ?


Odpady budowlane ze szkoły trzeba odebrać na KPO (bo to nie jest odpad komunalny tylko z jednostki organizacyjnej), a odpady budowlane od mieszkańca na KPOK (ponieważ to jest odpad komunalny - od osoby fizycznej). W tym drugim przypadku musicie mieć wpis do rejestru działalności regulowanej gminy i pamiętać, że ta masa musi potem iść na sprawozdanie o odebranych odpadach komunalnych do gminy.
F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 08:28

Gość napisał:

Dzień dobry,

Czy miejsca prowadzenia działalności dla instalacji tj.: sortownia, kompostownia musza byc utworzone osobno jesli znajduja się pod jednym adresem?


Nie - jest to jedne miejsce prowadzenia działalności (MPD), ponieważ MPD = adres, a nie MPD = instalacja. Jeśli pod jednym adresem jest więcej niż jedna instalacja, to i tak macie jedno MPD.
F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 08:31

Gość napisał:

Dzień dobry, taki kazus, będę wdzięczny o odpowiedź:
Zagraniczny przedsiębiorca posiada oddział w Polsce. Spółka w macierzystym kraju posiada programy zapewnienia jakości  w zakresie gospodarowania odpadami itp., a oddział nie posiada takich certyfikatów itp. Kogo powinno się zgłosić do bazy? Spółkę zagraniczną czy oddział tej spółki w Polsce? Jaka jest tego podstawa prawna?


Zależy w jakim zakresie potrzebny jest wpis do BDO. Jeśli spółka polska wytwarza odpady, ściąga z zagranicy (nawet od spółki matki) produkty/surowce objęte przepisami związanymi z wprowadzaniem na rynek (opakowań, produktów w opakowaniach, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i akumulatorów itd) to wpisu do rejestru wymaga spółka polska. Posiadanie systemów zarządzania / certyfikatów nie ma tutaj żadnego znaczenia (jeśli ktoś je ma to ewentualnie wskazuje to we wniosku, ale nie jest to żaden wymóg prawny). Trzeba po prostu patrzeć na oddział w Polsce, jako niezależny byt prawny.
F4odpowiedz

Gość24 kwiecień 2020 o 08:37

Gość napisał:

Witam, w pracy mamy maszynę do wykonywania horyzontalnych przewiertów sterowanych podczas jej pracy wytwarzany jest odpad (postać płynna) będący mieszaniną płuczki i ziemi(urobku) (kody - płuczka 01 05 04 lub 01 05 99 i urobek 17 05 06) nie oddzielamy od siebie tych odpadów bo z naszego punktu widzenia jest to ekonomicznie nieuzasadnione, planujemy zakup samochodu beczki aby samemu móc wywozić ten odpad (nie zlecać tego podwykonawcom) i tu moje pytania:
Czy w tej sytuacji wymagany jest wpis do rejestru BDO, skoro będziemy transportować wytworzone przez siebie odpady?
Czy (w przypadku konieczności wpisu do rejestru BDO) potrzebne jest nam pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Czy tylko wpis w dziale XII rejestru BDO?
Czy bez numeru BDO jesteśmy w stanie "oddać" odpad do utylizacji?


Hej,

transport własnych wytworzonych odpadów nie wymaga wpisu do rejestru BDO (art. 51 ust. 2 pkt 4 ustawy o odpadach). Możecie wozić swoje odpady bez problemu, tylko uważajcie na odpady niebezpieczne bo poza ustawą o odpadach są przepisy ADR, których trzeba przestrzegać.
Co do pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jeśli maszyna jest stacjonarna (pracuje ciągle w tym samym miejscu) to może wymagać pozwolenia, jeśli w wyniku jej pracy wytwarzacie więcej niż 1 tonę odpadów niebezpiecznych na rok, lub/i  5000 ton odpadów innych niż niebezpiecznych na rok. Jeśli tak - potrzebujecie pozwolenia i wpisu w dziale XI (ale to jak już dostaniecie decyzję). Jeśli nie przekraczacie tych limitów, to rodzaje wytwarzanych odpadów musicie mieć w dziale XII rejestru BDO.
Bez numeru BDO możecie oddać odpady na "papierowej" karcie do 30 grudnia 2020 r., ale docelowo musicie uzyskać wpis, żeby tą kartę przeklepać do BDO, bo inaczej odbiorca będzie was dręczył (i będzie miał rację ;)), bo bez was w BDO on sobie nie zewidencjonuje tego odbioru poprawnie. Mam nadzieje, że to wam pomoże ;]

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter