Baner eko soft 2023 bdo

michel33

Liczba postów: 3

Od: 04.02.2020

04 luty 2020 o 15:05

Witam, mam pytanie odnośnie firm, które twierdzą, że nie wytwarzają odpadów i nie muszą być w BDO, podczas gdy wg mnie powinny w rejestrze być. Firma taka chce oddać złom na fakturę, nie wystawiając KPO. Czy wtedy jedynie należy dodać masę do Karty Ewidencji Odpadów, zaznaczając, że posiadacz jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji? Czy nie będzie z tego konsekwencji? I kto je poniesie? Obie strony, czy tylko przekazujący?

F4odpowiedz

Gość

06 luty 2020 o 10:20

Ha ha ha własnie słucham webinarium na stronie BDO, dziś mowią , że można przyjąć odpady na papierowej KPO od firmy, która nie posiada numeru BDO a tydzień temu mówili, że rozporządzenie umożliwiło tylko prowadzenia papierowej wersji KPO , w której jest rubryka nr BDO i bez nr nie odda się odpadów. 
Jak odebrać takie odpady , firma może sie nigdynie zarejestrować . Odpowiedź:trzeba zachować papierową wersję BDO. 
Poza tym nie wiadomo kiedy zostanie umożliwiona funkcja wprowadzenia do BDO papierowych KPO z data wsteczną

Ta sama osoba odpowiada raz tak , raz tak. 

F4odpowiedz

Jacek30

Liczba postów: 30

Od: 01.02.2020

06 luty 2020 o 12:48

mam firmę która złożyła wniosek o rejstrację w BDO jednak do tej pory nie otrzymała numeru rejestrowego BDO i wie że szybko to nie nastapi, czy mogę od tej firmy odebrać złom na KPO papierowe bez numeru BDO?

F4odpowiedz

Jacek30

Liczba postów: 30

Od: 01.02.2020

06 luty 2020 o 13:14

co do firm co twierdzą że nie muszą być w BDO, to też jestem ciekawy jak z tym jest, teraz odbiorca odpadów musi polegać tylko na słowie przekazującego odpady.
powinni wszyscy się rejstrować w BDO i marszałek powinien wydać pisemne oświadczenie czy ma obowiązek rejstracji czy nie, lub wprowadzić do rejestru firmy zwolnione z BDO, najlepiej żeby np; w CEDIG był obowiązkowy zapis czy firma jest ,czy nie jest zwolniona z BDO. a tak nie ma żadnego rozwiązania prawnego wobec nieuczciwych firm., cała odpowiedzialność leży po stronie przejmującego odpady. Przejmujący odpady nie jest w stanie sprawdzić ile taka firma oddaje odpadów rocznie  .

F4odpowiedz

Gość

06 luty 2020 o 13:38

Bieżące rozwiązanie BDO jest fatalne. Moim zdaniem wszystkie firmy powinny być wpisane do BDO. I prosta informacja zwolniony lub nie. To jakaś paranoja z pełnym wypisywaniem wniosków. A wysyłane aktualizacje powinny być automatycznie wczytywane po uprzednim sprawdzeniu przez urzędnika i tyle. A nie ręczne wklepywanie wszystkiego łącznie z setkami kodów odpadów..... Cyrk.

Ustawowo urzędy mają 30 dni na przyznanie numeru BDO, a w niektórych województwach już oznajmiły, że zajmie im to 5-6 miesięcy! A co z nowymi wnioskami od stycznia w bazie? 

F4odpowiedz

Gość

06 luty 2020 o 15:29

Witam,

mam pytanie a mianowicie wytwarzam odpady z gr, 04 które sami  swoim środkiem transportu  zakładowym składujemy na własnym składowisko firmowym. Dodam ze to nie jest skladowisko komunalne. Jesteśmy zwolnieni z obowiązku wpisu do BDO  w dziale transportujący  bo transportujemy tylko i wyłącznie własne odpady.KPO nie wystawiam  bo nie przekazuje nikomu tego odpadu, mamy wpis do BDO z powodu wprowadzania produktu w optowaniu.Czy ja na czas transportu musze posiadac jakis dokument?  Nie wiem czy nie zatrzyma mnie jakas inspekcja drogowa i wlepi kare.  

F4odpowiedz

Gość

06 luty 2020 o 17:18

Od dłuższego czasu śledzę forum i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że BDO jest kompletną klapą. Występują najróżniejsze problemy począwszy od rejestracji a zwłaszcza terminów ( Urzędy nie wyrabiają się w 30 dniach ) poprzez kłopoty z logowaniem etc. etc.


W moim mniemaniu powinno być tak:
1. Skoro wszyscy przedsiębiorcy posiadają nr NIP to należało by go wykorzystać - bynajmniej jako nr identyfikacyjny - bo po cholerę kolejny numer do BDO.
2. Skoro są przedsiębiorcy zajmujący się obrotem / przetwarzaniem odpadów w szerokim tego znaczeniu - to Oni w zasadzie powinni wystawiać KPO KPOK no i oczywiście fakturę za zagospodarowanie odpadów. Tutaj podam przykład który obowiązuje przedsiębiorców zajmujących się F-GAZ ami (chłodnictwem, klimatyzacją) których to obowiązuje rozliczenie obrotu stosowanych F-GAZ-ów w bazie zwanej BDS gdzie należy rozliczyć te co do GRAMA (zakup, odzysk, zużycie, straty, utylizacja). Paradoksalnie ci przedsiębiorcy też muszą się zarejestrować w BDO ze względu na możliwość wytworzenia odpadu w postaci F-GAZu który tak w rzeczywistości odzyskują z instalacji swoich klientów - no ale jest to odpad niebezpieczny. Podsumowując - jeśli przedsiębiorcy zajmujący się odpadami prowadzili by ewidencję odpadów wystawiając KPO itd ( w końcu są specjalistami w tej dziedzinie) to Ministerstwo miało by pełen obraz z kąd, od kogo, ile czego zostało wytworzone, przekazane itd. i nie stanowiło by to kłopotów dla tysięcy urzędników którzy mają spore problemy (bynajmniej z przerobem) z nadawaniem numerków (wnioski o rejestrację), a co najważniejsze nie było by upierdliwe dla tysięcy małych firm, no a co za tym idzie oczywiście koszty a ściślej straty - za pracę trzeba płacić. Piszę tak ponieważ poza kłopotami i upierdliwością nie widzę tu nic co by miało poprawić jakość środowiska. Przed 01/2020 zamawiało się odbiór odpadów, przyjeżdzał kierowca z przygotowanym KPO , uzupełniało się wpisy w KPO, pakowało odpady i czekało na fakturę. Firma specjalizująca się poważyła ile czego jest, przysłała fakturę i to wszystko. Wielu "wytwórców " odpadów nie jest w stanie dokładnie określić ilości odpadów, a zwłaszcza takich którzy zajmują się budownictwem, remontami, generalnie świadczeniem usług w terenie (poza siedzibą firmy). Jeszcze kolejny argument ( dotyczy zwłaszcza małych firm ) - wykonawcy usług nie są w stanie określić czy wytworzą takie ilości odpadów żeby podlegać wpisowi do BDO czy też nie. Może dojść do takich sytuacji że ze względu na ilości odpadów w się nie podlega, a trafi się zlecenie że ilość odpadów lub rodzaj wskazuje na obowiązek rejestracji - i co rejestrować się i wyrejestrowywać ?, czy rejestrować się w razie czego?

Jeśli kogoś zainteresował ten wywód to może celowe by było wywarcie presji na ustawodawcy żeby ponownie przemyślał ten temat.









F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 727

Od: 19.03.2017

07 luty 2020 o 06:54

Co do wystawiania KPO za wytwórcę ....nie zgadzam się. A dlaczego ?
Ponieważ wystawiając kartę za kogoś czekam łaskawie aż mi odeśle z
podpisem . Nic sobie nie robią z tego ,że ja też potrzebuję taką kartę
mieć . Często jest tak- nawet za każdym razem ,że wytwórca sam nie wie
co ma oddać i dopiero po przywiezieniu ,zważeniu muszę kolejne karty
wystawiać i odsyłać do podpisu. A TERAZ - teraz przynajmniej ma
obowiązek wystawić kartę i choć trochę poczuć się do jakiejś
odpowiedzialności. Przekazujący ma kilka kart, a przejmujący ma ich
tysiące. Te kilka kart może wystawić. Rozumiem, że dla wytwarzającego to
udogodnienie ,bo tak naprawdę nic go nie interesuje. Przyjadą, dadzą
kartę ,zważą u siebie i odeślą. Ktoś kto przyjmuje tysiące kart, ma
kilkadziesiąt firm musiałby tylko siedzieć i tworzyć karty.

F4odpowiedz

Gość

26 luty 2020 o 14:17

Hej,
mam pytanie co do papierowej wersji KPO . Oddałam makulaturę , dostałam fakturę a teraz firma twierdzi , że nie przyjmie mi karty KPO w wersji papierowej . Przecież jest okres przejściowy i można te karty wystawiać po staremu . Firma może nie przyjąć takiej karty?  Twierdzą , że okres przejściowy " to bzdura "....

F4odpowiedz

FORMAT

Liczba postów: 10

Od: 17.02.2020

26 luty 2020 o 19:36

Gość napisał:



Od dłuższego czasu śledzę forum i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że BDO jest kompletną klapą. Występują najróżniejsze problemy począwszy od rejestracji a zwłaszcza terminów ( Urzędy nie wyrabiają się w 30 dniach ) poprzez kłopoty z logowaniem etc. etc.






W moim mniemaniu powinno być tak:

1. Skoro wszyscy przedsiębiorcy posiadają nr NIP to należało by go wykorzystać - bynajmniej jako nr identyfikacyjny - bo po cholerę kolejny numer do BDO.

2. Skoro są przedsiębiorcy zajmujący się obrotem / przetwarzaniem odpadów w szerokim tego znaczeniu - to Oni w zasadzie powinni wystawiać KPO KPOK no i oczywiście fakturę za zagospodarowanie odpadów. Tutaj podam przykład który obowiązuje przedsiębiorców zajmujących się F-GAZ ami ........




Jeśli kogoś zainteresował ten wywód to może celowe by było wywarcie presji na ustawodawcy żeby ponownie przemyślał ten temat.




Przeczytałem i powiem tak. Jeśli BDO jest potrzebne to według mnie - Pan powinien je konstruować ! Sam przykład,że niemal każda firma musi widnieć w BDO to po co kolejne numery sredeo .













F4odpowiedz

Gość

20 październik 2020 o 23:17

Witam forumowiczów i mam pytanie czy jeśli firma oddaje na złom samochód -środek trwały wystawia KPO i druga strona to zatwierdza będzie do tego oczywiście faktura za sprzedaż złomu. To firma oddająca powinna mieć ten kod odpadu w BDO? Nadmieniam, że będzie to incydentalne zdarzenie. Wnioskując o numer BDO firma nie wiedziała że będzie miała taki kod odpadu. Czy w tej sytuacji firma oddająca powinna najpierw dokonać w BDO aktualizacji, żeby ten kod dopisać ?
Takie zdarzenie będzie miało również swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniu. Czy jest jakaś wykładnia na ten temat ?  

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter