Aluminium, jako jeden z metali, jest dość trudny do uzyskania, istnieją bowiem dwa sposoby jego wytwarzania: w drodze produkcji, zużywając w tym celu boksyty, bądź dzięki odzyskiwaniu i przetapianiu zebranych odpadów aluminiowych. Do najważniejszych cech tego tworzywa można zaliczyć dobre przewodnictwo cieplne oraz elektryczne, lekkość (jego gęstość jest około trzy razy mniejsza niż żelaza) czy też odporność na działanie wody oraz wielu kwasów organicznych. Wszystkie te zalety powodują, że znajduje ono szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, elektrycznym czy samochodowym. Na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci wielokrotnie wzrosła jego produkcja z boksytów oraz ponad dwudziestokrotnie wzrosła produkcja wykorzystująca zebrane surowce wtórne.
Ekologia i oszczędność
Koszt produkcji aluminium w oparciu o zgromadzone surowce wtórne jest dużo niższy niż w przypadku produkcji pierwotnej. Jest to jeden z aspektów, dla którego ponad jedna trzecia światowej produkcji oparta jest na recyklingu tego surowca. Ważnym aspektem są też kwestie ekologiczne, produkcja pierwotna generuje znacznie więcej zanieczyszczeń. Dlatego często przenoszona jest do krajów, w których przepisy ochrony środowiska nie są tak restrykcyjne. Wchodząca w życie od przyszłego tygodnia znowelizowana ustawa śmieciowa w swoich założeniach ma się przyczynić do wzrostu poziomu odzysku tego surowca. Obecnie w krajach Unii odzysk opakowań aluminiowych jest na poziomie 65 procent.
Jakość zachowana
Polska praktycznie nie posiada już dużych hut przemysłowych zajmujących się wytapianiem aluminium (Huta Konin jest jedną z ostatnich). Nie jest to zresztą konieczne, gdyż ponowne przetwarzanie wymaga znacznie mniej energii niż produkcja pierwotna. Ilość energii potrzebna do produkcji z recyklingu to tylko pięć procent z energii, jaka jest niezbędna przy procesie pierwotnej produkcji. Dodatkowo należy zaznaczyć, że przetwarzanie nie wpływa, na jakość produktu ostatecznego, gdyż jest praktycznie odzyskiwany w stu procentach.
Opłacalność
Przy produkcji aluminium w oparciu o recykling wykorzystywanych jest aż 85 procent dostarczonych surowców wtórnych. Reszta, są to nienadające się do ponownego przetworzenia, np. z powodu zanieczyszczeń, odpady. Dzięki tak dużej ilości, jaką udaję się ponownie odzyskać oraz niskim kosztom przetwarzania, recykling stosowany jest na tak szeroką skalę. Koszt produkcji puszki, według informacji z branży piwowarskiej, to kwota rzędu 30 – 50 groszy, zaś kwota jaką płacą skupy waha się między 5 – 7 groszami za puszkę.
Źródło: wyborcza.biz
Zdjęcie: sxc.hu