Ekosoft ewidencja odpadow bdo

Zlecenie transportu a wpis do BDO

Założony przez Gość 30 październik 2018 o 12:37

Gość

19 maj 2020 o 11:43

















Czy transportujący odpady jeżeli chodzi o formę papierową, musi mieć wygenerowaną KPO, czy potwierdzenie KPO (taki zielony druk w bdo) ?





Musi mieć potwierdzenie transportu czyli taki dokument z zielonym paskiem u góry. Niefortunnie dokument ten nosi nazwę "Potwierdzenie wystawienia karty przekazania odpadów w systemie BDO". Znajduje się na nim dopisek - Niniejszy dokument stanowi potwierdzenie karty przekazania odpadów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, które kierujący środkiem transportu jest zobowiązany posiadać w trakcie transportu odpadów, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach które KPO. 

A jak to się ma do rozporządzenia ministra w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów & 8 ust. 2, który mówi, że dokumentem potwierdzającym ......jest: 1) karta przekazania odpadów ?















Faktycznie, o tym zapomniałam. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji ustawa o odpadach jest "wyżej" niż rozporządzenie i powinno się posiadać potwierdzenie z BDO. Poza tym, w rozporządzeniu jest §8. 2. 5 gdzie wskazuje się na inny dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport odpadów, jeżeli transportujący odpady nie posiada dokumentów.





Ponadto w BDO w dziale pytania i odpowiedzi blok "INNE" pkt 32 jest zapis :

W przypadku transportu odpadów od
posiadacza odpadów zwolnionego z obowiązku prowadzenia ewidencji
odpadów będzie odbywał się on bez wcześniejszego wystawienia karty
przekazania odpadów oraz innych dokumentów, o których mowa w
Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w
sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów z wyjątkiem
transgranicznego przemieszczania odpadów, które podlegają odrębnym
przepisom.


Niemniej jednak transportujący odpady mogą prosić lub sami sporządzić
pomiędzy podmiotem przekazującym, a podmiotem transportującym odpady
dokumenty, o których mowa w §8. ust.2 pkt 5 w przywołanym
Rozporządzeniu, do wykorzystania na potrzeby własne lub okazania ich
jako dodatkowy dokument organom kontrolnym.


czyli zapis jest honorowany według potrzeby  ;)


F4odpowiedz

Monika_P

20 styczeń 2021 o 13:52

Dzień dobry, chciałam zadać pytanie na forum dotyczące transportu własnych odpadów pomiędzy oddziałami firmy (różne województwa). Czy możemy transportować własne odpady pomiędzy oddziałami? Czy w związku z tym wystawiamy KPO "pomiędzy sobą", z własnym środkiem transportu (wszystkie pozycje w w KPO - przekazujący, transportujący i przejmujący - to ta sama firma, tylko różniąca się adresami)? Czy w takiej sytuacji musimy mieć pozwolenie na zbieranie odpadów (w końcu przewozimy je z miejsca na miejsce i to pomiędzy województwami)? Czy samochód musi być oznakowany przywieszką "ODPADY" w takiej sytuacji?
Bardzo dziękuję za pomoc w tej sprawie.  

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 597

Od: 19.03.2017

20 styczeń 2021 o 14:37

Monika_P napisał:

Dzień dobry, chciałam zadać pytanie na forum dotyczące transportu własnych odpadów pomiędzy oddziałami firmy (różne województwa). Czy możemy transportować własne odpady pomiędzy oddziałami? Czy w związku z tym wystawiamy KPO "pomiędzy sobą", z własnym środkiem transportu (wszystkie pozycje w w KPO - przekazujący, transportujący i przejmujący - to ta sama firma, tylko różniąca się adresami)? Czy w takiej sytuacji musimy mieć pozwolenie na zbieranie odpadów (w końcu przewozimy je z miejsca na miejsce i to pomiędzy województwami)? Czy samochód musi być oznakowany przywieszką "ODPADY" w takiej sytuacji?
Bardzo dziękuję za pomoc w tej sprawie.  

KPO musi być nawet transportując odpady między oddziałami. W miejscu zbierania odpadów musi być pozwolenie na zbieranie.
Zwolnieni są wytwórcy odpadów, którzy wytwarzane przez siebie odpady zbierają w miejscu ich wytworzenia.Przekazywanie
odpadów pomiędzy dwoma oddziałami tego samego podmiotu uznawane jest za
zbieranie odpadów i wymaga uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów
przez oddział przyjmujący odpad.Ze stosowania przepisów dotyczących oznakowania zwolnieni są :

  • posiadacze odpadów zwolnieni z prowadzenia ewidencji odpadów,

  • transportujący odpady inne niż niebezpieczne w ilości do 100 kg.

