Ekosoft ewidencja odpadow bdo

GOŚĆ

10 czerwiec 2016 o 12:57


Witam. Prosze o poradę co zrobić w przypaku gdy firma chciałaby odprowadzać ścieki przemysłowe do kanalizacji innego podmiotu lecz nie ma pewności czy pozwolenie wodnoprawne nie bęzie wymagane? ścieki nie zawierają żadnej z substancji z Rozporządzenia. Czy mimo wszystko można wystosować do Starostwa pismo z prośbą o wydanie opinii na temat koniecznośći uzyskania pzowolenia? z gory dziękuję za pomoc.

F4odpowiedz

GOŚĆ

15 czerwiec 2016 o 14:57


Wioś pewie powie to samo co my, a póki Pani z urzedu nie poda dokładnej podstawy prawnej to lepiej oddawać jako ściek i tyle ;] Niby urzedy zarobione i nie mają na nic czasu, a wymyślaja pozwolenia tam gdze ich nie ma.... -.-

F4odpowiedz

GOŚĆ

10 czerwiec 2016 o 13:12


Pismo do starosy można napisać, tylko że nie jest to żadna proceudra administracyjna - więc nie wiadomo, czy ktoś odpowie ;] Już lepiej zadzwonic. Generalnie sprawa wydaje się prosta - odprowadzanie ścieków do kanalizacji iinnego podmiotu jest potrzebne tylko dla ścieków przemysłowych zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego - jeśli macie dowody, że nie będzie takich substancji to pozwolenie nie jest wymagane i juz. Trudno mi wyrokować, jaki macie skład scieków, ale skoro mówiie ze nei ma takich substancji to pewnie macie podstawy. ciao

F4odpowiedz

GOŚĆ

13 czerwiec 2016 o 13:54


Witam,Mam dylemat pasujący do tego wątku - w ściekach przemysłowych z naszego zakładu jest problem z podwyższonym ChZT. W związku z tym zrezygnowaliśmy z odprowadzania tego ścieku do dotychczasowej oczyszczalni. Założyliśmy zbiorniki na szambo do którego odprowadzamy ściek przemysłowy a szambo opróżnia firma z którą mamy umowę. Pytanie moje - czy jakieś jeszcze inne formalności są potrzebne czy tylko umowa z odbiorcą szamba? Co z kartami przekazania odpadu - kto je wystawia? Trochę szukałam w necie informacji i znalazłam że ściek nie jest odpadem więc wychodziłoby że my nie musimy wystawiać KPO. A wytwórcą odpadu jest firma odbierająca szambo i to oni wystawiają KPO , czy tak? Proszę o pomoc w tym temacie. 

F4odpowiedz

GOŚĆ

13 czerwiec 2016 o 15:16


Jeśli odbiorca odpompowuje ściek i odbiera go jako odpad to koniecznie potrzebne jest KPO i ewidencja tego odpadu. KPO wg ustawy wystawia wytwórca, czyli wy, ale możecie dogadać się z odbiorcą, żeby robił to za was. Nie macie obowiązku podpisania umowy stałej - można za kazdym razem pisać zlecenie. Ważne, żeby firma miała zezwoelnie na transport i zbieranie(albo przetwarzanie) tego konkretnego odpadu. jesli to jest ściek technologiczny z instalacji to klasyfikując go jako odpad pamiętaj o limitach na wytwarzanie odpadów, powyżej których potrzebne jest pozwolenie na wytwarzanie odpadów (1 Mg odpadów niebezpiecznych i/lub 5 000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne).Jeśli odbiorca nadal bierze ściek (nie jako odpad) to gdzieś ten ściek zrzuca - to jest odprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W takiej sytuacji znów potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne, jeśli w skłądzie tych ścieków są tzw. substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego (lista TUTAJ). Firma wypompowująca "szambo" nie jest wytwórcą odpadu - oni tylko zabierają odpad tak jakby opróżniali kontener na makularutę. Wytwórcą odpadu byliby gdyby np. umyli wam ten zbiornik i powstałyby popłuczyny, To wtedy firma zewnętrzna jest wytwórcą odapdow w postaci popłuczyn po myciu "szamba".

F4odpowiedz

GOŚĆ

14 czerwiec 2016 o 15:08


Dziękuję za info. Ale jednak trochę tego nie rozumiem. Skoro do tej pory odprowadzaliśmy do kanalizacji i był to ściek przemysłowy a teraz mamy zbiornik który wybiera firma specjalistyczna to nagle ściek staje się odpadem.  Zmiana sposobu wyzbywania się tego powoduje że ściek przestaje być ściekem a staje się odpadem? Czyli komu mamy wystawiać KPO? -firmie odbierającej od nas ściek/odpad? Jeśli tak to musimy mieć pozwolenie na wywtarzanie tego odpadu i odpowiedni kod do tego -czyli znowu dodatkowa procedura?

F4odpowiedz

GOŚĆ

14 czerwiec 2016 o 15:24


ok, chyba niejasno sie wyraziłem - ściek kierowany do zbionika zamiast do kanalizacji nie staje się automatycznie odpadem. Można uznać go za odpad i oddawać na KPO, ale to by się mogło wiązać z pozwoleniem na wytwarzanie odpadów (zależy od ilośći). Możecie oczywiście nadal oddawać to jako ściek, ale jeśli są w nim substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego to nadal potrzebujecie pozwolenia wodnoprawnego. W opcję z firmą, która wypompowuje wam ściek a wy nazwiecie to wytwarzaniem odpadu przez firmę zewnętrzną w ramach usług to raczej żaden urzednik/WIOŚ nie uwierzy ;) 

F4odpowiedz

GOŚĆ

15 czerwiec 2016 o 08:29


Dzwoniłam do naszego Starostwa i Pani powiedziała że skoro oddawaliśmy jako ściek to dalej jest ściek tylko dawany do szamba. I że potrzebujemy do tego pozwolenie wodno prawne, na co ja że nie mamy substancji szkodliwych z wykazu,ale ona dalej że trzeba pozwolenie :)))Czyli jak zrobić żeby było ok - jest to odpad? Kto decyduje czy to odpad czy ściek? Ewentualnie gdzie zasięgnąć opinii - w WIOŚ?

F4odpowiedz

GOŚĆ

15 czerwiec 2016 o 08:38


Teoretycznie o klasyfikacji decyduje wytwórca, ale jeśli już raz coś było sciekiem to rzeczywiście urząd może się czepiać, żeby nie zmieniać podejścia ;) Ale jeśli ścieki przemysłowe z szamba trafiają do "urządzeń kanalizacyjnych" (typu - oczyszczalnia) i nie zawierają substancji szczególnie szkodliwych to na jakiej podstawie prawnej pani chce pozwolenia wodnoprawnego? ;) a chętnie bym usłyszał jakiż to paragraf ma tu zastosować?

F4odpowiedz

GOŚĆ

15 czerwiec 2016 o 14:22


Ja też chętnie bym usłyszała na jakiej podstawie ona tak twierdzi. Uzyskanie takiego pozwolenia to znowu cała procedura do roboty dla nas więc wolałabym wiedzieć, że jest to konieczne - a z tego co ja zdążyłam się zorientować - nie jest. Jak dla nas wolelibyśmy aby ściek pozostał ściekiem - odpad to wiadomo - KPO, decyzja na kod itd. Zadzwonię jeszcze do WIOŚ -zobaczymy.

F4odpowiedz

GOŚĆ

12 październik 2016 o 15:43


Czy na wykonywanie usług opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb) beczkowozem i  trzeba miec jakieś pozwolenie? Jakie przepisy takie usługi regulują?

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter