Baner kom bud

Najnowocześniejszą sortownię odpadów otwarto w Bielsku- Białej

Large sortownia0

Na początku 2000 roku rozpoczęła działalność spółka: Zakład Gospodarowania Odpadami w Bielsku-Białej. Zarząd dbając o jej rozwój i zwiększenie funkcjonalności w 2008 roku złożył wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą: "Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami dla miasta Bielska-Białej i gmin powiatu bielskiego". Rok później dzięki przyznaniu dofinansowania z funduszu Unii Europejskiej spółka uzyskała kwotę około 51,5 mln złotych oraz inwestując własne środki w wysokości około 35,5 mln złotych rozpoczęła realizację przedsięwzięcia. Założenia projektu obejmowały kwestię zmniejszenia ilości odpadów trafiających bezpośrednio na wysypisko, poprzez optymalizację procesów odzysku surowców wtórnych.

Dzięki dofinansowaniu wybudowano m.in.:

- II sektor składowania odpadów ( o kubaturze 614 000 m3 ),

- sortownię odpadów,

- kompostownię odpadów biodegradowalnych,

- stację demontażu odpadów wielkogabarytowych,

- punkt przetwarzania odpadów wielkogabarytowych,

- magazyn odpadów niebezpiecznych.

Proste wysypisko powstałe w 1960 r. przekształciło się w złożone przedsiębiorstwo kompleksowo zajmujące się usuwaniem, utylizacją i przetwarzaniem odpadów.

Nowoczesny system segragacji śmieci

Jednym z ciekawszych elementów zakładu jest sortownia. Praktycznie w pełni zautomatyzowana, niewymagająca ingerencji pracowników linia, do sortowania wyposażona jest w specjalne separatory optyczne. Wychwytują one zidentyfikowane odpady poddając je w ten sposób selekcji. W bielskiej firmie zamontowano 7 separatorów, co jak dotąd stanowi największą ich liczbę wykorzystaną w tego typu instalacjach w Polsce. Zastosowana technika pozwala na segregowanie tych odpadów, które do tej pory nie były wychwytywane przez podobne konstrukcje. Przy jej wykorzystaniu możliwe jest segregowanie odpadów nawet kilkunastu frakcji, między innymi:

- opakowania PET,

- opakowania produktów płynnych,

- folie,

- opakowania polistyrenowe (pierwsza w Polsce sortowania odzyskujące tę frakcję),

- papier, karton,

- metale żelazne i nieżelazne,

- szkło kolorowe i białe,

- złom elektryczny i elektroniczny.

Sortowania jest w stanie posegregować  około 70 tys. ton odpadów w ciągu roku. Przy wykorzystaniu technik ręcznego oraz zautomatyzowanego sortowania możliwe jest powtórne wykorzystanie aż 90% trafiających tu odpadów.

 

Źródła: zgo.bielsko.pl, Gazeta Wyborcza

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter