Baner kom bud

Sejm uchwalił nowelizację „ustawy śmieciowej”

Large images

25 stycznia br. podczas posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowelizacja daje gminom dużą elastyczność w ustalaniu stawek opłat za gospodarowanie odpadami, gdyż gminy będą mogły dowolnie łączyć różne metody. Podczas głosowania posłowie odrzucili możliwość odbioru odpadów przez gminne spółki komunalne, które nie zostały wybrane w  przetargu.

Elastyczność w ustalaniu opłat za śmieci

Gminy w dalszym ciągu mają do wyboru cztery metody ustalania opłat:

  • powierzchni nieruchomości,

  • ilości zużytej wody,

  • za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa).

  • od liczby mieszkańców,

Zmiana przyjęta przez Sejm daje możliwość wyboru różnych metod dla poszczególnych części obszaru gmin (np. części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, a dla pozostałego obszaru według innej metody). Wprowadzenie rozwiązania różnicującego metody ustalania opłat za odpady pozwoli samorządom na elastyczną politykę przy ustalaniu stawek, a także lepsze dopasowanie nowego systemu do potrzeb mieszkańców.<POS>

Obowiązek przetargów

Podczas głosowania posłowie odrzucili poprawkę umożliwiającą gminom na bezprzetargowe zorganizowanie systemu gospodarki odpadami przez gminne spółki komunalne. Oznacza to, że każdej gminie w konkurencyjnym przetargu zostanie wybrany przedsiębiorca, który zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów od właścicieli nieruchomości. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie konkurencji oraz ochronę mieszkańców przed ryzykiem zawyżania kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przez podmioty, które nie działają na otwartym rynku konkurencyjnym.

Inne ważne zmiany

Inna istotna zmiana przyjęta przez Sejm przewiduje możliwość zagwarantowania przez gminy pojemników i worków do zbierania odpadów komunalnych oraz pokrycie tego kosztu z tytułu opłat pobranych od właścicieli nieruchomości.

Podczas głosowania zostały również przyjęte ułatwienia dla mieszkańców, którzy będą mogli złożyć deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w  swojej gminie także w formie elektronicznej.

Po przyjęciu zmian przez Sejm, ustawa trafi ponownie do Senatu, który przygotował nowelizację w odpowiedzi na protesty samorządów, które chciały mieć większą dowolność w ustalaniu stawek opłat za odbiór odpadów.

 

Źródło: www.mos.gov.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter