Baner eko soft 2023 bdo

Polska - kraj wysypisk odpadów

Large 097

Według raportu przygotowanego przez Eurostat przeciętny Polak produkuje znacznie mniej śmieci komunalnych niż wynosi średnia europejska. Niestety znacznie gorzej wypadamy w rankingu dotyczącym ilości składowanych odpadów, w którym zajmujemy jedną z czołowych pozycji.

W Polsce każdy mieszkaniec wytwarza średnio 320 kg na rok, podczas gdy w krajach europejskich liczba ta przeciętnie wynosi 524 kg. Najmniej śmieci - 302 kg produkują Czesi. Najwyższe pozycje haniebnego rankingu zajmują Duńczyncy, Irlandczycy, Cypryjczycy i Luksemburczycy. W tych krajach wskaźnik ten wynosi 700 kg. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że wpływ na te różnice mają nie tylko odmienne zachowania konsumpcyjne w danym kraju, ale także sposób oblicznia tego wskaźnika. Niektóre kraje w badaniach uwzględniły nie tylko odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych, ale również instytucjach publicznych i małych przedsiębiorstwach.

Za dużo odpadów trafia na wysypiska

Mimo, że we wspomnianym rankingu wypadamy bardzo dobrze to nie możemy się już zadowolić naszą pozycją dotyczącą ilości składowanych odpadów. Tym razem to nasz kraj znajduje się na wysokiej pozycji tego rankingu, razem z takimi krajami jak Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia i Bułgaria, gdzie niemal wszystkie śmieci (w przypadku Bułgarii 100 proc.) trafiają na wysypiska. Szacuje się, że w Polsce 87 proc. odpadów jest składowanych lub jest zakopywanych w ziemi. Średnia dla Unii Europejskiej to dwukrotnie mniej, bo 40 proc.

Inne kraje radzą sobie dużo lepiej  

W pozostałych krajach stosuje się inne sposoby zagospodarowania odpadów. Średnio 20 proc. śmieci jest spalanych, 23 proc. poddaje się recyklingowi, zaś 17 proc. jest kompostowanych. Krajami, gdzie popularne jest spalanie odpadów są Dania (54 proc. śmieci), Szwecja (49 proc.), Holandia, Belgia, Luksemburg, Niemcy i Francja (powyżej 30 proc.). W Polsce spalanych jest zaledwie 1 proc. wytwarzanych odpadów.

Na przetwarzanie (recykling i kompostowanie) odpadów zdecydowały się Austria (70 proc. śmieci), Niemcy (65 proc.), Holandia (60 proc.) i Belgia (59 proc.). W Polsce kompostuje się jedynie 4 proc. śmieci, a do recyklingu trafia 9 proc.

 

Źródło : samorzad.pap.pl,

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter