Baner kom bud

Nieuczciwe firmy zarabiają miliony na odpadach

Large mieci

Nawet połowa pojawiających się każdego roku na polskim rynku opakowań szklanych zamiast do ponownego przerobu w hutach może trafiać na nielegalne wysypiska śmieci. Zyski oszustów liczone są w setkach milionach złotych.

W Polsce każdego roku na rynek wprowadzanych jest około miliona ton opakowań szklanych. Ich wartość szacowana jest na 1,5 mld złotych. Połowa z nich nie trafia tam gdzie powinna tj. do recyklingu tylko ląduje na nielegalnych wysypiskach. Przyczyną tego problemu są luki w prawie oraz nieuczciwość ludzi.

Według obowiązujących przepisów każdy przedsiębiorca wprowadzający na rynek szklane opakowania zobowiązany jest podpisać umowę z podmiotem, który je od niego odbierze, po czym określoną ilość tych opakowań przetworzy lub przekaże innej firmie, która zajmie się ich odzyskiem i recyklingiem. Firma, która zobowiązuje się do przetworzenia odpadów, wystawia dokument potwierdzający recykling (DPR), zawierający dokładną ilość odpadów, które będą odzyskane. Niestety w praktyce często jest tak, że niektóre firmy wystawiają  DPR-y mimo, że wcale nie przetwarzają odpadów, bo albo nie maja takich możliwości, albo im się to po prostu nie opłaca. Wystawiane fałszywe DPR-y są dużo tańsze od tych prawdziwych, gdyż wystawcę kosztują tyle, ile wart jest papier i tusz potrzebny do ich wystawienia. Firmy, które działają legalnie i rzeczywiście przetwarzają szkło, nie wytrzymują konkurencji, gdyż są zmuszone są do obniżania ceny swoich DPR-ów. Przez co i dla nich nieopłacalna staje się uczciwość.

Szacuje się, że fałszywe dokumenty stanowią więcej niż 50 proc.

W czerwcu poznamy wyniki kontroli przeprowadzanych od początku kwietnia przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Sprawdzano podmioty prowadzące działalność w zakresie odzysku lub recyklingu odpadów z opakowań szklanych. Inspektorzy sprawdzali obieg dokumentów z roku 2008 i 2009 potwierdzających recykling i dokumentów potwierdzających odzysk (DPR i DPO). Wyjątkowo wnikliwie badano dokumenty związane z obrotem odpadami szklanymi.

Wielu uczciwych przedsiębiorców z branży zajmującej się odzyskiem i recyklingiem odpadów jest zadowolonych z takiego obrotu sprawy wreszcie jest nadzieja, że ich nieuczciwi konkurenci zostaną ukarani.

Wprowadzone przepisy dotyczące DPR - ów wynikają między innymi z zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej, według których co roku powinniśmy odzyskiwać coraz większą ilość wprowadzanego na rynek szła (w tym roku jest to 43 proc.).

 

Źródło: Gazeta Prawna

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter