Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła zmiany dotyczące sposobu naliczania opłaty za wywóz odpadów komunalnych. Zmiana ta może odbiła się na części rodzin wielodzietnych, stąd pomysł na zmiany w tzw. Karcie Dużej Rodziny …
Podstawa do ulg i zwolnień
Do 1 lutego 2015 r. gminy decydowały do kogo i w jakim zakresie kierowane były zwolnienia lub ulgi z płacenia za odbiór odpadów. Dzięki temu w wielu gminach rodziny wielodzietne podobnie jak np. osoby samotne o niskich zarobkach płaciły mniej za odbiór odpadów. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 87) nakazała gminom uzależniać wysokość stawek opłat od tzw. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego.
Dochód rozporządzalny
Pod pojęciem przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego kryje się kwota, jaką rodzina może dysponować w ciągu miesiąca odliczając podatki. Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 marca 2015 r. przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2014 r. wyniósł 1340 zł.
Rodziny wielodzietne poza ulgami?
Obecnie zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy może zwolnić w całości lub w części z opłaty za odbiór odpadów te rodziny, których dochód nie przekracza ustalonego przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości mają obawy, że duża grupa rodzin wielodzietnych dotychczas objętych zwolnieniami lub ulgami w zakresie odbioru odpadów teraz te przywileje stracą ponieważ nieznacznie przekroczą ustalony limit.
Karta Dużej Rodziny
Rodziny wielodzietne ma uchronić w tym zakresie zmiana ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Ma ona zapewnić, że rada gminy częściowo lub w całości zwolni z opłat za odpady komunalne członków rodzin wielodzietnych. Taka zmiana wymusi na samorządach wprowadzenie ulg dla rodzin wielodzietnych niezależnie od zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jeżeli nowelizacja ustawy o Karcie Dużej Rodziny wejdzie w życie, gminy będą mogły zadecydować jedynie o wysokości ulg przyznawanych rodzinom wielodzietnym.
Źródło: www4.rp.pl
Zdjęcie: własne