Jeśli się mylę proszę mnie poprawić :-)


F4odpowiedz

Gość

16 marzec 2021 o 12:15

Dzień dobry, planuję złożyć wniosek aktualizacyjny do BDO, aby nasza firma mogła transportować odpady na zlecenie innych firm (posiadamy własną flotę samochodów ciężarowych, zlecenia podejmujemy z transa). Mamy już wpis do BDO ponieważ jesteśmy producentem i wytwarzamy odpady ze stali i żelaza. Czy jako transportujący odpady (nie własne) jesteśmy zobowiązani do składania sprawozdań za przewiezione odpady? Wiem, że ewidencję w tym przypadku prowadzi się tylko uproszczoną na podstawie KPO.

F4odpowiedz

Gość

16 marzec 2021 o 12:19

napisał:


Gość napisał:




Dzień dobry
Proszę o pomoc, mam firmę transportową w obrocie międzynarodowym czy też musi posiadać wpis do BDO.
druga firma zajmuje się dystrybucją paliw w hurcie ( Stacja Paliw)czy też musi posiadać wpis do BDO




Jeśli transport nie dotyczy odpadów to w zakresie transportu nie.



Druga firma zależy czy są wytwarzane odpady, wprowadzane siatki dla klientów, etc. Za mało danych







Dzień dobry, a jeśli firma transportowa przewozi odpady to jakie są jej obowiązki? Planuję złożyć wniosek aktualizacyjny do BDO, aby nasza
firma mogła transportować odpady na zlecenie innych firm (posiadamy
własną flotę samochodów ciężarowych, zlecenia podejmujemy z transa).
Mamy już wpis do BDO ponieważ jesteśmy producentem i wytwarzamy odpady
ze stali i żelaza. Czy jako transportujący odpady (nie własne) jesteśmy
zobowiązani do składania sprawozdań za przewiezione odpady? Wiem, że
ewidencję w tym przypadku prowadzi się tylko uproszczoną na podstawie
KPO. Proszę o podpowiedź, ponieważ w ustawach nie ma o tym mowy.






F4odpowiedz

Gość

26 lipiec 2022 o 12:41

Witam,
Czy nieruchomość niezamieszkała, która wystąpiła z gminnego systemu odbioru odpadów, podpisując umowę z IK na zagospodarowanie wytworzonych przez siebie odpadów 200301 może sama transportować na IK odpady 200301?

F4odpowiedz

Kinga11

Liczba postów: 18

Od: 23.06.2022

28 lipiec 2022 o 07:32

napisał:

Witam,
Czy nieruchomość niezamieszkała, która wystąpiła z gminnego systemu odbioru odpadów, podpisując umowę z IK na zagospodarowanie wytworzonych przez siebie odpadów 200301 może sama transportować na IK odpady 200301?



Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne są przekazywane przez
właścicieli nieruchomości gminnej jednostce organizacyjnej lub przedsiębiorcy
odbierającemu odpady komunalne wpisanemu do rejestru działalności
regulowanej - art.5 ust. 1a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.  Jeśli masz wpis do działalności regulowanej to możesz transportować te odpady.
F4odpowiedz

Gość

28 lipiec 2022 o 23:45

napisał:


napisał:


Witam,
Czy nieruchomość niezamieszkała, która wystąpiła z gminnego systemu odbioru odpadów, podpisując umowę z IK na zagospodarowanie wytworzonych przez siebie odpadów 200301 może sama transportować na IK odpady 200301?





Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne są przekazywane przez

właścicieli nieruchomości gminnej jednostce organizacyjnej lub przedsiębiorcy

odbierającemu odpady komunalne wpisanemu do rejestru działalności

regulowanej - art.5 ust. 1a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jeśli masz wpis do działalności regulowanej to możesz transportować te odpady.



Wytworzone przez siebie odpady zawsze można  było dowiesc do najbliższego miejsce zbierania odpadów lub do najbliższego zakładu przetwarzania odpadów. Nadal  taki zapis istnie (np. w art. 51 ust. 2 pkt 4 ustawy o odpadach - nie podlegają wpisowi do rejestru - transportujący wytworzone przez siebie odpady). 





F4odpowiedz

Gość

11 sierpień 2022 o 10:24

Witam. Czy odpad w kodzie 16 07 08* (odpady zawierające ropę naftową lub jej produkty)powinien jechać na SENCie??Co do zasady na sencie jechać muszą odpady olejowe.Jednak niedawno spotkałam się ze stwierdzeniem,że transport w tym kodzie odpadu musi również odbyć się na sencie. Jak to w końcu jest??
Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

Z poważaniem

F4odpowiedz

agnieszka

Liczba postów: 597

Od: 19.03.2017

11 sierpień 2022 o 11:48

napisał:



Witam. Czy odpad w kodzie 16 07 08* (odpady zawierające ropę naftową lub jej produkty)powinien jechać na SENCie??Co do zasady na sencie jechać muszą odpady olejowe.Jednak niedawno spotkałam się ze stwierdzeniem,że transport w tym kodzie odpadu musi również odbyć się na sencie. Jak to w końcu jest??

Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.




Z poważaniem








F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter