Baner eko soft 2023 bdo

Planowane zmiany w ustawie śmieciowej

Large ok lowell trash barrels and trash bags lowell ma 2011 12 080

Wprowadzona w szybkim tempie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na podstawie której zadania z zakresu odbioru odpadów komunalnych przejęły w całości samorządy, spowodowała spore zamieszanie. Zaczęły obowiązywać regulacje, których dotychczas nie było, a są konieczne do sprawnego funkcjonowania nowego systemu. Jak to zwykle w przypadku rewolucji bywa, nie obyło się bez problemów i trudności w interpretacji i zastosowaniu niektórych przepisów. Problem ten ma uregulować kolejna planowana nowelizacja ustawy, która właśnie opuściła etap prac w podkomisji nadzwyczajnej.

Założenia zmian

Planowane zmiany zakładają m. in. narzucenie minimalnej częstotliwości odbioru odpadów – co najmniej raz w tygodniu z budynków i raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych. Ponadto projekt zakłada usunięcie możliwości funkcjonowania tzw. mobilnych punktów selektywnej zbiórki odpadów. Nowelizacja została przygotowana przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej, a jej celem jest rozwiązanie problemów, które pojawiły się w związku ze wcześniejszymi zmianami w ustawie.

Stanowiska stron

Przedstawiciele samorządów sprzeciwiają się części założeń przedstawionych w projekcie. Zdaniem Sekretarza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzeja Porawskiego, nowe ustalenia mają być nałożone zbyt sztywno. Ponadto samorządowcy opowiadają się za utrzymaniem możliwości funkcjonowania tzw. mobilnych PSZOK-ów, które z powodzeniem funkcjonują w wielu gminach w Polsce.

Według strony rządowej wprowadzenie minimalnej częstotliwości odbioru odpadów jest konieczne. Zdarzają się jeszcze gminy, gdzie odpady są odbierane raz na 2 miesiące, co często powoduje duże zagrożenie epidemiologiczne i to właśnie ten problem należy uregulować. Poza tym dopuszcza się możliwość różnicowania częstotliwości odbioru odpadów komunalnych ze względu na rodzaj. W przypadku jednak zmieszanych odpadów komunalnych i bioodpadów, ustalenie minimalnej częstotliwości odbioru jest konieczne.

Poza proponowanymi w przedmiotowej nowelizacji zmianami, samorządy postulują także o możliwość rezygnacji z obowiązku organizacji przetargu na odbiór odpadów z terenu gminy, co zrodziło szereg problemów, z których najgłośniejszym jest przypadek gminy Czorsztyn, która otrzymała karę w związku z tym że nie zorganizowała przetargu bo wcześniej za fundusze unijne sama stworzyła system i wybudowała niezbędną infrastrukturę.

Projektem przedmiotowej nowelizacji zajmą się już po wakacjach sejmowych, połączone komisje środowiska i samorządu terytorialnego.

 
 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Zdjęcie: wikipedia.org

Newsletter