Baner eko soft 2023 bdo

Ustawa "śmieciowa" do śmieci

Large binpap00

Konwent Marszałków Województw RP, będzie wnioskował o przesunięcie terminu składania sprawozdań dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Marszałkowie proponują przełożenie terminu z 31 marca 2013, tak jak ustalają to aktualne przepisy, na 31 marca 2014. Do tego czasu wójtowie i burmistrzowi gmin mają obowiązek przedłożyć omawiane sprowadzania do marszałków województw. Jeżeli termin nie ulegnie przedłużeniu, gminy będą miały duże  problemy z właściwym przygotowaniem sprawozdań. Często nie posiadają danych za rok 2012 dotyczących odpadów, które trafiały bezpośrednio na wysypiska. Nie jest po prostu możliwe rzetelne przygotowanie tych sprawozdań. Wyznaczenie niektórych wskaźników bez bazowych danych, których po prostu nie ma, uniemożliwi stworzenie poprawnych raportów.

Problemy ze spójnością raportów

Konwent naświetla jeszcze jeden problem. Według nowej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, jednym z punktów w sprawozdaniu wójta, burmistrza, prezydenta miasta jest określenie liczby właścicieli nieruchomości, zbierających odpady komunalne niezgodnie z regulaminem. Problem rodzi tu nowy regulamin, który wszedł w życie na początku bieżącego roku w styczniu. Część gmin korzystała z możliwości postępowania wg wcześniejszego, który obowiązywał do końca grudnia zeszłego roku. Co prowadzić będzie do pewnego dysonansu w sposobie przygotowania sprawozdań. Dlatego marszałkowie postulują o sprecyzowanie w jaki sposób gminy mają wykonywać te zadania oraz zagwarantowanie samorządom środków finansowych przeznaczonych na ich realizację. Uważają, że aby uniknąć tych wszystkich problemów pierwsze sprawozdania powinny dotyczyć dopiero roku bieżącego, a termin jego składania ustalony na 31 marca 2014 r.

Terminy i obowiązki

Od 1 lipca 2013. obowiązkiem gminy będzie odbiór, transport, odzysk oraz unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Obowiązkiem samorządów będzie także odbiór i zagospodarowanie odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwanie odpadów z nielegalnych wysypisk. Zgodnie z nową ustawą gminy są zobowiązane osiągnąć do końca roku 2020 poziom recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 50% oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych w wysokości co najmniej 70%. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach nie mogą przekraczać 35 % całkowitej masy tych odpadów.

 

Źródła: rp.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter