Baner kom bud

Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący składowania dwutlenku węgla

Large gory0

W dniu 30.04.2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Odnosi się on do tematu związanego z wychwytywaniem oraz podziemnym składowaniem dwutlenku węgla metodą CSS. Technologia ta polega na wychwytywaniu powstającego w różnych procesach technologicznych CO2, głównie z instalacji przemysłowych, powstającego w wyniku spalania paliw kopalnianych, następnie transportowaniu na miejsce składowania oraz ostatecznie zatłoczeniu do izolowanej formacji geologicznej w celu trwałego przechowania. Projekt ustawy nie przewiduje jednak stosowania tej metody, z&nbps;uwagi na skromne doświadczenie zarówno w kraju jak i za granicą związane z CSS oraz brakiem danych na temat długotrwałego efektu podziemnego składowania CO2, na szeroką skalę. Stosowanie tej metody będzie na chwilę obecną odbywać się wyłącznie w przypadku przedsięwzięć demonstracyjnych spełniających kryteria określone w decyzji Komisji nr 2010/670/UE z 3 listopada 2010 r.

Koncesja

Zgodnie z wytycznymi projektu, podziemne składowanie CO2, a także poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksów podziemnego składowania, będzie wymagało uzyskania koncesji udzielanej przez Ministra Środowiska. Koncesje będą wydawane jedynie w przypadku realizacji projektów demonstracyjnych oraz działań obejmujących eksploatację podziemnych składowisk włączając w to okres nawet po zamknięciu składowiska (tzn. zakończeniu zatłaczania dwutlenku węgla), związanego z likwidacją instalacją oraz przez okres nie krótszy niż 20 lat od jego zamknięcia.

Bezpieczeństwo

Ważną kwestią projektu jest obowiązek ustanowienia przez przedsiębiorcę zabezpieczenia finansowego odnoszącego się do&nbps;podziemnego składowania dwutlenku węgla. Realizacja tej kwestii ma się odbywać z dwóch tytułów: zabezpieczenia prowadzenia działalności polegającej na podziemnym składowaniu dwutlenku węgla oraz zabezpieczenia środków związanych z przekazaniem odpowiedzialności za podziemne składowisko dwutlenku węgla Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla (KAPS CO2.). Pozwoli to między innymi na wypełnienie obowiązku dotyczącego bieżącego monitoringu składowiska oraz jego zamknięcia.

KAPS CO2

W projekcie ustawy opisane jest powołanie w 2015 r. Krajowego Administratora Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla (KAPS CO2). Realizacje zadań KAPS CO2 przejmie Państwowy Instytutu Geologiczny wykorzystując środki finansowe uzyskane dzięki zabezpieczeniom jakie wniosą przedsiębiorcy.

 

 

projekt ustawy do pobrania

 

źródło: mos.gov.pl

zdjęcie: sxc.hu

Newsletter