Baner eko soft 2023 bdo

uslugi.komunalne

Liczba postów: 33

Od: 19.03.2017

06 luty 2019 o 08:18

Zgodnie z art. 48a ust. 3 Ustawy o odpadach:

,,Wysokość zabezpieczenia
roszczeń oblicza się jako iloczyn największej masy odpadów, które mogłyby być
magazynowane w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub miejscu
magazynowania odpadów,  z uwzględnieniem
wymiarów obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania
odpadów, oraz stawki zabezpieczenia roszczeń.”

Bardzo proszę o pomoc przy zrozumieniu
tego artykułu.

Mam policzyć objętość naszej hali
magazynowej (jako bryły geometrycznej) i pomnożyć o wartość zabezpieczenia
roszczeń? Czy wystarczy tylko policzyć poszczególne miejsca wyznaczone na składowanie odpadów i wysokość np. na 4 metry mimo, że hala magazynowa ma wysokość 10 metrów?

Jeśli tak to znowu jaką wysokość
stawki zabezpieczenia roszczeń przyjąć skoro w hali magazynowej zbieram odpady
praktycznie z każdej stawki od 1zł za złom za tonę po 1500zł za tonę za odpady
niebezpieczne? Ogólnie około 80 kodów odpadów.

Druga sprawa to jak policzyć to
dla pozostałej części placu (całej działki). Czy przyjąć do obliczeń tylko
boksy magazynowe i ewentualnie kontenery stalowe na odpady, które mamy na placu
czy policzyć powierzchnię całej działki (szerokość x długość x wysokość np.
4m?) nie zważając czy to droga dojazdowa czy teren zielony i pomnożyć przez wartość
zabezpieczenia roszczeń?

Bardzo proszę o opinię. Jak Wy to robicie?


F4odpowiedz

Gość

06 luty 2019 o 15:57

Wg mnie nie obliczasz objętości magazynowej jako bryły geometrycznej. Oblicza się maksymalną masę odpadów, którą trzeba będzie uwzględnić w nowej decyzji odpadowej. Dla każdego kodu osobno. Przykładowo: w jednym czasie maksymalnie możesz pomieścić w magazynie/placu np. 50Mg złomu, 10Mg makulatury, 5Mg odpadów niebezpiecznych itp. Od tych ilości obliczasz wysokość zabezpieczenia.
Proszę o sprostowanie jeśli źle to rozumiem.

F4odpowiedz

uslugi.komunalne

Liczba postów: 33

Od: 19.03.2017

07 luty 2019 o 09:05

Do Gość:

Ja w pierwszej wersji myślałem podobnie i nawet już zrobiłem tabelę z wyszczególnionymi kodami i ilościami jakie mogę jednocześnie zbierać w hali magazynowej.

W hali nie mam boksów magazynowych na poszczególne kody odpadów, tylko mam otwartą powierzchnię i odpady zbieram w mauserach, big-bagach lub kontenerach stalowych ( w zależności jakie akurat odpady odbieram od firm). Dlatego sam ustaliłem sobie, odnosząc się do poprzednich lat, że np. potrzebuję 80 mauserów, 30 kontenerów i 10 big bagów mieć jednocześnie na hali aby się pomieścić z odpadami.

I właśnie od takiej ilości chcę obliczyć zabezpieczenie roszczeń, boje się tylko że urzędnik może zakwestionować taki sposób, bo powie mi, że kontenerów może się zmieścić fizycznie w hali 70 a nie 30.

A ja nie chcę wykorzystywać 100% powierzchni hali magazynowej, bo jest po prostu za duża.

Proszę Was o udzielanie się w tej dyskusji. Jak wy to robicie? Może ktoś pracuje w urzędzie i ma lepsze informacje?
Pozdrawiam

F4odpowiedz

Gość

07 luty 2019 o 15:00

Ale nie chodzi o to ile możesz zmieścić tylko ile będziesz magazynować. Za plac 10 hektarów, też nikt nie będzie płacił tyle ile pomieści, tylko tyle ile zadeklarujesz we wniosku o decyzje. Zakwestionować będzie można w momencie gdy w decyzji będzie np. max 2Mg danego odpadu, a fizycznie składowane będzie 20Mg.
Inny przykład, założysz, że 50% powierzchni magazynowej to złom za 1zł, ale przecież równie dobrze w tym miejscu mogą leżeć opony, plastik czy inny odpad z przedziału 1500zł.
W dotychczasowej decyzji takie limity były w przypadku wytwarzanych odpadów. Teraz pewnie będą również w przypadku zbieranych.
Nie mam 100% pewności, ale inny sposób wydaje mi się bez sensu.

