Top baner   marzec 2019   wersja 8 b   ostateczny

Samochody w KOBiZE

Założony przez GOŚĆ 07 luty 2014 o 14:47

Zauważyłam w poprzednim wątku informację o wprowadzniu samochodów do KOBiZE. Czy rzeczywiście trzeba skadac ten raport jeśli w firmie mamy tylko samochody i za nic innego nie płacimy opłat środowiskowych? Nie jesteśmy też firma produkcyjną.

Będę wdzięczna za wyjaśnienie

Użytkownik usunięty przez Administratora11 luty 2014 o 09:09GOŚĆ ostatni post:


"Zauważyłam w poprzednim wątku informację o wprowadzniu samochodów do KOBiZE. Czy rzeczywiście trzeba skadac ten raport jeśli w firmie mamy tylko samochody i za nic innego nie płacimy opłat środowiskowych? Nie jesteśmy też firma produkcyjną.Będę wdzięczna za wyjaśnienie"


Witam,postepując zgodnie z ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, powinni Państwo złożyć raport do KOBiZE, nawet jeśli emisja następuje wyłącznie z silników spalinowych (samochodów).Zgodnie z instrukcją wprowadzania danych do raportu KOBiZE, podmioty powinny wprowadzać dane o emisji występującej jedynie na terenie zakładu. W przypadku, gdy nie prowadzą Państwo instalacji, nie posiadacie Państwo także "zakładu" w rozumieniu KOBiZE, w związku z czym nie można określić wielkości emisji na terenie zakładu.W takim przypadku sugruję telefon do KOBiZE (22 5696-596). Można uzyskać tam informację, że podmioty, takie jak Państwa firma powinny załozyć konto dla siedziby firmy i wprowadzić dane identyczne jak dla opłat środowiskowych (zbiorczo dla siedziby firmy, z podziałem w zależności od rodzaju silnika i rodzaju paliwa).Podmioty posiadające instalacje, nadal powinny rozdzielać informacje o emisji wg zak...

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ12 luty 2014 o 09:47


A gdzie znaleźć tę opcję tylko dla samochodów? Trzba zaznaczyć to jakoś we wniosku?

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ12 luty 2014 o 14:29


Witam, na etapie wniosku nie precyzujemy jaki jest zakres naszej działalności. Dopiero po zalogowaniu do naszego kontwa w Krajowej bazie, tworząc nowy raport za rok sprawozdzawczy 2013 oznaczamy datę (od 1 stycznia do 31 grudnia 2013) oraz oznaczamy opcję:  "Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń ( w tym środków transportu)”.Dzięki temu raport zawęży się jedynie do 2 zakładek:- emisja ze spalania w silnikach spalinowych,- emisja z innych urządzeń.Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ14 luty 2014 o 15:42


A co jeśli mam instalacje w różnych zakładach i dodatkowo siedzibę główną, gdzie mam zarejestrowane samochody? Mam zlożyć wniosek o konto dla siedziby i wprowadzić te samochody wstecznie?

F3odpowiedz
F4cytuj

cilri15 luty 2014 o 09:28


witam mam podobne pytanie  do tej pory nigdy nie składaliśmy takiego sprawozdania - byliśmy zwolnieni, składaliśmy jedynie sprawozdanie o korzystaniu ze środowiska do Marszałka. Mamy tylko samochody osobowe i ciężarowe - czy dobrze rozumiem, że za 2013r. jesteśmy zobowiązani do złożenia raportu do KOBIZE?

F3odpowiedz
F4cytuj

Użytkownik usunięty przez Administratora18 luty 2014 o 12:10cilri ostatni post:


"witam mam podobne pytanie  do tej pory nigdy nie składaliśmy takiego sprawozdania - byliśmy zwolnieni, składaliśmy jedynie sprawozdanie o korzystaniu ze środowiska do Marszałka. Mamy tylko samochody osobowe i ciężarowe - czy dobrze rozumiem, że za 2013r. jesteśmy zobowiązani do złożenia raportu do KOBIZE?"


Jeżeli w Państwa fimie eksploatowane są wyłacznie samochody są Państwo zobowiązani do złożenia raportu KOBiZE, w związku z tym pownni Państwo:1.Zarejestrować się w KOBiZE


2.Oznaczyć opcję "Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń ( w tym środków transportu)"


3. Teoretycznie (z uwagi na brak instalacji) pozostawić puste zakładki Emisja z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych oraz Emisje z innych urządzeń, ponieważ emisja dotyczy terenu POZA ZAKŁADEM.


 


Byłby to jednak absurd, dlatego warto wprowadzić po prostu identyczne dane jak w sprawozdaniu o opłatach do urzędu marszałkowskiego. 


Ponieważ opcja ta pojawiła się dopiero w roku bieżącym nie ma konieczności uzupełniania lat poprzednich. Oczywiście jeżeli chcemy aby nasze raporty do KOBiZE były w pełni zgodne z zakresem korzysatnia ze środowiska jaki miał miejsce w naszej firmie - możemy uzupełnić dane o środkach transportu ...
F3odpowiedz
F4cytuj

Użytkownik usunięty przez Administratora18 luty 2014 o 12:12GOŚĆ ostatni post:


"A co jeśli mam instalacje w różnych zakładach i dodatkowo siedzibę główną, gdzie mam zarejestrowane samochody? Mam zlożyć wniosek o konto dla siedziby i wprowadzić te samochody wstecznie?"


W takim przypadku należy założyć konto dla siedziby, oznaczyć opcję "Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń ( w tym środków transportu)" i wprowadzić dane o samochodach zgodnie ze sprawozdzaniem o opłatach środowiskowych. Jak wspomniałam powyżej, warto uzupełnić dane za lata poprzednie, aby nasze raporty były zgodne z faktycznym zakresem korzystania ze środowiska w naszej firmie. 

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ19 luty 2014 o 12:12


mamy w firmie dwie kotłownie, jedna na terenie siedziby firmy, druga w innej miejscowości. Mam już zarejestrowane konto w KOBIZE zgodnie z adresem siedziby firmy. Zastanawia się czy nie muszę w takim przypadku wystąpić z wnioskiem o rejestrację drugiej kotłowni jako drugiego zakładu? Bardzo proszę o odpowiedź.

F3odpowiedz
F4cytuj

Użytkownik usunięty przez Administratora19 luty 2014 o 12:25GOŚĆ ostatni post:


"mamy w firmie dwie kotłownie, jedna na terenie siedziby firmy, druga w innej miejscowości. Mam już zarejestrowane konto w KOBIZE zgodnie z adresem siedziby firmy. Zastanawia się czy nie muszę w takim przypadku wystąpić z wnioskiem o rejestrację drugiej kotłowni jako drugiego zakładu? Bardzo proszę o odpowiedź."


Witam,w takim przypadku, jak najbardziej należy złożyć wniosek o rejestrację drugiego zakładu (w którym znajduje się druga kotlownia). Pojawi się on do wyboru na istniejącym już koncie w Krajowej bazie. Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ19 luty 2014 o 13:15


Witam,Czytam te odpowiedzi i trochę się gubię. Do tej pory składałam raport tylko do Urzędu Marszałkowskiego. Mamy dwa miejsca wykonywania działalności, posiadamy samochody osobowe, samolot, kotłownie (kotły do 5 MW) w jednym i drugim miejscu. Gdzie w takim razie składam raporty? Urząd Marszałkowski, KOBiZE też? A raporty CO2? Czy powinnam coś uzupełnić za lata poprzednie?Jeszcze jedno pytanie, samochody nie jeżdżą po zakładach więc też składam raport do KOBiZE? Dobrze zrozumiałam że puste miejsce się zostawia?Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta
Top baner  ekosoft   grudzien 2018   wersja 7

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.