Baner kom bud

W Sławnie wybudują fabrykę Recyklingu Opon Samochodowych

Large opony

Na początku września 2011 roku w Sławnie znajdującym się w województwie łódzkim  wmurowano kamień węgielny pod budowę Fabryki Recyklingu Opon Samochodowych. Inwestorem jest spółka Vinderen, która powstała w 2003r. W zakładzie przetwarzanych ma być około 30 tysięcy ton surowca rocznie. Realzizacja inwestycji ma wynosić około 40 mln zł i ulokowana zostanie na powierzchni 3,6 hektara. Cały obiekt ma liczyć 8 tys. m2 , z czego sama hala produkcyjna będzie zajmować 2,5 hektara. Zakończenie powstania fabryki planowane jest na drugą połowę 2012 roku.

Sytuacja opon w Polsce

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej  składowanie opon w całości po 2003 roku, a także w stanie rozdrobnionym po 2006 roku jest zabronione. Tym samym nakazuje to rozwój metod wtórnego zagospodarowania opon. W Polsce w ciągu roku powstaje około 200 tys. ton zużytych opon. Jednakże wraz z dynamicznym rozwojem motoryzacji należy liczyć się z większym wzrostem liczby zużytych opon. Aktualnie, zużyte opony są najczęściej spalane w piecach w przemyśle energetycznym. W trakcie spalania następuje emisja zanieczyszczeń do powietrza (uwalniane są trujące substancje, m.in. CO, SO2 NO2). Kolejną przeszkodą przy trudności zagospodarowania zużytych opon samochodowych stanowi fakt, że są one kompozytami gumy (guma zawiera od 1% do 2 % siarki, która podczas spalania utlenia się do SO2), oraz włókna i stali.

Zastosowanie przetworzonych opon

Nowa fabryka, która powstanie w Sławnie ma rozwiązać ten problem. Nowo powstały zakład będzie posługiwał się innowacyjnymi technologiami wielostopniowego recyklingu zużytych opon gumowych.Firma z przetworzonych opon będzie produkować między innymi płyty gumowo-poliuretanowe, które znajdują zastosowanie jako nawierzchnie na place zabaw i ciągi komunikacyjne, maty izolacyjne wykorzystywnae w budownictwie drogowym i mieszkaniowym, a także dodatki do nawierzchni ścieralnej dróg asfaltowych i betonowych.

Firma spodziewa się, że wdrożenie innowacyjnych produktów będzie miało wpływ na uzyskanie oszczędności w zużyciu zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa czy kauczuk naturalny, który jest obecnie dodawany do wyrobów gumowych.

 

Źródło: wiadomosci.ekologia.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter