Nadchodzi gorący okres dla samorządowców i podmiotów zaangażowanych w gospodarkę odpadami, operujących w województwie pomorskim. W najbliższym czasie rozstrzygać się będzie formuła i sposób realizacji budowy Gdańskiej spalarni odpadów. Ze względu na skalę istotności problemu, do przeprowadzenia analiz zaangażowano konsorcjum firm BBF Sp. z o.o. i Ipopema Securities S.A. Konsorcjum to opracowało raport z przeprowadzonych analiz, oraz przedstawiło swoje rekomendacje.
Dobór firm doradczych poprzedzony był szczegółową analizą i wybrano te, które mają szerokie doświadczenie w podobnych tego typu projektach w Polsce. Jak zapewnia Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o., który miałby być operatorem przyszłej instalacji termicznego przekształcania odpadów, Pomorska spalarnia ma być zrealizowana w podobnym formacie jak będąca już w budowie spalarnia w Poznaniu. Projekt ma być zrealizowany w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.
Konsultacje projektu
Na potrzeby wykonania niezbędnych analiz powołano zespół doradczy, który wyniki swojej pracy przedstawił władzom Gdańska oraz okolicznym samorządom, na spotkaniu w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Ponadto, o wynikach analiz i wstępnych planach inwestycji informowani są również mieszkańcy. Odbyło się już nawet spotkanie inwestorów ze społeczeństwem, na którym starano się wyjaśniać zawiłości projektu i proponowane na tym etapie rozwiązania. Spalarnia odpadów jest inwestycją, która wzbudza skrajne emocje, a celem konsultacji jest wyjaśnianie na każdym możliwym etapie zasad funkcjonowania zakładu oraz informowanie że nie będzie występowało zagrożenie dla środowiska. Kluczowe jest ponadto wyjaśnienie tzw. warunków brzegowych określających parametry pracy instalacji.
Koszty przedsięwzięcia
W najbliższym okresie zostaną oszacowane koszty inwestycji, które w duże mierze będą zależeć od ilości gmin zaangażowanych w projekt. Gdańsk chce wybudować spalarnie, jednak tylko w przypadku kiedy w projekt zostaną zaangażowane okoliczne samorządy. W przeciwnym wypadku koszty takiego przedsięwzięcia byłyby zbyt wysokie dla samego miasta.
Obecnie rozpatrywane są dwa rozwiązania uwzględniające udział partnera prywatnego. Przewiduje się możliwość jego udziału w pracach projektowych, budowlanych i przy eksploatacji, lub dodatkowo w finansowaniu.
Zgodnie z przepisami, ilość odpadów komunalnych oraz odpadów ulegających biodegradacji, przeznaczonych do składowania na składowiskach w naszym kraju musi ulec znaczącej redukcji. Sposobem na spełnienie wymagań jest program budowy spalarni odpadów, które już w tej chwili powstają w wielu miastach w Polsce.
Źródło: Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku