[Uwaga! Stan prawny nieaktualny.]
Ustawa o odpadach dopusza przeprowadzanie procedury utraty statusu odpadów.
Zgodnie z art. 14 określone rodzaje odpadów przestają być odpadami, jeżeli na skutek poddania ich odzyskowi, w tym recyklingowi, łącznie spełniają następujące warunki:
-
przedmiot lub substancja są powszechnie stosowane do konkretnych celów,
-
istnieje rynek takich przedmiotów lub substancji, lub popyt na nie,
-
dany przedmiot lub substancja spełniają wymagania techniczne dla zastosowania do konkretnych celów oraz wymagania określone w przepisach i w normach mających zastosowanie do produktu,
-
zastosowanie przedmiotu lub substancji nie prowadzi do negatywnych skutków dla życia, zdrowia ludzi lub środowiska,
-
spełniają wymagania określone w odpowiednich przepisach prawa Unii Europejskiej.
-
Przedmiot lub substancja, które przestały spełniać ww. warunki są odpadami.
Zakazane jest łączne magazynowanie odpadów i przedmiotu lub substancji, które utraciły status odpadów, a także magazynowanie przedmiotu lub substancji, które utraciły status odpadów w miejscach przeznaczonych do magazynowania odpadów lub składowania odpadów.
Obecnie w przepisach Unii Europejskiej wydano tylko 3 rozporządzenia wskazujące, kiedy poszczególne rodzaje odpadów przestają być odpadami. Są to rozporządzenia:
-
ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE ( Nr 333/11),
-
ustanawiające kryteria określające, kiedy stłuczka szklana przestaje być odpadem na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/98/WE ( Nr 1179/12),
-
ustanawiające kryteria określające, kiedy złom miedzi przestaje być odpadem na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (Nr 715/2013).
Oznacza to, że w praktyce procedurę utraty statusu odpdu można przeprowadzić wyłącznie dla wybranych rodzajów odpadów złomu, stłuczki szkolanej oraz złomu miedzi.
Materiały publikowane w Serwisie odpady-help.pl, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Redakcja Serwisu odpady-help.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wiedzy publikowanej na łamach serwisu, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Serwisie.