Gość2
Liczba postów: 1
Od: 19.03.2017
30 kwiecień 2014 o 09:32
Witam serdecznie,
Chciałam zwrócić się do Państwa z prośbą o poradę w interpretacji przepisów dotyczących odpadów. Chodzi o pozwolenie na wytwarzanie odpadów a mianowicie czy takie pozwolenie jest wymagane w następującym przypadku: Firma produkcyjna posiada kilka oddziałów w jednym mieście, wszystkie wytwarzają odpady. Lokalizacje posiadają linie produkcyjne (składanie elementów). Tylko jedna z siedzib posiada instalacje (objęte aktualnym Zgłoszeniem), dodatkowo w jednej z siedzib znajduje się laboratorium. W tym roku przewidziane jest wytworzenie około 1 tony odpadów niebezpiecznych oraz ok. 40 ton odpadów innych niż niebezpieczne (są to ilości podane dla wszystkich siedzib łącznie). Czy w tym przypadku należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów? a jeśli tak to czy dla wszystkich siedzib? Będę wdzięczna za wskazówki. Dziękuję!
Użytkownik usunięty przez Administratora
30 kwiecień 2014 o 14:47
Witam serdecznie,
Pozwolenie jest wymagane tylko w przypadku wytwarzania odpadów w związku z eksploatacją instalacji w ilościach większych niż 1 Mg odpadów niebezpiecznych lub 5000 Mg innych niż niebezpieczne.
Za instalację uważa się:
a) stacjonarne urządzenie techniczne,
b) zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,
c) budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami,
których eksploatacja może spowodować emisję np. odpadów.
Najczęściej linie produkcyjne/montażowe uznaje się za instalację, w myśl ww. definicji.
Należy zwrócić uwagę, że każde miejsce wytwarzania odpadów (adres) z instalacją rozpatrywane jest osobno, pozwolenie jest wymagane w tej instalacji i pod tym adresem, w której są przekroczone progi ustawowe.
W Pani przypadku ilość odpadów niebezpiecznych osiąga wartość 1 Mg ale dla wszystkich oddziałów. Można przyjąć, że w poszczególnych lokalizacjach nie zostaną osiągnięte ustawowe limity i w żadnej z tych lokalizacji nie będzie wymagane uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
W pytaniu wspomniała Pani o zgłoszeniu instalacji. Zakładamy że chodzi o zgłoszenie instalacji w związku z wprowadzaniem gazów i pyłów do powietrza, które nie ma żadnego powiązania z pozwoleniem na wytwarzanie od...
GOŚĆ
21 październik 2014 o 09:18
Dzień dobry,
w wyniku działalności naszej firmy pozostaje nam odpad z emulsji asfaltowej kationowej w beczkach. Czy musimy wykazać ten odpad jako wytworzony i mieć zezwolenie na jego wytwarzanie? Jeżeli tak to w jakim kodzie, przypuszczam, że w kodzie 1703...?
GOŚĆ
21 październik 2014 o 09:27
Jeżeli jest to odpad powstający w wyniku prac budowlanych, rozbiórkowych itp. to trzeba szukać kodu w grupie 17 XX XX.
17 -
Odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych)
17 03- Odpady asfaltów, smół i produktów smołowych
Oczywiście nie musi wiązac się to z koniecznością uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
GOŚĆ
21 październik 2014 o 09:50
Nasza działalność i w jej wyniku powstajacy odpad w postaci emulsji asfaltowej kationowej nie jest związany z instalacją. Emulsję kupujemy i jest ona wykorzystywana do asfaltowania nawierzchni. Proszę o uzupełnienie informacji w jakim kodzie można taki odpad odprowadzić , czy w 1703...?
Admin
21 październik 2014 o 10:01
Jeśłi ten odpad stanowią puste opakowania po tym asfalcie (z jego pozostałościami w środku beczki)) to jest to kod 15 01 10*
Jezeli to jest to odpadowa emuslja asfaltowa zebrana z nawierzchni to będzie to kod 17 03... jaki konkretnie w ramach podgrupy cięzko powiedzieć, do tego potrzebna jest karta charakterystyki substancji i sposób powstawania odpadów (mieszanie z inną substancją?)
GOŚĆ
24 listopad 2014 o 12:57
Dzień dobry,
czy jest potrzebne zezwolenie na wytwarzanie odpadu o kodzie 160104 ?
GOŚĆ
24 listopad 2014 o 14:41
Jeżeli pojazd po prostu się popsuł i trzeba go oddać do stacji demontażu – zezwolenie na wytwarzanie oczywiście nie jest potrzebne. Zezwolenie na wytwarzanie jest konieczne w przypadku, gdy odpady powstają na instalacji (i to powyżej określonych limitów) – a pojazd nigdy nie będzie powstawał w ten sposób.
GOŚĆ
18 styczeń 2015 o 18:48
Czy przekazujęc odpady wystarczy mieć kopię zezwolena firmy odbierającej, czy trzeba też mież takie kopie kolejnych firm, którym ta pierwsza ten odpad przekazuje ? Wydawałoby się nielogiczne śledzić los odpadu po jego przekazaniu firmie, która ma na jego odbiór zezwolenie.
GOŚĆ
20 styczeń 2015 o 16:40
Wystarczy mieć pewność, że ten, który od nas odbiera odpady ma na nie wydane zezwolenie. Za dalsze losy odpadów i zgodność z prawem odpowiedzialne są kolejne podmioty, a nie my.
GOŚĆ
20 styczeń 2015 o 22:20
Niestety problem w tym, że zgodnie z wytycznymi urzędu marszałkowskiego, jeżeli odpad odebrany przez odbiorcę jest magazynowany a następnie przekazywany dalej, to musimy do sprawozdań kwartalnych dołączać dezyzję kolejnego dobiorcy oraz informację o sposobie zagospodarowania przez niego tego odpadu :( Czy tak powinno być?