Już po raz dwunasty odbyło się Forum Recyklingu, którym towarzyszyły Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO. Prelekcje ekspertów w branży- naukowców, praktyków oraz pracowników administracji rządowej, które towarzyszyły wydarzeniu przyciągnęły rzesze zainteresowanych.
Edukacja Ekologiczna w Gminach
Pierwszy dzień Forum Recyklingu był poświęcony edukacji ekologicznej w gminach. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która zakłada obowiązek edukowania mieszkańców w kontekście właściwej gospodarki odpadami komunalnymi spowodowała, że wykład cieszył się niezwykłym zainteresowaniem ze strony słuchaczy. Jedno z wystąpień, dotyczyło sprawdzonych mechanizmów i narzędzi oddziaływania w edukacji odpadowej mieszkańców, które wygłosił Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. Doktor Anna Kalinowska z Uniwersytetu Warszawskiego, w swym wystąpieniu wskazała główne przyczyny niskiego zaangażowania mieszkańców zarówno miast, jak i wsi w procesie segregacji odpadów komunalnych. Wśród zaproszonych ekspertów, znalazła się również przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- Hanna Grunt, która przedstawiła możliwości finansowania gospodarki odpadami w Wielkopolsce. Występ dr inż. Anny Kozery- Szałkowskiej z Fundacji PlasticEurope Polska, dotyczący zwiększenia odzysku odpadów tworzyw sztucznych zakończył pierwszy dzień obrad.
Gospodarka Odpadami. Zbiórka i Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.
Kolejny dzień seminarium okazał się równie interesujący, jak poprzedni dzięki dwóm sesjom tematycznym: pierwsza dotyczyła gospodarki odpadami, z kolei druga została poświęcona zbiórce i recyklingowi zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podczas pierwszej sesji, zebrani słuchacze mogli zapoznać się m.in. z aktualną sytuacją na rynku odpadów komunalnych po 1 lipca br. dzięki wystąpieniu Agnieszki Kubickiej z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Referat dotyczący utraty statusu odpadu w przypadku makulatury i kompostu/ fermentatu, wygłoszony przez dr Emilię den Boer zakończył sesję. Z kolei podczas drugiej sesji, wystąpiła m.in. Małgorzata Tomczak z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, prezentując raport o funkcjonowaniu gospodarki ZSEE w Polsce za rok 2012. Charakterystykę nowych wyzwań w branży ZSEE, jakie pojawiają się wskutek zmian prawa przedstawił Mirosław Baściuk reprezentujący Remondis Electrorecycling. Obie sesje zakończyła burzliwa debata na temat baz danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Debata była okazją do wymiany zdań wszystkich zebranych ekspertów oraz przedyskutowania problemów poruszanych podczas obu sesji.
Zbiórka, Odzysk i Recykling Metali
Trzeci dzień Forum Recyklingu to występy autorytetów w dziedzinie recyklingu metali, wśród, których znaleźli się m.in. Hanna Kończal z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, która poruszyła problem transgranicznego przemieszczania odpadów oraz Arkadiusz Szpakowski z Instytutu Metali Nieżelaznych, który zaprezentował bezodpadową technologię przerobu złomu akumulatorowego. Ten dzień również zakończył się debatą dotyczącą szans i zagrożeń w gospodarce bateriami i akumulatorami. Wśród poruszonych zagadnień znalazł się m.in. brak raportu bateryjnego oraz kondycja szarej strefy.
Źródło: abrys.pl
Zdjęcie: abrys.pl