Baner eko soft 2023 bdo

Wycinka lasów pod składowisko odpadów

Large las0

Z uwagi na wzrastające potrzeby w zakresie składowania odpadów po wydobyciu rudy miedzi przez spółkę KGHM Polska Miedź, wymagane jest wycięcie ponad 450 hektarów lasów. Jest to jeden z problematycznych aspektów, z jakimi spółka musi się uporać. Przedsięwzięcie takiej skali wymaga nie tylko uzyskania zgodny lokalnych samorządów, ale także Ministerstwa Środowiska. Uzyskana w ten sposób przestrzeń zostanie przeznaczona na powiększenie zbiornika „Żelazny Most”, który jest największym w Europie zbiornikiem odpadów poflotacyjnych. Zbiornik ten powstał 1974 roku i wymagał zalania obszarów obejmujących trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów. W chwili obecnej długość zapór otaczających zbiornik wynosi ponad 14 km, a powierzchnia całkowita to prawie 1400 ha.

Zezwolenia

Gmina Grębocice wydała wstępne zezwolenie na powiększenie zbiornika. Kolejny etap związany jest z licznymi procedurami oraz formalnościami wymaganymi do uzyskania pełnego zezwolenia. Niezbędna jest zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz planu przestrzennego zagospodarowania gminy. Przygotowane dokumenty muszą trafić pod obrady Rady Gmin, w ramach których podjęta zostanie ostateczna decyzja. W gminie Rudna przyjęta została uchwała w ramach której KGHM uzyskał zgodę na rozbudowę zbiornika. W gestii biura projektowego gminy leży teraz przygotowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy.

Rozbudowa

Uzyskanie zgody samorządów wchodzących w skład „Zagłębia Miedziowego” jest jedną z najistotniejszych spraw formalnych, o które ubiega się zarząd KGHM. Wydobycie rudy wiąże się ze składowaniem odpadów, dla których wymagana jest odpowiednio duża przestrzeń. Bez rozbudowy zbiornika koncern nie będzie w stanie dalej funkcjonować, co oznaczałoby jego zamknięcie. Rzecznik prasowy KGHM skomentował sytuację mówiąc: „Jeszcze niedawno możliwości produkcyjne KGHM widziano w perspektywie najdalej do roku 2015. Obecne szacunki oraz nowe możliwości technologiczne wydłużyły żywotność KGHM do lat 2030-40 lub nawet dalej. Istniejący zbiornik nie był projektowany z myślą o tak długim czasie eksploatacji. Stąd konieczność jego rozbudowy".

W ramach działania „Żelaznego Mostu” składowanych jest rocznie około 25 milionów ton odpadów poflotacyjnych. Dzięki rozbudowie, jego powierzchnia wzrośnie o 600 hektarów oraz będzie w stanie przyjąć dodatkowe 300 milionów metrów sześciennych odpadów.

 

Źródło: ekonomia.rp.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter