Baner kom bud

UE traci cierpliwość. Będą kary?

Large euro

Polsce grozi kara w wysokości 67 tys. euro dziennie za brak wdrożenia unijnych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. 

Komisja Europejska na wniosek komisarza ds. środowiska Janeza Potocznika zwróciła się do Trybunału o nałożenie kar finansowych na cztery kraje UE w związku z niedotrzymaniem przez niewyznaczonego na grudzień 2010 roku terminu transpozycji do prawa krajowego unijnej dyrektywy ramowej w sprawie odpadów. Wśród tych krajów, oprócz Polski, znalazły się: Węgry, Bułgaria oraz Słowacja. Kary mają wynieść: w przypadku Polski - 67 tys. 314 euro dziennie, w przypadku Węgier - 27 tys. 316 euro dziennie, dla Bułgarii - 15 tys. 220 euro dziennie, a dla Słowacji 17 tys. 136 euro dziennie.

Jedyny sposób na uniknięcie kar to szybkie dostosowanie się do przepisów UE

Wysokość kar uzależniona jest od rodzaju i czasu trwania uchybień w zobowiązaniach. Składają się one z dziennych stawek, które kraje będą musiały wpłacać począwszy od dnia, kiedy to Trybunał Europejski wyda wyrok aż do zakończenia pełnego wdrożenia unijnego prawa. Jedyny sposób na uniknięcie kar to dostosowanie się do przepisów UE przed ogłoszeniem wyroku.

Procedura dotycząca naruszenia przez Polskę unijnego prawa KE otworzyła 27 stycznia 2011 roku, zaś 16 czerwca 2011 roku wzywała rząd do nadrobienia zaległości.

Unia jest zaniepokojona rosnącą ilością odpadów

Uzasadniając swoją decyzję KE wskazała, że ilość odpadów wytwarzanych w UE systematycznie rośnie – każdego roku wytwarzanych jest o 3 mld ton więcej, "co ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzkie i prowadzi do poważnych problemów w zakresie środowiska naturalnego", zaś lepsze gospodarowanie odpadami "ma znaczny potencjał gospodarczy: wdrożenie prawodawstwa przyczyni się do obniżenia kosztów i do stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze odpadów".

Wprowadzona w 2008 roku dyrektywa UE dotycząca gospodarowania odpadami ustanowiła normy prawne dla przetwarzania odpadów w UE, wyznaczając państwom członkowskim określone cele i wprowadzając zasadę: "zanieczyszczający płaci". Zgodnie z dyrektywą kraje UE "powinny nadać priorytetowe znaczenie zapobieganiu, a także ponownemu użyciu, recyklingowi i innym formom odzyskiwania odpadów, natomiast jak najbardziej ograniczyć trwałe składowanie odpadów".

 

Źródło : www.tvn24.pl,

zdjęcie - sxc.hu

Newsletter