Od przyszłego tygodnia w Olsztynie rozpocznie się przetarg na odbiór odpadów. Zgodnie z przyjętą przez radnych uchwałą, wraz z dniem 1 lipca śmieci odbierane od mieszkańców trafią do Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. W toku nadzwyczajnej sesji rady miasta, zapadła decyzja o powierzeniu działań związanych z gospodarką śmieciami miejskiej spółce. W efekcie miasto w ramach przetargu będzie poszukiwać firm, mających zająć się tylko odbiorem śmieci od mieszkańców oraz ich transportem do wyznaczonego miejsca, którym jest Miejski Zakład Komunalny. W standardowym trybie przetargi ogłaszane są dla firm mających swoimi działaniami objąć nie tylko odbiór, ale także zagospodarowanie odpadów. Miasto zostanie podzielone na sześć stref, które mają być obsługiwane przez firmy – informował Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. "Przede wszystkim dzięki takiemu rozwiązaniu miasto nie straci kontroli nad śmieciami; będziemy mieć pewność, że nie wyjadą one poza Olsztyn" – wypowiedział się przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, radny Robert Szewczyk.
RIPOK
Olsztyn ma w planach także budowę RIPOK (czyli Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych). Prace mają najprawdopodobniej rozpocząć się w przyszłym roku. Termin ukończenia nie został jeszcze ustalony. Budowa tej instalacji jest jednym z powodów, dla którego miasto chce mieć kontrolę nad śmieciami. "Jeśli OZK nie wygrałby przetargu na zagospodarowywanie śmieci, to de facto w niedalekiej przyszłości oznaczałoby jego likwidację" - skomentował radny Robert Szewczyk.
Ryzykowna decyzja
Prezydent Olsztyna obawia się jednak, że zaproponowane przez niego rozwiązanie może nie spodobać się lokalnym firmom, zajmującym się gospodarką oraz odbiorem odpadów. Możliwe jest nawet zaskarżenie przez nie do Krajowej Izby Odwoławczej takiego rozwiązania. "A gdyby tak się stało, to do 1 lipca możemy nie wyrobić się z przetargami na odbiór śmieci. Wówczas powierzymy to zadanie wybranej firmie do czasu rozstrzygnięcia przetargów" – wypowiedział się Prezydent Olsztyna.
Modernizacja OZK
W ramach przygotowań do wzmożonej pracy, jaką będzie wykonywać Olsztyński Zakład Komunalny, rozpoczęła się jego modernizacja. "Właśnie wymieniamy taśmę w sortowni; przeprowadzamy niezbędne naprawy i remonty tak, by od lipca móc w pełni przystąpić do pracy. Jak będzie trzeba, to nawet i na trzy zmiany" - zapewniał dyrektor OZK Rafał Targoński.
Śmieciowy monitoring
Dyrektor ratuszowego wydziału ochrony środowiska Zdzisław Zdanowski przedstawił na sesji nadzwyczajnej nowe rozwiązanie dla systemu odbioru śmieci. Wszystko ma być monitorowane; pojemniki na odpady mają zostać wyposażone w chipy, worki na śmieci mają posiadać kod kreskowy, śmieciarki będą wyposażone w lokalizacje GPS. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie śledzenie trasy wszystkich odpadów. Jednym z ciekawszych rozwiązań ma być możliwość informowanie za pomocą telefonu komórkowego, firmy odbierającej śmieci o zapełnieniu się pojemnika na odpady.
Stawki za odbiór śmieci w mieście będą naliczane w oparciu o liczbę mieszkańców danej posesji oraz przedstawiają się w następujący sposób: 14,41 zł w przypadku odpadów nieposegregowanych oraz 9,80 zł za odpady posegregowane.
Źródła: rp.pl
Zdjęcie: sxc.hu