Top komunalne bdo

Zanieczyszczenie ziemi poza kontrolą

Large logo nik

Najwyższa Izba Kontroli zweryfikowała jak na przestrzeni 4 lat (2014-2018) organy administracji publicznej realizowały swoje obowiązki w zakresie prowadzenia badań jakości gleby i ziemi oraz weryfikacji tzw. historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi.

Wyniki badań nie napawają optymizmem. Powyżej obowiązki powinny być realizowane przez starostwa powiatowe, RDOŚ oraz GIOŚ. Według ustaleń NIK, aż 28,6% starostw objętych badaniem nie zrobiło nic w zakresie ustalenia potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi, a w większości pozostałych badanych jednostek działania pozostawiały wiele do życzenia. Co więcej, badania jakości gleby i ziemi zostały przeprowadzone tylko przez 21,4% kontrolowanych starostów.

Do czego mogą prowadzić takie zaniedbania? Chociażby do lokalizowania zabudowy mieszkaniowej na zanieczyszczonych terenach…

Z wynikami kontroli można zapoznać się pod adresem:

https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/18/047/

 

Zdjęcie: nik.gov.pl

Top komunalne bdo

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko II sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.