Top baner   marzec 2019   wersja 8 b   ostateczny

Samochody w KOBiZE

Założony przez GOŚĆ 07 luty 2014 o 14:47

Zauważyłam w poprzednim wątku informację o wprowadzniu samochodów do KOBiZE. Czy rzeczywiście trzeba skadac ten raport jeśli w firmie mamy tylko samochody i za nic innego nie płacimy opłat środowiskowych? Nie jesteśmy też firma produkcyjną.

Będę wdzięczna za wyjaśnienie

Użytkownik usunięty przez Administratora11 luty 2014 o 09:09GOŚĆ ostatni post:


"Zauważyłam w poprzednim wątku informację o wprowadzniu samochodów do KOBiZE. Czy rzeczywiście trzeba skadac ten raport jeśli w firmie mamy tylko samochody i za nic innego nie płacimy opłat środowiskowych? Nie jesteśmy też firma produkcyjną.Będę wdzięczna za wyjaśnienie"


Witam,postepując zgodnie z ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, powinni Państwo złożyć raport do KOBiZE, nawet jeśli emisja następuje wyłącznie z silników spalinowych (samochodów).Zgodnie z instrukcją wprowadzania danych do raportu KOBiZE, podmioty powinny wprowadzać dane o emisji występującej jedynie na terenie zakładu. W przypadku, gdy nie prowadzą Państwo instalacji, nie posiadacie Państwo także "zakładu" w rozumieniu KOBiZE, w związku z czym nie można określić wielkości emisji na terenie zakładu.W takim przypadku sugruję telefon do KOBiZE (22 5696-596). Można uzyskać tam informację, że podmioty, takie jak Państwa firma powinny załozyć konto dla siedziby firmy i wprowadzić dane identyczne jak dla opłat środowiskowych (zbiorczo dla siedziby firmy, z podziałem w zależności od rodzaju silnika i rodzaju paliwa).Podmioty posiadające instalacje, nadal powinny rozdzielać informacje o emisji wg zak...

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ12 luty 2014 o 09:47


A gdzie znaleźć tę opcję tylko dla samochodów? Trzba zaznaczyć to jakoś we wniosku?

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ12 luty 2014 o 14:29


Witam, na etapie wniosku nie precyzujemy jaki jest zakres naszej działalności. Dopiero po zalogowaniu do naszego kontwa w Krajowej bazie, tworząc nowy raport za rok sprawozdzawczy 2013 oznaczamy datę (od 1 stycznia do 31 grudnia 2013) oraz oznaczamy opcję:  "Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń ( w tym środków transportu)”.Dzięki temu raport zawęży się jedynie do 2 zakładek:- emisja ze spalania w silnikach spalinowych,- emisja z innych urządzeń.Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ14 luty 2014 o 15:42


A co jeśli mam instalacje w różnych zakładach i dodatkowo siedzibę główną, gdzie mam zarejestrowane samochody? Mam zlożyć wniosek o konto dla siedziby i wprowadzić te samochody wstecznie?

F3odpowiedz
F4cytuj

cilri15 luty 2014 o 09:28


witam mam podobne pytanie  do tej pory nigdy nie składaliśmy takiego sprawozdania - byliśmy zwolnieni, składaliśmy jedynie sprawozdanie o korzystaniu ze środowiska do Marszałka. Mamy tylko samochody osobowe i ciężarowe - czy dobrze rozumiem, że za 2013r. jesteśmy zobowiązani do złożenia raportu do KOBIZE?

F3odpowiedz
F4cytuj

Użytkownik usunięty przez Administratora18 luty 2014 o 12:10cilri ostatni post:


"witam mam podobne pytanie  do tej pory nigdy nie składaliśmy takiego sprawozdania - byliśmy zwolnieni, składaliśmy jedynie sprawozdanie o korzystaniu ze środowiska do Marszałka. Mamy tylko samochody osobowe i ciężarowe - czy dobrze rozumiem, że za 2013r. jesteśmy zobowiązani do złożenia raportu do KOBIZE?"


Jeżeli w Państwa fimie eksploatowane są wyłacznie samochody są Państwo zobowiązani do złożenia raportu KOBiZE, w związku z tym pownni Państwo:1.Zarejestrować się w KOBiZE


2.Oznaczyć opcję "Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń ( w tym środków transportu)"


3. Teoretycznie (z uwagi na brak instalacji) pozostawić puste zakładki Emisja z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych oraz Emisje z innych urządzeń, ponieważ emisja dotyczy terenu POZA ZAKŁADEM.


 


Byłby to jednak absurd, dlatego warto wprowadzić po prostu identyczne dane jak w sprawozdaniu o opłatach do urzędu marszałkowskiego. 


Ponieważ opcja ta pojawiła się dopiero w roku bieżącym nie ma konieczności uzupełniania lat poprzednich. Oczywiście jeżeli chcemy aby nasze raporty do KOBiZE były w pełni zgodne z zakresem korzysatnia ze środowiska jaki miał miejsce w naszej firmie - możemy uzupełnić dane o środkach transportu ...
F3odpowiedz
F4cytuj

Użytkownik usunięty przez Administratora18 luty 2014 o 12:12GOŚĆ ostatni post:


"A co jeśli mam instalacje w różnych zakładach i dodatkowo siedzibę główną, gdzie mam zarejestrowane samochody? Mam zlożyć wniosek o konto dla siedziby i wprowadzić te samochody wstecznie?"


W takim przypadku należy założyć konto dla siedziby, oznaczyć opcję "Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń ( w tym środków transportu)" i wprowadzić dane o samochodach zgodnie ze sprawozdzaniem o opłatach środowiskowych. Jak wspomniałam powyżej, warto uzupełnić dane za lata poprzednie, aby nasze raporty były zgodne z faktycznym zakresem korzystania ze środowiska w naszej firmie. 

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ19 luty 2014 o 12:12


mamy w firmie dwie kotłownie, jedna na terenie siedziby firmy, druga w innej miejscowości. Mam już zarejestrowane konto w KOBIZE zgodnie z adresem siedziby firmy. Zastanawia się czy nie muszę w takim przypadku wystąpić z wnioskiem o rejestrację drugiej kotłowni jako drugiego zakładu? Bardzo proszę o odpowiedź.

F3odpowiedz
F4cytuj

Użytkownik usunięty przez Administratora19 luty 2014 o 12:25GOŚĆ ostatni post:


"mamy w firmie dwie kotłownie, jedna na terenie siedziby firmy, druga w innej miejscowości. Mam już zarejestrowane konto w KOBIZE zgodnie z adresem siedziby firmy. Zastanawia się czy nie muszę w takim przypadku wystąpić z wnioskiem o rejestrację drugiej kotłowni jako drugiego zakładu? Bardzo proszę o odpowiedź."


Witam,w takim przypadku, jak najbardziej należy złożyć wniosek o rejestrację drugiego zakładu (w którym znajduje się druga kotlownia). Pojawi się on do wyboru na istniejącym już koncie w Krajowej bazie. Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ19 luty 2014 o 13:15


Witam,Czytam te odpowiedzi i trochę się gubię. Do tej pory składałam raport tylko do Urzędu Marszałkowskiego. Mamy dwa miejsca wykonywania działalności, posiadamy samochody osobowe, samolot, kotłownie (kotły do 5 MW) w jednym i drugim miejscu. Gdzie w takim razie składam raporty? Urząd Marszałkowski, KOBiZE też? A raporty CO2? Czy powinnam coś uzupełnić za lata poprzednie?Jeszcze jedno pytanie, samochody nie jeżdżą po zakładach więc też składam raport do KOBiZE? Dobrze zrozumiałam że puste miejsce się zostawia?Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta
Top ekosoft ewidencja odpadow

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.