7

Jest umowa na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych na Mazurach

Large papers 3819540 1920

Wybudowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie niedaleko Giżycka jest najważniejszym elementem projektu "Regionalny system gospodarski odpadami Ochrona Wielkich Jezior Mazurskich poprzez tworzenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami", realizowanego przez Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami w Giżycku.

Opiekę nad inwestycją sprawuje specjalnie w tym celu powołana spółka komunalna Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Spytkowo”.

Całość inwestycji ma wynosić ok. 56 mln zł z czego połowa dofinansowna będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wydatkowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Lokalizacja i zadania

Zakład będzie się znajdował  na terenie sołectwa Spytkowo i zajmował będzie obszar 6,26 ha, z czego ok. 3,5 ha sama kwatera składowiskowa o pojemności ok. 350 tys. m3. Na pozostałym terenie będą ulokowane zakładowe budynki i urządzenia. Inwestycja będzie obsługiwała ponad 100 tys. mieszkańców gmin wiejskich i miejskich: Banie Mazurskie, Budry, Giżycko, Kruklanki, Miłki, Orzysz, Pozezdrze, Ryn, Srokowo, Węgorzewo i Wydminy, przyjmując dziennie ok. 105 ton odpadów. Do głównych zadań zakładu będzie należało:               

  •  zmniejszanie ilości odpadów składowanych i poddawanych biodegradacji,

  •  zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych, wielkogabarytowych i niebezpiecznych,

  •  bezpieczne składowanie odpadów, które nie mogą być poddane recyklingowi,

  •  minimalizacja zagrożeń, wynikających z dotychczasowym działaniem rozrzuconych po regionie, nienormatywnych składowisk odpadów,

  •  energetyczne wykorzystanie biogazu pozyskanego z przetworzenia odpadów organicznych.

Sekcje i ich rola w ZUOK

ZUOK w Spytkowie wyposażony będzie w sortownię, kompostownię, a dla nie nadającycch się do zagospodarowania odpadów składowisko. Praca tych poszczególnych sekcji ma służyć przede wszystkim:

  • skutecznemu odzyskowi surowców wtórnych, utylizacji i bezpiecznej biodegradacji kompostowej odpadów organicznych i strukturalnych,

  • czasowemu zabezpieczaniu odpadów niebezpiecznych, które będą utylizowane przez specjalistyczne firmy – pozwoli to zlikwidować wszystkie nienormatywne składowiska odpadów rozrzucone w całym regionie.

Zakład w Spytkowie będzie oddziaływał na otoczenie w minimalnym stopniu. Szegółowe badania hydrologiczne i  hydrogeologiczne, jak i również geologiczno-inżynieryjne, dowiodły, że pod planowanym przedsięwzięciem  znajduje się ponad 25-metrowa warstwa nieprzepuszczalnej gliny. Badania noprm hałasu i potencjalnego skażenia powietrza również nie wykazały żadnych zagrożeń dla otoczenia.

Ukończenie budowy według harmonogramu przewiduje się w grudniu 2012 r., zaś całkowite zamknięcie procesu finansowego inwestycji - w czerwcu 2013 r.

 

Źródło : zuokspytkowo.pl,

zdjęcie - sxc.hu

Newsletter