10 stycznia br. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy - Prawo ochrony środowiska. Zmiana dotyczy wpływów z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów, które do tej pory w całości trafiały do związków międzygminnych. Ustawa wchodzi w życie z dniem 24 stycznia 2014 roku.
Opłaty do podziału
Zmianie podlega art. 402 ust. 6 ustawy o Prawie ochrony środowiska. Zgodnie ze zmianami wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów będą wpływać także do budżetów gmin, powiatów, na których są zlokalizowane składowiska odpadów, a nie jak poprzednio w całości trafiać do związków międzygminnych. Zmiana ustawy spowoduje, że 50% opłat i kar, zasili budżet gminy, zaś 10% trafi do budżetu powiatu, na których są składowane odpady. W przypadku, gdy składowisko odpadów znajduje się na obszarze więcej niż jednego powiatu lub więcej niż jednej gminy, dochód zostanie podzielony proporcjonalnie do powierzchni zajmowanych przez składowisko na obszarze tych powiatów i gmin.
Zmiany na wniosek samorządów
Dokonanie zmian w prawie jest spowodowane m.in. wnioskami samorządów gminnych. Samorządy postulowały zmianę ust. 6 art. 402, którego treść pozbawiała ich części spodziewanych zysków z opłat środowiskowych. Samorządy wskazywały również, że składowiska odpadów często nie są w rzeczywistości własnością związków międzygminnych oraz nie są przez nie zarządzane. Dotychczasowa treść ustawy stanowiła również, że w przypadku gdy gmina należy do związku międzygminnego, którego zadaniem jest gospodarka odpadami , wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu danego związku międzygminnego oraz są przeznaczane na jego cele statutowe. Zmiana ustawy spowoduje, że do gmin trafią nowe środki finansowe, które mogą pozytywnie wpłynąć na budżety jednostek.
W nowej ustawie możemy również przeczytać, że do wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 6 ustawy zmienianej w art.1, należnych za okres od dnia 23 stycznia 2013 roku do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Źródło: sejm.gov.pl
Zdjęcie: sxc.hu