F4odpowiedz

uslugi.komunalne

Liczba postów: 33

Od: 19.03.2017

08 luty 2019 o 09:36

Do Gość:

Właśnie nie wiem do końca czy takie zrozumienie tematu jest właściwe, mimo że chciałbym aby tak było bo jest mi to na rękę. Tylko proszę zwrócić uwagę na zapis w ustawie, który odnosi się bezpośrednio do wyliczenia wysokości roszczeń. Mianowicie


,, Największą masę odpadów, które mogły być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów, wynikającą z wymiarów instalacji, obiektu budowlanego lub ......... itd"

Czyli skoro jest nakierowanie na wymiar obiektu budowlanego to urzędnik może stwierdzić, że do wyliczenia wysokości zabezpieczenia roszczeń należy przyjąć kubaturę budynku, bo teoretycznie tyle śmieci można tam zgromadzić w złej wierze.  Oczywiście wtedy zabezpieczenie wychodzi w milionach złotych za halę magazynową, ale czy urzędnika będzie to interesować? Nie ma tutaj mowy o wymiarach poszczególnych miejsc magazynowania odpadów tylko o wymiarze budynku jako obiektu budowlanego.

Ja mam halę magazynową bardzo wysoką i w dodatku za dużą. Nie wiem czy urzędnik uwierzy w moje deklaracje (mimo że nigdy nie zostałem ukarany za żadne przewinienie), że będę magazynował odpady tylko na połowie hali i do wysokości 3 metrów a nie 12, bo hala jest taka wysoka.
F4odpowiedz

Odpady

08 luty 2019 o 10:38

Usługi komunalne ma rację. W ustawie o odpadach zawarte jest określenie największa masa odpadów, tzn ile odpadów zmieści się w pomieszczeniu, które przeznaczone jest do magazynowania odpadów.. We wniosku i w operacie powinno być zawarte jaką część hali przeznacza się na magazynowanie odpadów. Wobec tego Kubatura pomieszczenia ma znaczenie,  jesśli jest możliwe pomieszczenie 10Mg odpadów to to jest największa masa. Tak przynajmniej czytam ten zapis

F4odpowiedz

Gość

08 luty 2019 o 11:20

Witam wszystkich. Mam pytanie podczas przetwarzania odpadów "kabli" ilość magazynowanych odpadów będzie dotyczyła tych odpadów które będą przetwarzane czy tych po przetworzeniu ? Proszę o pomoc

F4odpowiedz

GośćP

09 luty 2019 o 09:27

Dalej będę się upierał przy swoim (może niesłusznie)
Usługi komunalne, jeżeli teoretycznie całą halę można zapełnić odpadami niebezpiecznymi za 1500zł, to jaki sens miałoby stosowanie innych stawek zabezpieczeń?
Druga sprawa. Rozporządzenie dotyczy nie tylko firm zajmujących się typowo odpadami. Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza i magazynuje w roku 10Mg odpadów poprodukcyjnych ze stali, to przecież nikt im nie będzie mierzył hali i zarzucał, że mogą tam magazynować dużo więcej.

F4odpowiedz

Katarzyna PP

11 luty 2019 o 15:54

Witam, 
mam następujący przypadek - firma jest podwykonawcą i odbiera przepracowane oleje i smary z urządzeń należących do innej firmy - zleceniodawcy. czyli nie wytwarza odpadów, ale je magazynuje i sprzedaje - czy też jednak wytwarza ponieważ to oni na swój koszt wlewają smary i oleje?
mają odpowiednie magazyny itp. 
co z BDO? gdzie ich wpisać? jako sprzedawcę?

F4odpowiedz

Gość

12 luty 2019 o 14:44

Do GośćP: Magazynować nie musisz w całej hali. We wniosku wskazujesz miejsce magazynowania jako wydzieloną część hali na odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne. Razem nie można magazynować odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne dlatego są różne stawki

F4odpowiedz

Gość

14 luty 2019 o 11:08

osobny temat: Kto jest stroną postępowania w decyzjach odpadowych na zbieranie i przetwarzanie, wszyscy właściciele nieruchomości na której znajduje się instalacja czy tylko władający instalacją. Proszę o odpowiedź

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter