Ministerstwo Środowiska zamieściło na swojej stronie komunikat zachęcający do zgłaszania uwag i propozycji związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach. Propozycje zmian można zgłaszać w związku z powołaniem zespołu ds. wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na adres [email protected].
Ministerstwo chce współpracować
W oficjalnym komunikacie Ministerstwo zachęca do wysyłania wszelkich sugestii, uwag oraz propozycji zmian dotyczących nowego systemu gospodarowania odpadami. Specjalny zespół, powstały przy Ministerstwie Środowiska, który jest odpowiedzialny za wdrażanie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz analizę stanu wdrażania będzie weryfikował zgłaszane uwagi, a następnie regularnie publikował na stronie www.naszesmieci.pl.
Ministerstwo proponuje wysyłanie swych propozycji w trzech kategoriach:
1. Właściciele nieruchomości i mieszkańcy – propozycje zmian
2. Gminy wdrażające ustawę – propozycje zmian
3. Przedsiębiorcy realizujący poszczególne zadania – propozycje zmian
Jak widać Ministerstwo propozycję swą skierowało do trzech głównych grup zainteresowanych nową ustawą. Taki podział pozwoli na efektywny podział informacji zamieszczanych na stronie oraz zapewni czytelność zgłaszanych propozycji. Efekt pracy zespołu działającego przy Ministerstwie będzie można zobaczyć już w 2014 roku. Na podstawie zgłaszanych uwag mają powstać specjalne rekomendacje dotyczące zmian w ustawie oraz wytyczne do stosowania już obowiązujących przepisów.
Potrzebny dialog
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od początku wzbudzała wiele kontrowersji zarówno wśród mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Pierwsze słowa krytyki zostały skierowane wobec zapisu mówiącego o dwóch stawkach: pierwsza dla segregujących odpady oraz tych, którzy tego nie robią. Nowa ustawa była również zaskarżana do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek dotyczył przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych organizowanych przez gminy; sporu wobec definicji właściciela nieruchomości w kontekście zabudowy wielorodzinnej, gdzie zbyt szerokie pojęcie „właściciela nieruchomości” może spowodować zbyt szeroką oraz niedokładną interpretację. Trzeci wniosek dotyczył niedoprecyzowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. TK podzielił zdanie wnioskodawców jedynie w sprawie organizacji przetargów przez gminy, pozostałe dwa wnioski po rozpatrzeniu zostały odrzucone.
Jak widać wprowadzona ustawa wzbudza zarówno kontrowersje jak i zainteresowanie. Liczne poradniki oraz portale dotyczące segregacji odpadów wspierają mieszkańców oraz pokazują, że współpraca z Ministerstwem Środowiska jest niezbędna do efektywnego działania nowego systemu.
Źródło: mos.gov.pl
Zdjęcie: mos.gov.pl