Baner eko soft 2023 bdo

Minister Środowiska sprawdza w praktyce działanie ustawy „śmieciowej”

Large 791999 267042460

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach potocznie zwana „ustawą śmieciową” obowiązuje już od dwóch tygodni. Minister Środowiska, Marcin Korolec postanowił sprawdzić jak w praktyce wygląda jej wdrażanie. Od zeszłego czwartku rozpoczął objazd Polski, odwiedzając samorządy w których trwa wdrażanie nowej ustawy. Minister chce poznać oczekiwania i doświadczenia gmin wdrażających nowe zasady gospodarki odpadami. Ma to pomóc w zebraniu informacji jak radzą sobie poszczególne gminy, co sprawia im najwięcej problemów. Pozwoli to określić w jaki sposób będzie można dodatkowo pomóc samorządom. W ramach trasy przeprowadzane będą rozmowy i spotkania z władzami gmin, między innymi w takich miastach jak Kraków, Poznań, Białystok, Łódź, Olsztyn czy Wrocław. Po rozmowach Minister będzie w stanie określić jakie ewentualne przyszłe zmiany należy wprowadzić w ustawie, tak aby dopasować ją do faktycznych potrzeb i rzeczywistej sytuacji.

Minister sprawdza

Chcemy poznać doświadczenia i oczekiwania samorządów, które wdrażają nowe zasady gospodarowania odpadami. Zapewne można już sformułować pierwsze konkretne wnioski, jakie dodatkowe wsparcie możemy zaoferować samorządom. Być może potrzebne są dodatkowe konsultacje z ekspertami, lub zidentyfikowano usterki legislacyjne wymagające szybkiej naprawy. Podczas moich wizyt będę również chciał rozmawiać o finansowaniu inwestycji z zakresu gospodarowania odpadami i wojewódzkich planach gospodarowania odpadami. Cieszę się, że będziemy mogli spotkać się z władzami wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które wspierają finansowo rozwój nowoczesnego recyklingu i odzyskiwania odpadów” – oświadcza Minister Korolec.

Nie jest tak źle

Według Ministra wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami nie wygląda tak źle, zaledwie pół procent wszystkich gmin nie zdołało wprowadzić nowego systemu. W znakomitej większości czyli 90 procentach gmin, system już funkcjonuje. Tylko około 10 procent stosuje okresy przejściowe, przesuwa w czasie termin wprowadzenia na swoim terenie nowych przepisów. Czas jaki miały samorządy gminne na zapoznanie się, dostosowanie i ostatecznie wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami to prawie dwa lata. Tak naprawdę ustawa jest cały czas wdrażana. Największa ilość negatywnych głosów płynących od mieszkańców związana jest z brakiem wystarczającej ilości pojemników, w wielu gminach brakuje też kontenerów na zmieszane odpady komunalne.

Wsparcie Państwa

Resort środowiska przeznaczył już kwotę ponad 21 milionów złotych na merytoryczne wdrażanie znowelizowanej ustawy. Szkolenia, projekty, spotkania z ekspertami, to tylko część oferowanych przez resort środków mających na celu zwiększenie świadomości mieszkańców oraz zapewnienie pomocy samorządom. W ramach wsparcia jakie zapewnia Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko planowana jest budowa 40 zakładów zagospodarowania odpadami na terenie całego kraju.

Standardy Unii Europejskiej

Ustawa ma na celu dostosować polskie prawo i przepisy w zakresie gospodarki odpadami do standardów Unii Europejskiej. Dzięki temu rozwinie się przemysł przetwórstwa wtórnego, opłacalne stanie się budowanie i inwestowanie w m.in. spalarnie odpadów, sortownie, zakłady przetwarzania. W tak sprzyjających warunkach zwiększy się ilość surowca wtórnego dostępnego na rynku. Przykładowo w Niemczech ilość odpadów które ostatecznie trafiają na wysypisko stanowi mniej niż 1 procent wszystkich odpadów.

 

Źródło: mos.gov.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter