Według raportu przeprowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dotyczącego zanieczyszczenia powietrza w 1100 miastach na całym świecie to właśnie Gdańsk jest najczystszym polskim miastem. Podstawowym kryterium była średnia roczna ilości cząstek PM10, czyli pyłu o wielkości poniżej 10 mikronów, który może przenikać do naszych płuc, a następnie do krwioobiegu i powodować niebezpieczne choroby.
Najczystsze miasto w Polsce to...
Wśród 65 miast, które zostały przebadane w Polsce, tylko 6 mieści się w normie (wg WHO norma stężenia pyłu zawieszonego (PM10) w skali roku wynosi 20 μg/m3). Zdecydowanie najczystszym miastem jest Gdańsk, gdzie średnie stężenie pyłu PM10 wynosi 18 μg/m3. Jedną z przyczyn wystepownia tam tak czystego powietrza jest silne wietrzenie spowodowane korzystną lokalizacją miasta nad brzegami Zatoki Gdańskiej. Powoduje to, że wszelkie zanieczyszcznenia są szybko rozproszone przez wiatr. Na kolejnych miejscach najczystszych miast w Polsce sklasyfikowany został : Elbląg, Koszalin, Zielona Góra i Olsztyn. Na wysokiej szósetj pozycji znalazł się Wałbrzych. Miasto, które jeszcze nie tak dawno było postrzegane jako jedno z najbardziej skażonych, a obecnie po likwidacji zakładów przemysłowych, jakość powietrza zdecydowanie się tam poprawiła.
Pozostałe miasta w Polsce przekraczają normę określoną dla PM10 przez WHO. Dla przykładu w Poznaniu pył zawieszony osiąga 30 μg/m3, w Warszawie 32 μg/m3, we Wrocławiu 35 μg/m3, a w Katowicach 42 μg/m3.
Najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce to...
W Polsce najbardziej zanieczyszczone powietrze ma Kraków. W mieście tym roczne stężenie pyłu zawieszonego sięga aż 64 μg/m3 i tym samym jest 3,5 razy wyższe niż w najczystszym mieście w Polsce Gdańsku. Spowodowane jest to niekorzystnym położeniem miasta Krakowa w kotlinie. Powoduje to, że zanieczyszczenia nie mogą zostać rozwiane i gromadzą się nad miastem przez wiele dni, zwłaszcza gdy występuje wyż i bezwietrzna aura.
Obok Krakowa najgorszą jakość powietrza stwierdzono na ulicach Rybnika, Nowego Sącza i Zabrza. Pomimo, iż w większości polskich miast nie można swobodnie oddychać, to jednak w porównaniu ze skalą całego świata nasze powietrze nie jest zanieczyszczenie bardzo poważnie.
W rankingu najbardziej skażonych państw Polska znalazła się na 20. miejscu listy. Średnie roczne stężenie PM10 w naszym kraju wynosi 33 μg/m3. Dla porównania w Rosji osiąga ono 32,5 μg/m3, w Czechach 29 μg/m3, a w Niemczech 25 μg/m3.
Stan powietrza w Europie
W Europie największe skażenie powietrza odnotowuje się w Bośni i Hercegowinie, gdzie wynosi ono 117 μg/m3 i tym samym norma ta jest przekroczona prawie sześciokrotnie. Najczystszym powietrzem może pochwalić się Estonia i jest to jednocześnie najczystszy kraj na całym świecie. Roczne stężenie PM10 wynosi tam zaledwie 11 μg/m3, czyli jest o połowę mniejsze niż zakłada norma ustalona przez WMO.
Źródło: www.geekweek.pl
Zdjęcie: sxc.hu