Wyłącznie do końca 2010 roku można usunąć i unieszkodliwić niebezpieczne związki polichlorowanych bifenyli (PCB) oraz urządzenia, które je zawierają. Z datą 1 stycznia 2011 r. związki te staną się odpadami niebezpiecznymi w rozumieniu przepisów ustawy o odpadach. Za brak nieusunięcia PCB grozi kara grzywny albo areszt.
PCB dzięki swoim właściwościom (są to odporne chemicznie ciecze, które praktycznie nie ulegają spaleniu i słabo przewodzą prąd) znalazły szerokie zastosowanie głównie w przemyśle elektrotechnicznym.
W latach latach 70-tych XX wieku stwierdzono silne rakotwórcze właściwości PCB. Odkryto również, że w środowisku naturalnym PCB ulega powolnemu rozkładowi, wraz z wydzielaniem się związków pochodnych o własnościach zbliżonych do dioksyn. W Polsce i Unii Europejskiej stosowanie PCB jest legalne, jednak od 1976 r. Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do stopniowego usunięcia tych związków z użycia. Natomiast w USA już w 1977 roku zakazano stosować PCB ze wzdlędu na swoją szkodliwość.
PCB, a prawo
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady, która nakazuje ograniczenie korzystania z urządzeń, które zawierają PCB, została transponowana w 2001 r. do polskiego prawa. Zgodnie z tymi przepisami, ostatecznie w 2010 roku dobiegnie końca dziewięcioletni okres przejściowy na dokonanie obowiązku usunięcia i unieszkodliwienia wszystkich zasobów PCB, które automatycznie zostaną przyporządkowane jako odpady w rozumieniu przepisów ustawy o odpadach.
Sankcje za nie dostosowanie się do przepisów
Powoduje to, że w stosunku do PCB moc prawną będą miały przepisy ustawy o odpadach i wynikające z nich konsekwencje, egzekwowane będą przez organy administracji publicznej. Odpowiedzialność będzie dotyczyć właścicieli przedmiotowych odpadów, którzy nie zapewnili usunięcia i unieszkodliwienia PCB i urządzeń, które je zawierają. Do najistotniejszych sankcji możemy zaliczyć karę aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności. Istnieje również możliwość nałożenia przez prezydenta miasta, burmistrza lub wójta na właściciela PCB lub urządzeń zawierających PCB decyzji nakazującej właścicielowi odpadów ich usunięcia z miejsc nieprzeznaczonych do składowania lub magazynowania odpadów, wskazując sposób realizacji tej decyzji. Również marszałek wojewdztwa może nałożyć podwyższone opłaty za korzystanie ze środowiska jeżeli magazynowanie odpadów jest relizoane w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym. Należy również pamiętać, że usunięcie lub oczyszczenie urządzeń zawierających PCB należy polecić wyspecjalizowanym firmom, które posiadają odpowiednie w tym celu zezwolenia.