Baner eko soft 2023 bdo

Gminy zaczynają przetargi na wywóz śmieci

Large 20140803 172858

Wraz z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wprowadza one znaczne zmiany w dotychczasowym systemie gospodarki odpadami. Jej założeniem jest dostosowanie standardów do krajów Unii Europejskiej. Największą zmianą będzie, od 1 lipca bieżącego roku, przejęcie odpowiedzialności przez gminy za odpady powstałe na jej terenie. Wiązać się to będzie z koniecznością zapewnienia odbioru oraz ich zagospodarowania od mieszkańców gminy. W drodze przetargu muszą zostać wyłonione firmy, które zajmować się będą odbiorem odpadów. Zgodnie z art. 6d ust. 1 ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy mają zorganizować przetargi na odbiór odpadów komunalnych albo na odbiór oraz ich zagospodarowanie. Czas na zakończenie tych przetargów mija wraz z dniem 30 czerwca 2013 r., gdyż już od 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy. W przypadku, jeżeli gmina nie wywiąże się z tego obowiązku może zostać nałożona na nią kara pieniężna w wysokości od 10 000 zł do 50 000 zł. Gmina obowiązek przetargu może przekazać (odpowiednią uchwałą rady gminy) związkowi międzygminnemu, wtedy kara będzie nałożona na ten związek. Ponadto, jeżeli gmina nie zorganizuje odbioru odpadów wtedy właściciel nieruchomości, może swoje śmieci oddać do firmy zajmującej się zbieraniem odpadów, a kosztem całej operacji zostanie obarczona gmina.

Regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych

W przypadku, gdy gmina w drodze przetargu wyłoni firmę, która będzie się tylko zajmować odbieraniem odpadów komunalnych, wtedy obowiązkiem tej firmy będzie dostarczanie tych odpadów do odpowiedniej regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych wskazanej przez gminę. Właściwa instalacja może się oczywiście znajdować już w posiadaniu gminy, w takim przypadku zostaje ona wskazana, jako odpowiednia do dostarczania odpadów. W przypadku, gdy gmina nie dysponuje właściwą instalacja a na jej terenie znajduje się klika instalacji, odpowiednia instalacja powinna zostać wybrana w trybie zgodnym z art. 3a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W drodze przetargu gmina może wyłonić firmę, która będzie zajmować się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, w takim przypadku decyzja odnośnie wybory instalacji, do której będą dostarczane odpady, pozostaje w gestii danej firmy.

Kryteria przetargów

W przetargach organizowanych przez gminy najważniejszym kryterium stosowanym w celu wyłonienia zwycięzcy jest cena, zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych. W ramach różnicowania warunków przetargu gminy mogą wprowadzić dodatkowe kryteria, nie mogą one jednak być kryteriami nieprzeliczalnymi. W przypadku większej ilości kryteriów każde powinno posiadać przypisaną wagę, a wszystkie powinny łącznie stanowić 100%.

Postępy

Na chwilę bieżącą Ministerstwo Środowiska zbiera dane o stanie przygotowania wszystkich gmin pod kątem wprowadzenia nowych zasad. Większość firm wygrywających przetargi stanowią rodzime firmy, posiadają one przewagę doświadczenia oraz znajomości rynku lokalnego.

 

Źródła: mos.gov.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter