Baner eko soft 2023 bdo

Sprawozdania za lata 2019-2023 w BDO

Założony przez Ochronasrodowiska-PZOM 30 grudzień 2019 o 10:55

Gość

15 luty 2024 o 09:56

napisał:


 napisał:



Zawsze składam pełnomocnictwo i tę samą opłatę skarbową co roku. Sprawozdania mam zatwierdzone, więc tak można .

napisał:






napisał:




Mam pytanie do was. Chcę złożyć w BDO sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami po raz kolejny. Wcześniej przedłożyłam pełnomocnictwo i dokonałam opłaty skarbowej. Czy muszę dokonywać opłaty skarbowej za każdym razem gdy załączam do sprawozdania pełnomocnictwo czy tylko gdy data ważności pełnomocnictwa się skończyła i przygotowane zostało nowe pełnomocnictwo? Moje pełnomocnictwo jest ważne do 2025 roku. Czy jeżeli w tym roku złożę sprawozdanie za poprzedni rok, to muszę dokonywać opłaty skarbowej? Pozdrawiam





Oczywiście. Opłate skarbową za pełnomocnictwo składa się co roku przy każdym złożeniu sprawozdania.







Dla wszystkich, którzy też nie wiedzą czy powinni dokonywać opłaty skarbowej. Wykonałam telefon do urzędu marszałkowskiego. Osoba zajmująca się sprawozdaniami i wnioskami do BDO poinformowała mnie, że jeżeli pełnomocnictwo jest aktualne (nie straciło swojej ważności) to nie trzeba dokonywać opłaty skarbowej, jedynie w załącznikach do sprawozdania dołączyć jeszcze raz to samo pełnomocnictwo. W przypadku zmiany pełnomocnictwa na inne (sporządzenie nowego pełnomocnictwa) wymagane jest dokonanie opłaty skarbowej. Także na przyszłość dla was jakbyście się nad tym zastanawiali to informuję. A użytkownika, który nie sprawdził informacji tylko plecie bzdury nie pozdrawiam, radzę się douczyć





Powyższa opinia jest błędna- proszę  zapoznać się ustawą o opłacie skarbowej i nie twierdzić że ktoś plecie bzdury. Pełnomocnictwo można dołączyć zawsze gdy jest aktualna. Ale opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa do każdego sprawozdania nowa (korekta sprawozdania to nie nowe). 





F4odpowiedz

Gość

16 luty 2024 o 14:18

napisał:


napisał:




 napisał:





Zawsze składam pełnomocnictwo i tę samą opłatę skarbową co roku. Sprawozdania mam zatwierdzone, więc tak można .

napisał:








napisał:





Mam pytanie do was. Chcę złożyć w BDO sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami po raz kolejny. Wcześniej przedłożyłam pełnomocnictwo i dokonałam opłaty skarbowej. Czy muszę dokonywać opłaty skarbowej za każdym razem gdy załączam do sprawozdania pełnomocnictwo czy tylko gdy data ważności pełnomocnictwa się skończyła i przygotowane zostało nowe pełnomocnictwo? Moje pełnomocnictwo jest ważne do 2025 roku. Czy jeżeli w tym roku złożę sprawozdanie za poprzedni rok, to muszę dokonywać opłaty skarbowej? Pozdrawiam






Oczywiście. Opłate skarbową za pełnomocnictwo składa się co roku przy każdym złożeniu sprawozdania.









Dla wszystkich, którzy też nie wiedzą czy powinni dokonywać opłaty skarbowej. Wykonałam telefon do urzędu marszałkowskiego. Osoba zajmująca się sprawozdaniami i wnioskami do BDO poinformowała mnie, że jeżeli pełnomocnictwo jest aktualne (nie straciło swojej ważności) to nie trzeba dokonywać opłaty skarbowej, jedynie w załącznikach do sprawozdania dołączyć jeszcze raz to samo pełnomocnictwo. W przypadku zmiany pełnomocnictwa na inne (sporządzenie nowego pełnomocnictwa) wymagane jest dokonanie opłaty skarbowej. Także na przyszłość dla was jakbyście się nad tym zastanawiali to informuję. A użytkownika, który nie sprawdził informacji tylko plecie bzdury nie pozdrawiam, radzę się douczyć









Powyższa opinia jest błędna- proszę zapoznać się ustawą o opłacie skarbowej i nie twierdzić że ktoś plecie bzdury. Pełnomocnictwo można dołączyć zawsze gdy jest aktualna. Ale opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa do każdego sprawozdania nowa (korekta sprawozdania to nie nowe).






Podsumowując, jak to często bywa, każdy z poprzednio wypowiadających się ma odrobinę racji, a kwestia wcale nie wydaje się taką prostą na jaką wygląda. Przy składaniu sprawozdań przez użytkownika głównego nie jest wymagane pełnomocnictwo, jednak w sytuacji składania sprawozdania przez pełnomocnika, do sprawozdania należy dołączyć pełnomocnictwo wraz z dołączonym każdorazowo dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa.      Cytując za interpretacją w LEX-ie       https://qas.wolterskluwer.pl/Browse/Question?id=1870920





F4odpowiedz

Gość

21 luty 2024 o 11:30







Powyższa opinia jest błędna- proszę zapoznać się ustawą o opłacie skarbowej i nie twierdzić że ktoś plecie bzdury. Pełnomocnictwo można dołączyć zawsze gdy jest aktualna. Ale opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa do każdego sprawozdania nowa (korekta sprawozdania to nie nowe).




Podsumowując, jak to często bywa, każdy z poprzednio wypowiadających się ma odrobinę racji, a kwestia wcale nie wydaje się taką prostą na jaką wygląda. Przy składaniu sprawozdań przez użytkownika głównego nie jest wymagane pełnomocnictwo, jednak w sytuacji składania sprawozdania przez pełnomocnika, do sprawozdania należy dołączyć pełnomocnictwo wraz z dołączonym każdorazowo dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa.      Cytując za interpretacją w LEX-ie       https://qas.wolterskluwer.pl/Browse/Question?id=1870920






Nie prawda. Ja nie jestem użytkownikiem głównym. Mam pełnomocnictwo, które jest aktualne. Urząd Marszałkowski poinformował mnie jasno, że opłatę skarbową dokonuje się tylko wtedy gdy mamy doczynienia z nowym pełnomocnictwem. Nie uiszcza się opłaty skarbowej za stworzenie nowego sprawozdania, tylko za pełnomocnictwo. Zatem nie płacimy niczego przy składaniu nowego sprawozdania, jeżeli mamy ważne pełnomocnictwo.





F4odpowiedz

Gość

21 luty 2024 o 11:38




Powyższa opinia jest błędna- proszę zapoznać się ustawą o opłacie skarbowej i nie twierdzić że ktoś plecie bzdury. Pełnomocnictwo można dołączyć zawsze gdy jest aktualna. Ale opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa do każdego sprawozdania nowa (korekta sprawozdania to nie nowe).





Podsumowując, jak to często bywa, każdy z poprzednio wypowiadających się ma odrobinę racji, a kwestia wcale nie wydaje się taką prostą na jaką wygląda. Przy składaniu sprawozdań przez użytkownika głównego nie jest wymagane pełnomocnictwo, jednak w sytuacji składania sprawozdania przez pełnomocnika, do sprawozdania należy dołączyć pełnomocnictwo wraz z dołączonym każdorazowo dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa.      Cytując za interpretacją w LEX-ie       https://qas.wolterskluwer.pl/Browse/Question?id=1870920






No sorry wybacz, ale dla mnie bardziej wiarygodna jest opinia w tej sprawie osoby pracującej przy tym czyli urząd marszałkowski niż jakiś gostek z internetów. Urząd Marszałkowski poinformował mnie jasno. 17 zł to jest opłata za pełnomocnictwo. Nie za sprawozdanie. Przedłożenie pełnomocnictwa to nie jest rozpoczęcie czegoś nowego. Bo my nie pokazujemy nowego pełnomocnictwa tylko stare. które przedłożyliśmy wcześniej. A to, że do każdego sprawozdania mamy dołączać pełnomocnictwo to dlatego, żeby urząd nie musiał za każdym razem szukać tego pełnomocnictwa, tylko, żeby od razu nie miał. I ja nie mówię tego bo mam kaprys, lecz dokładnie takiego wyrażenia użył urząd marszałkowski gdy z nimi się skontaktowałam. A dokładniej cytując ze strony o takim adresie: https://obslugabdo.pl/pelnomocnictwo-bdo-jak-delegowac-obowiazki-bdo/ 

Aby dodać pełnomocnika w systemie BDO, należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Bez wpłaty i przesłania potwierdzenia jej dokonania w formie załącznika, pełnomocnictwo nie będzie ważne.

Przelew należy wykonać na numer konta bankowego urzędu miasta, do którego podmiot składa wniosek.


Jednorazowa opłata dotyczy przyznawania uprawnień pojedynczej osobie. Jeżeli pełnomocnictwo BDO obejmuje kilka osób, każda z nich musi uiścić osobną opłatę.


W przypadku składania wniosków lub sprawozdań w innym województwie konieczne będzie powtórzenie złożenia wniosku o przyznanie pełnomocnictwa.


Warto pamiętać, że opłata za pełnomocnictwo BDO jest jednorazowa. Jeśli w przyszłości będziesz chciał skorzystać ponownie z tego samego pełnomocnictwa, wystarczy załączyć potwierdzenie opłaty bez konieczności jej ponownego wnoszenia.







F4odpowiedz

Gość

21 luty 2024 o 11:49

napisał:









Powyższa opinia jest błędna- proszę zapoznać się ustawą o opłacie skarbowej i nie twierdzić że ktoś plecie bzdury. Pełnomocnictwo można dołączyć zawsze gdy jest aktualna. Ale opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa do każdego sprawozdania nowa (korekta sprawozdania to nie nowe).








Podsumowując, jak to często bywa, każdy z poprzednio wypowiadających się ma odrobinę racji, a kwestia wcale nie wydaje się taką prostą na jaką wygląda. Przy składaniu sprawozdań przez użytkownika głównego nie jest wymagane pełnomocnictwo, jednak w sytuacji składania sprawozdania przez pełnomocnika, do sprawozdania należy dołączyć pełnomocnictwo wraz z dołączonym każdorazowo dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa.      Cytując za interpretacją w LEX-ie       https://qas.wolterskluwer.pl/Browse/Question?id=1870920








Proszę bardzo. A tutaj kolejna strona która mówi o tym, że opłata za pełnomocnictwo jest jednorazowa.

https://bdo.biz.pl/klopoty-ze-sprawozdaniami/

Pan lubi wprowadzać w błąd ale nie lubi czytać. Podaje jakieś cytaty niby z lexu, ale wycina tylko fragmenty. Tam poniżej tego co było cytowane jest napisane, że opłatę wnosi się jednorazowo do każdego pełnomocnictwa. Więc jeśli jest 10 pełnomocnictw to 10 opłat. Jeśli jest jedno pełnomocnictwo to jest jedna opłata. Koniec kropka. I proszę nie wprowadzać w błąd bo robi Pan ludziom którzy są zieloni w tych sprawach krzywdę. Ktoś zapłaci i jakaś firma straci 17 zł przez Pana bzdury. Może to nie wiele. Ale rok w rok płacić 17 zł to już sumka fajna wyjdzie. A myślę, że w niektórych firmach można za 17 zł trafić na dywanik do szefa....



F4odpowiedz

Gość

22 luty 2024 o 07:32

W takim razie Urząd Marszałkowski Województwa podkarpackiego w 2021 roku błędnie chciał ode mnie powtórnego dokonania opłaty za pełnomocnictwo uzasadniając:

Działając na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 797 z późn. zm.) w związku z przedłożeniem Marszałkowi Województwa Podkarpackiego rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi za rok 2020 wzywam do weryfikacji przedmiotowego sprawozdania t.j.:

- na końcu sprawozdania załączyć AKTUALNĄ opłatę skarbową 17 zł do pełnomocnictwa na rzecz Prezydenta Miasta Rzeszowa

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1000 z późn. zm.).

Za akta sprawy uważa się, dokumenty zebrane w toku konkretnego postępowania, a więc np. złożenie wniosku o wpis będzie jednym postępowaniem, kolejnym postępowaniem będzie złożenie wniosku o zmianę wpisu w rejestrze na podstawie art. 59 ustawy o odpadach, kolejnym złożenie wniosku o wykreślenie, złożenie sprawozdania itp., w takim przypadku należy pobrać opłatę skarbową od każdorazowego przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa. Dokument taki może mieć identyczną treść w każdej sprawie, byleby swym zakresem obejmował dane postępowanie.


F4odpowiedz

Gość

22 luty 2024 o 09:31

napisał:


W takim razie Urząd Marszałkowski Województwa podkarpackiego w 2021 roku błędnie chciał ode mnie powtórnego dokonania opłaty za pełnomocnictwo uzasadniając:


Działając na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 797 z późn. zm.) w związku z przedłożeniem Marszałkowi Województwa Podkarpackiego rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi za rok 2020 wzywam do weryfikacji przedmiotowego sprawozdania t.j.:


- na końcu sprawozdania załączyć AKTUALNĄ opłatę skarbową 17 zł do pełnomocnictwa na rzecz Prezydenta Miasta Rzeszowa


Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1000 z późn. zm.).


Za akta sprawy uważa się, dokumenty zebrane w toku konkretnego postępowania, a więc np. złożenie wniosku o wpis będzie jednym postępowaniem, kolejnym postępowaniem będzie złożenie wniosku o zmianę wpisu w rejestrze na podstawie art. 59 ustawy o odpadach, kolejnym złożenie wniosku o wykreślenie, złożenie sprawozdania itp., w takim przypadku należy pobrać opłatę skarbową od każdorazowego przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa. Dokument taki może mieć identyczną treść w każdej sprawie, byleby swym zakresem obejmował dane postępowanie.

Witam. Ja mogę jedynie dodać, że w moim przypadku dokonałem jednorazowej opłaty za pełnomocnictwo i każdego roku załączam to samo pełnomocnictwo, które cały czas jest aktualne. Nie dokonuje każdego roku nowej opłaty skarbowej za dołączone pełnomocnictwo. Mój UM nigdy nie wysyłał do mnie informacji, że powinienem dokonać ponownie opłaty skarbowej. Wychodzi na to, że jak to u nas często bywa, każdy urzędnik dowolnie interpretuje obowiązujące przepisy. :)



F4odpowiedz

Gość

22 luty 2024 o 11:31

napisał:


W takim razie Urząd Marszałkowski Województwa podkarpackiego w 2021 roku błędnie chciał ode mnie powtórnego dokonania opłaty za pełnomocnictwo uzasadniając:


Działając na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 797 z późn. zm.) w związku z przedłożeniem Marszałkowi Województwa Podkarpackiego rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi za rok 2020 wzywam do weryfikacji przedmiotowego sprawozdania t.j.:


- na końcu sprawozdania załączyć AKTUALNĄ opłatę skarbową 17 zł do pełnomocnictwa na rzecz Prezydenta Miasta Rzeszowa


Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1000 z późn. zm.).


Za akta sprawy uważa się, dokumenty zebrane w toku konkretnego postępowania, a więc np. złożenie wniosku o wpis będzie jednym postępowaniem, kolejnym postępowaniem będzie złożenie wniosku o zmianę wpisu w rejestrze na podstawie art. 59 ustawy o odpadach, kolejnym złożenie wniosku o wykreślenie, złożenie sprawozdania itp., w takim przypadku należy pobrać opłatę skarbową od każdorazowego przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa. Dokument taki może mieć identyczną treść w każdej sprawie, byleby swym zakresem obejmował dane postępowanie.

Nie. On nie chciał opłaty. On chciał żeby Pan dołączył do sprawozdania potwierdzenie dokonanego przelewu na urząd. A potwierdzenie jest ważne jeżeli pełnomocnictwo jest ważne. Bo aktualna opłata skarbowa może być ta którą dokonał Pan gdy tworzył nowe pełnomocnictwo. Nie ważne, że opłata jest za rok poprzedni czy jeszcze wcześniej. Jeżeli jest ważne pełnomocnictwo to i opłata jest ważna





F4odpowiedz

Gość

22 luty 2024 o 13:05

Żeby była jasność. Urząd napisał wyraźnie, że chce aby dołączył Pan aktualną opłatę skarbową do sprawozdania. I teraz trzeba zrozumieć co to znaczy aktualna opłata. Aktualna w rozumieniu przepisów tzn. ważna. A ważna jest wtedy gdy ważne jest pełnomocnictwo. No i dalej. Urząd podaje co uważa się za akta sprawy. Jeżeli do sprawozdania nie dołączy się potwierdzenia przelewu, oraz pełnomocnictwa, to wtedy akta sprawy są niekompletne zatem nie mogą tych akt sprawy tworzyć. Dalej, jest podana ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. W treści tej ustawy nie ma w ogóle tego zapisu który tutaj Pan zacytował, że za akta sprawy uważa się dokumenty zebrane w toku konkretnego postępowania... Natomiast treść tej ustawy zawiera taki zapis:
Art. 6. 1. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje:
1) od dokonania czynności urzędowej – z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności
urzędowej;
2) od wydania zaświadczenia – z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia;
3) od wydania zezwolenia (pozwolenia, koncesji) – z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
4) od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub
kopii – z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, o którym mowa
w art. 1 ust. 2;
5) od przedmiotu opłaty określonego w art. 2 ust. 2 – z chwilą użycia zaświadczenia w sprawie innej niż wymieniona
w art. 2 ust. 1.
2. Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty. 

Ten zapis informuje, że opłata skarbowa powinna być dokonana z chwilą złożenia dokumentu pełnomocnictwa do organu administracji publicznej. Zatem jeżeli w tym roku do sprawozdania zostało złożone pełnomocnictwo, to w następnym roku w rozumieniu przepisów prawa to pełnomocnictwo nie jest składane, ponieważ organ administracyjny ( w tym wypadku urząd marszałkowski) je posiada. To że do sprawozdania załączamy co roku dokument pełnomocnictwa, nie oznacza złożenia go w urzędzie. Problem po prostu polega na rozumieniu przepisów. Bo według przepisów złożenie czegoś w urzędzie to przyniesienie fizycznie bądź dołączenie elektronicznie nowego dokumentu, a nie dokumentu, który według przepisów jest ważny. Pan co roku składa w sprawozdaniu ten sam dokument pełnomocnictwa (chyba, że straci ważność). Dlaczego ma więc Pan za składanie tego samego dokumentu płacić? 

F4odpowiedz

Gość

22 luty 2024 o 13:06

Moim zdaniem urząd powinien dokładniej tłumaczyć co i jak. Bo ludzie nie wiedzą, że za złożenie dokumentu rozumie się przedłożenie dokumentu, który urząd nie posiada. Często gęsto nawet sami urzędnicy tego nie rozumieją i każą płacić po kilka razy za dokument który już został w urzędzie złożony. A dlaczego wiem o tym? Bo pracuję jako archiwista i znam przepisy kancelaryjne. Każdy urząd po otrzymaniu jakiegokolwiek dokumentu, musi go zarejestrować w dzienniku elektronicznym. Zatem gdy dostaje nowe pełnomocnictwo to rejestruje je w dzienniku. Nie może wpisać w dziennik po raz kolejny tego samego dokumentu, bo jest to niezgodne z przepisami. Każdy dokument posiada własny numer z rejestru. Do każdego dokumentu zakładana jest sprawa. Złożenie tego samego dokumentu nie jest równoznaczne z założeniem nowej sprawy. Myślę, że to powinno pomóc. A jeśli jakiś urząd będzie miał wątpliwości co do tego, to proszę ich zapytać czy ważne pełnomocnictwo będzie na nowo rejestrowane w dzienniku elektronicznym czy nie.  

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter