Rozporządzenie przeciwpożarowe z 19.02.2020.

Założony przez 26 luty 2020 o 14:57

Gość27 luty 2020 o 12:01

Czy ja dobrze zrozumiałem że według tego rozporządzenia operat ppoż nie jest wymagany do 200 m3 lub 50Mg odpadów?

F4odpowiedz

Gość27 luty 2020 o 12:54

uslugi.komunalne napisał:

W mojej opinii to 80% zakładów trzeba wybudować na nowo, bo nie spełnią wymagań P-POŻ z rozporządzenia. Ewentualnie tak zmniejszyć ilość obieranych odpadów, że nie zarobimy nawet na podatek od nieruchomości.

Zdecydowanie masz rację 

F4odpowiedz

Tomek_leg27 luty 2020 o 13:08

Ja się piszę na strajk, to co się dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. 

F4odpowiedz

Robert Ludwiniak27 luty 2020 o 13:23

Gość napisał:

Czy ja dobrze zrozumiałem że według tego rozporządzenia operat ppoż nie jest wymagany do 200 m3 lub 50Mg odpadów?


Może ktoś mądry zinterpretować ten zapis aby był zrozumiały:

"3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli:

1) łączna objętość lub masa zgromadzonych stałych odpadów palnych w obiekcie budowlanym lub na terenie nie przekracza odpowiednio 200 m3
lub 50 Mg"

Z góry dziękuję za pomoc 
F4odpowiedz

Gość27 luty 2020 o 14:06

Robert Ludwiniak napisał:


Gość napisał:


Czy ja dobrze zrozumiałem że według tego rozporządzenia operat ppoż nie jest wymagany do 200 m3 lub 50Mg odpadów?



Może ktoś mądry zinterpretować ten zapis aby był zrozumiały:

"3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli:


1) łączna objętość lub masa zgromadzonych stałych odpadów palnych w obiekcie budowlanym lub na terenie nie przekracza odpowiednio 200 m3

lub 50 Mg"

Z góry dziękuję za pomoc

Przepis mówi tak:

§ 5. 1. Miejsce przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania stałych odpadów palnych stanowi odrębną strefę pożarową PM, oddzieloną pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia przeciwpożarowego, zwaną dalej „strefą pożarową z odpadami stałymi”.

Czyli należny wyznaczyć strefy pożarowa dla odpadów palnych oddzieloną zgodnie z wymogiem tego punktu: pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia przeciwpożarowego

Natomiast takie strefy nie trzeba mieć - czyli nie musi być ten pas oddzielający jeśli spełnione są warunki określone w ustępie 3 - czyli są małe ilości odpadów

Jeśli chodzi o operat p.poż to reguluje to ustawa o odpadach i to jest inna sporawa.





F4odpowiedz

Gość27 luty 2020 o 19:18

Gość napisał:


Robert Ludwiniak napisał:




Gość napisał:



Czy ja dobrze zrozumiałem że według tego rozporządzenia operat ppoż nie jest wymagany do 200 m3 lub 50Mg odpadów?




Może ktoś mądry zinterpretować ten zapis aby był zrozumiały:

"3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli:



1) łączna objętość lub masa zgromadzonych stałych odpadów palnych w obiekcie budowlanym lub na terenie nie przekracza odpowiednio 200 m3


lub 50 Mg"

Z góry dziękuję za pomoc

Przepis mówi tak:

§ 5. 1. Miejsce przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania stałych odpadów palnych stanowi odrębną strefę pożarową PM, oddzieloną pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia przeciwpożarowego, zwaną dalej „strefą pożarową z odpadami stałymi”.

Czyli należny wyznaczyć strefy pożarowa dla odpadów palnych oddzieloną zgodnie z wymogiem tego punktu: pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia przeciwpożarowego

Natomiast takie strefy nie trzeba mieć - czyli nie musi być ten pas oddzielający jeśli spełnione są warunki określone w ustępie 3 - czyli są małe ilości odpadów

Jeśli chodzi o operat p.poż to reguluje to ustawa o odpadach i to jest inna sporawa.



Dodam że pasy przeciwpożarowe powinny być przedzielone fosą o szerokości nie mniejszej niż 20m.,
na tą chwilę to żart , ale co będzie w nastepnym rozporządzeniu ,aż strach się bać.






F4odpowiedz

Gość27 luty 2020 o 19:35

Tomek_leg napisał:

Ja się piszę na strajk, to co się dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. 


Jedyne wyjście  to podnieśc ceny odbioru ,utylizacji, recyklingu, odpadów o 1000% aby zrekompensować poniesione koszty wprowadzenia ustawy, oraz nieuniknionych kar.
Nie widzę innej możliwości funkcjonowania firmy w tych warunkach, rozumiem że jest jeszcze jakaś konkurencja, ale i ona nie wytrzyma presji jadąc po kosztach ,

Chociaż w mojej gminie nie ma konkurencji komunalnej, dziwię się że tego nie wykorzystują do śrubowania usług, i tak za wszystko zapłacą obywatele.
Jak bym działał w branży komunalnej nie miał bym skrupółów , tak że dla niektórych  jest to szansa tylko trzeba umieć ją dostrzec a nie narzekać.

F4odpowiedz

Gość02 marzec 2020 o 09:10

Witam, czy zakład wytwarzający i magazynujący odpady, posiadający Program Zapobiegania Poważnym Awariom Przemysłowym, który jednocześnie jest zwolniony z wykonywania operatu przeciwpożarowego, musi przestrzegać przepisy z rozporządzenia? 

F4odpowiedz

fast_fashion05 marzec 2020 o 13:18

Jak sądzicie, czy nowe rozporządzenie MSWiA z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej …..(Dz. U. poz. 296) – obowiązuje od 4.03.2020 r., dotyczy również wytwórców odpadów prowadzących tylko i wyłącznie magazynowanie w ramach “czasowego magazynowania przez wytwórcę”.

Z treści wynikałoby że tak, zastanawia mnie tylko dlaczego to rozporządzenie wydane zostało na podstawie Art 43  ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach a więc na rozdział “Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów”?

F4odpowiedz

Gość05 marzec 2020 o 13:23

Nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtującą mnie kwestię, choć może coś przeoczyłem.. Czy na dzień dzisiejszy rozp. w sprawie wymagań przeciwpożarowych obowiązują również podmioty czasowo składujące odpady? 

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko II sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.