Na przestrzeni 20 lat, jakich działają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wsparły już ponad 114 tysięcy projektów związanych między innymi z ochroną środowiska, których łączna kwota to około 29 miliardów złotych. Wiceminister Środowiska – Aneta Wilmańska wzięła udział w konferencji dotyczącej działalności WFOŚiGW, które obchodzą swoje dwudziestolecie. Krajowe wydatki związane z ochroną środowiska w zależności od ich zasięgu realizowane są za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla inwestycji o zasięgu ponadregionalnym oraz dla działań regionalnych przez Fundusze Wojewódzkie. Wraz z rozpoczęciem lokalnej ich działań od roku 1993 wspierane były takie inwestycje i zadania jak:
-
budowa oczyszczalni ścieków,
-
edukacja ekologiczna,
-
ochrona powietrza,
-
ochrona ziemi i gospodarka odpadami,
-
budowa zakładów zagospodarowania odpadów.
Program Infrastruktura i Środowisko
Wszystkie działania podejmowane przez Fundusze Wojewódzkie przyczyniają się do polepszenia ogólnego stanu środowiska, poprawiając przez to, jakość życia mieszkańców. Dodatkowo wpływają też pozytywnie na rozwój i wzrost krajowej gospodarki. Głównym źródłem finansowania większości działań związanych z ochroną środowiska jest Program Infrastruktura i Środowisko.
„Od początku wdrażania Programu Infrastruktura i Środowisko podpisano ponad 700 umów o dofinansowanie. Czyli to jakby przez ostatnie 4 lata codziennie podpisywano 2 umowy. Na wszystkie inicjatywy prośrodowiskowe rozdysponowano już prawie 18,5 mld zł. Te fundusze są przeznaczone na inwestycje poprawiające stan środowiska, a przy tym komfort życia mieszkańców. Do najważniejszych działań należą: budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków, unowocześnianie zakładów zagospodarowania odpadów, budowa zakładów utylizacji i recyklingu odpadów, unowocześnienie zakładów przemysłowych.” – Wypowiedziała się Aneta Wilmańska, Wiceminister Środowiska, podczas konferencji.
Realizacje
Do tej pory największe inwestycje dofinansowane przez POIiŚ związane były z realizacją projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu na terenie całej Polski w ramach przeznaczonych na ten cel 11 mld złotych powstanie ponad 12 tysięcy kilometrów kanalizacji. Na budowę między innymi zakładów przetwarzania odpadów oraz działania związane z gospodarką odpadami przeznaczono środki w wysokości około 4 miliardów złotych. Należy także wspomnieć o inwestycjach mających duże znaczenie dla Polski związanych z minimalizacją negatywnych skutków zjawisk naturalnych. Kwota ponad 2 miliardów złotych została przeznaczona na te cele w ramach 24 umów o dofinansowanie.
Program Region
Na konferencji podpisane zostały pierwsze umowy w ramach programu Region pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach, Opolu i Białymstoku. W związku ze zmianą terminu oraz wysokości opłat środowiskowych, do tej pory były to opłaty półroczne, od tego roku przedsiębiorcy rozliczać będą się już raz na rok, spowoduje to zmniejszenie wpływów do kas NFOŚiGW i WFOŚiGW. Program Region ma zapewnić terminową i bezpieczną realizację planów przez Fundusze przy wykorzystaniu dostępnych na ten cel środków w wysokości 500 milionów złotych.
Źródło: mos.gov.pl
Żdjęcie: sxc.hu