Top odpady wrzesien 2019

Brak sprawozdań

Założony przez Gość 01 listopad 2018 o 22:28
witajcie! 
Proszę o szybką poradę co zrobić gdy firma istnieje od 2000 roku i nigdy nie sporządzała sprawozdania o odpadach (jest tylko wytwórca) jest sens to nadrabiać? Czy tylko ostatnie 5 lat? Jeśli tak to wysłać zaległe teraz czy w marcu razem z tym za 2018? Kpo na przekazanie odpadów posiadamy. Ajjjj z góry dziękuje. 

Gość05 listopad 2018 o 08:40

Zgodnie z prawem należy złożyć "zaległe" sprawozdania w zakresie gospodarki odpadami (oraz pozostałe w zakresie ochrony środowiska). Jednakże należy pamiętać iż  w art. 237b ust 5a ustawy o odpadach  wskazano, że kto wbrew obowiązkowi nie sporządza i nie przekazuje sprawozdań za rok 2017 lub za rok 2018 lub wykonuje ten obowiązek nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega karze grzywny, o której mowa w  art. 180a ww. ustawy. W poprzednich latach obowiązywał art. 200 ww. ustawy, który przewidywał karę pieniężną za niezłożenie sprawozdań. W związku z powyższym należy się liczyć z karmi finansowymi w przypadku składania zaległych sprawozdań. 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość05 listopad 2018 o 19:43

Jako wytwórcy odpadów powinniście zarejestrować się w BDO (do 24 lipca tego roku był na to czas), a skoro już będziecie w rejestrze to ktoś może zauważyć w końcu, że nie macie żadnych sprawozdań.
Zawsze urzędy są bardziej przychylne jak samemu się uzupełnia jakieś sprawozdania i raczej nie nakładają kar, a jak już to mało dotkliwe. 
no i zanim złożycie sprawozdania to upewnijcie się, że inne sprawozdania są złożone np. opłaty środowiskowe, czy gospodarka opakowaniowa (jeśli coś z tego was dotyczy oczywiście). Zwykle jak już coś się składa to od ręki dopytują o wszystkie możliwe sprawozdania.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość06 listopad 2018 o 08:25

Wielkie dzięki! Czy zaległe oznacza wszystkie? Czy za które lata? I na jakim poziomie kształtują się kary?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość06 listopad 2018 o 13:52

Zaległe tzn. za pięć lat wstecz. Czyli jeśli dziś miałyby być składane spr. to za lata 2012-2017.
Kary za zbiorcze zestawienie o odpadach to zwykle kilka stów. Jeśli złoży się sprawozdanie po terminie i chcą ukarać to dają 200 - 300 zł (za jedno sprawozdanie), ale jeśli widzą, że ktoś się stara i od razu robi wszystko to zwykle nie każą wcale. Przynajmniej ja miałam szczęście na przychylnych urzędników w tym zakresie ;) ale wiadomo jak jest. Za lata 2012-2014 dawali po 500 zł za sprawozdanie.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość07 listopad 2018 o 09:59

Do Gość:


Dzięki! to będziemy działać. Firma jednak nawaliła w jeszcze jednej kwestii... to serwis samochodowy a przez te wszystkie lata panowała niezła samowolka z odpadami. Mają KPO tylko na olej przepracowany, filtry olejowe i zużyte opony.. teraz do wpisu do rejestru kazałam wpisać wszystko co realnie wytwarzają...a oni boją się, że sami nakręcą na siebie bata, że wcześniej tak jakby tych odpadów nie wytwarzali. Ech.... potwierdźcie proszę, że to ja mam rację zachęcając ich aby zajęli się tą kwestią na serio i umieścili we wpisie do rejestru wszystko, co faktycznie mogą wytwarzać, a zaległe sprawozdania zrobili mimo wszystko na podstawie tych KPO, które posiadają (czyli na te trzy odpady...)

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość08 listopad 2018 o 11:09

Do Gość:

Dzień dobry,

 zgadzam się z Panią, przy wpisie do BDO należy
wpisać wszystkie realnie wytworzone odpady. Za składanie wniosku do BDO nie
zgodnie ze stanem fatycznym grozi kara aresztu albo grzywny.

 Karze aresztu albo grzywny podlega ten, kto:


 • wbrew obowiązkowi nie składa wniosku o wpis do rejestru, o zmianę
  wpisu do rejestru lub o wykreślenie z rejestru albo składa wniosek
  niezgodny ze stanem faktycznym, podlega (art. 179. u.o.),

 • gospodaruje odpadami niezgodnie z informacjami zgłoszonymi do
  rejestru, o których mowa w art. 52 (art. 178. u.o.).

 

Administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 1 000 000 zł
podlega:


 • prowadzenie działalności w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust.
  1, bez wymaganego wpisu do rejestru (art. 194. u.o.),

 • nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych
  w związku z prowadzoną działalnością, wbrew obowiązkowi, o którym
  mowa w art. 63 (art. 194. u.o.).

 

Co do zaległych sprawdzań, również radziłabym
złożyć je na podstawie KPO, które posiadają.

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta
Top ekosoft ewidencja odpadow

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.