7

Poprawki senackie do ustawy o opakowaniach

Large business 2651346 960 720

W zeszły czwartek, 6 czerwca 2013, Senat zgłosił siedem poprawek (większość z nich miała charakter redakcyjny i nie wiązała się ze znaczną zmianą treści) do ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi. W głosowaniu wzięło udział 86 senatorów, z czego za wprowadzeniem poprawek było 57, przeciw 28, natomiast jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa ponownie wróci do Sejmu.

Co wniesie ustawa?

Ustawa ma na celu dostosowanie polskich norm związanych z poziomem recyklingu do standardów Unii Europejskiej. Termin rozpatrzenia jej przez Senat upłynął wczoraj. Zapisy ustawy zawierają informacje dotyczące wymagań stawianym opakowaniom wprowadzanym do obrotu oraz zasadom na jakich powinny funkcjonować organizacje odzysku oraz reguluje kwestie związane z ustalaniem i pobieraniem opłaty produktowej. Ustawa jest transpozycją dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Zdaniem ekspertów bieżący system odzysku i recyklingu jest nieefektywny i nie jest w stanie zapewnić wymaganych poziomów recyklingu przez Polskę do końca 2014 r.

Założenia ustawy

Polska zobowiązana jest do osiągnięcia poziomu recyklingu w wysokości 55 procent oraz poziomu odzysku w wysokości 60 procent dla wszystkich rodzajów opakowań. W przypadku opakowań szklanych poziom recyklingu ustalony jest na 60 procent, dla opakowań metalowych na 50 procent oraz odpowiednio dla opakowań z tworzyw sztucznych i drewnianych na poziomie 22,5 i 15 procent. W założeniu ustawa ma za zadanie usprawnić oraz zapewnić należyte bezpieczeństwo prawne związane z systemem zagospodarowania odpadami opakowaniowymi, aby wymagane poziomy odzysku oraz recyklingu zostały spełnione. Według założeń ustawy marszałek województwa będzie prowadził rejestr oraz kontrolę przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, czy też zajmujących się recyklingiem lub odzyskiem.

 

Źródło: wyborcza.biz

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter