Baner eko soft 2023 bdo

Rusza projekt rekultywacji składowisk w kujawsko-pomorskim

Large skadowisko mae00

W sierpniu 2014 roku pisaliśmy o projekcie o nazwie ,,Rekultywacja składowisk odpadów w województwie kujawsko-pomorskim na cele przyrodnicze”. Możemy poinformować, że jego realizacja została już rozpoczęta.

Wspólna inicjatywa

Projekt został opracowany przez 21 gmin we współpracy z jednym ze związków międzygminnych oraz urzędem marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego. Celem jest przeprowadzenie rekultywacji aż  22 składowisk odpadów w województwie kujawsko-pomorskim. Łączny koszt projektu to około 28 mln zł. Większość wydatków (około 85%) pokryje dofinansowanie z europejskiego Funduszu Spójności, 10% kosztów pokryje dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, natomiast pozostał 5% - wkład własny gmin. Przedsięwzięcie ma przyczynić się do integracji gmin z terenu województwa kujawsko-pomorskiego oraz stworzenia spójnego systemu Regionów Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Zakres rekultywacji

Proces rekultywacji będzie prowadzony w zbliżony sposób na wszystkich składowiskach. Efektem końcowym ma być przywrócenie walorów przyrodniczych poszczególnych obszarów. Prace będą obejmowały ponowne ukształtowanie terenu, utworzenie warstwy glebowej, uregulowanie stosunków wodnych i wprowadzenie roślinności. Łączenie rekultywacji poddane zostanie obszar o powierzchni około 24 hektarów. Na takiej powierzchni zmieściłyby się prawie 24 boiska piłkarskie! 

Etap prac

Prace rekultywacyjne prowadzone będą wyłącznie na składowiskach, które otrzymały decyzje o zamknięciu. Obecnie wyłoniono już 20 wykonawców, z czego 13 już przekazano tereny budowy. Na kilku ze składowisk już rozpoczęto prace. Po zakończeniu prac, na obszarach starych składowisk powstaną ścieżki edukacyjne o tematyce proekologicznej dostępne zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów. Trzeba pamiętać, że rekultywacja składowisk jest procesem trudnym i długotrwałym. Zarządzający składowiskiem ma obowiązek monitorować je przez 30 lat po jego zamknięciu, jest to tzw. etap poeksploatacyjny.

Dodatkowe korzyści

W ramach projektu prowadzone są także działania edukacyjne. W najbliższych miesiącach, w gminach biorących udział w projekcie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące zarządzaniu gospodarką odpadami oraz edukacji ekologicznej. Zajęcia są skierowane do  władz gmin, administracji samorządowej, nauczycieli oraz działaczy społecznych. Uczniowie będą mieli okazję poznać tematykę ekologii na zajęciach prowadzonych w szkołach podstawowych każdej z gmin. 

Więcej informacji na temat projektu rekultywacji można znaleźć na specjalnym portalu przygotowanym przez urząd marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego: http://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?page=projekt

 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter