Baner kom bud

Śmieciowy przetarg w Poznaniu pod znakiem zapytania

Large 288379 65080

To nie koniec kontrowersyjnego przetargu w Poznaniu, gdzie dotychczasowy lider rynku- firma Remondis, która prawie w 50 proc. należy do miasta przegrała z hiszpańskim konsorcjum. Jak się okazało spółka FB Serwis nie dysponuje odpowiednią bazą.

Kontrola WIOŚ

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska skontrolowała, jak wygląda baza spółki FB Serwis, która ma obsługiwać ok. 400 tys. mieszkańców Poznania. Jak się okazało, nie jest to profesjonalna baza, a jedynie parking. WIOŚ poinformowała o wynikach kontroli Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, zrzeszający Poznań i osiem okolicznych gmin. Jak poinformował rzecznik GOAP Walerian Ignasiak, aktualnie jest prowadzona analiza, która ma rozstrzygnąć, czy FB Serwis może dalej znajdować się na liście firm, które mają prawo zajmować się gospodarką odpadami. Konsorcja związane przez Remondis oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, które nie dostały żadnego z sektorów złożyły protesty do Krajowej Izby Odwoławczej. – 27 września wpłynęły trzy odwołania- od Remondisu i dwóch konsorcjów utworzonych przez PHU Artur Zys – potwierdza rzeczniczka KIO Małgorzata Stręciwilk. KIO ma 15 dni, od dnia wpłynięcia wniosku na wydanie wyroku kończącego postępowanie. Rzadko jednak zdarza się, aby przetarg był unieważniony, najczęściej zleca się jedynie naprawę błędów.

Zlecone kontrole

Jak poinformowała Hanna Kończal wicedyrektor WIOŚ, kancelaria prawna reprezentująca Remondis zwróciła się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o przeprowadzenie kontroli bazy spółki FB Serwis przy ul. Wieruszowskiej, sugerując że nie spełnia ona wymogów. Z kolei wiceprezes Remondis Wojciech Kulak sugeruje, że informacje na ten temat przekazał do GOAP jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu, jednak wniosek został zignorowany. W odpowiedzi na zarzuty, wiceprezes spółki FB Serwis Artur Pielech tłumaczył, że jego firma korzysta z bazy logistycznej na terenie należącym do Elektromontażu Poznań, spółki Budimeksu, który jest 49- procentowym udziałowcem FB serwis. Kontrola przeprowadzona przez WIOŚ ustaliła, że żadna z firm, które są w konsorcjum z FB Serwis nie ma tytułu prawnego do gruntu przy Wieruszewskiej, co uniemożliwiło kontrolę terenu.

Pierwsze wnioski

Udało się jednak ustalić, że ten teren to parking niespełniający wymogów stawianych bazom magazynowo- transportowym. Plac przy Wieruszewskiej nie spełnia wymogów chociażby dotyczących gruntu przed przenikaniem zanieczyszczeń oraz wytycznych dotyczących przeładunku odpadów.  Spółka FB Serwis odpiera wszystkie zarzuty, zapewniając że posiada tytuł prawny do korzystania z bazy przy Wieruszewskiej oraz że spełnia wszystkie wymagania opisane w przepisach.

 

 

Źródło: poznan.gazeta.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter