Baner eko soft 2023 bdo

Kolejne zmiany w ustawie o odpadach

Large files 1614223 1920

Druga połowa bieżącego roku może okazać się bardzo interesująca. Jak poinformował wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk, to właśnie wtedy zostaną przedstawione zmiany jakie zostaną wprowadzone w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowelizacja ustawy, będzie wynikiem pracy specjalnego zespołu działającego przy Ministerstwie Środowiska.

Zmiany na lepsze

Janusz Ostapiuk poinformował, że prace nad nowelizacją ustawy mają zakończyć się na przełomie kwietnia i maja. Wszelkie proponowane zmiany mają być również konsultowane z samorządowcami. Duża nowelizacja ma przyczynić się do rezygnacji z obowiązkowych przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów, które aktualnie przeprowadzają samorządy. „Zlecenia samorządów in house, w przypadku odbioru śmieci w swoim założeniu nie są nierozsądne. W 2011 roku, podjęto prawidłową decyzję o obowiązkowych przetargach, wskutek której rynek się uporządkował. Teraz trzeba będzie zobaczyć, gdzie go można poprawić”- tłumaczył wiceszef resortu środowiska. Nowelizacja ustawy ma również rozwiązać kwestię ustalania stawek za odbiór śmieci. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał w ciągu 18 miesięcy poprawić przepisy wynikające z ustawy, należy ustalić maksymalny pułap opłat, jakie mogą być pobierane od mieszkańców.

Weryfikacja Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami

Ostapiuk poinformował również, że Minister Środowiska prawdopodobnie wyda rozporządzenie nakazujące weryfikację wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Wiceminister wskazał, że dokumenty te były tworzone bez należytej uwagi. Również Komisja Europejska żąda załączników do tych dokumentów, w których wykaże się, jakimi inwestycjami samorządy chcą osiągnąć wymagane prawem unijnym poziomy redukcji i recyklingu.

Mała nowelizacja w pierwszej kolejności

W pierwszej kolejności, Sejm będzie rozpatrywał projekt posłów z PO, dotyczący tzw. małej nowelizacji ustawy śmieciowej. Szef podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami Tadeusz Arkit, wyjaśnił że wniosek ten ma pomóc w rozwiązaniu bieżących problemów, wynikających z ustawy. „Mała nowelizacja” ma wyjaśnić i sprecyzować definicję właściciela nieruchomości, a także wskazać minimalną częstotliwość odbioru odpadów, wprowadzić obowiązek selektywnego zbiórki popiołu z palenisk domowych oraz rozwiązać kwestie związane z punktami selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

 
 
 

Źródło: samorzad.pap.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter