Szkolenie odpady budowlana

Marzena01

Liczba postów: 1

Od: 05.02.2020

05 luty 2020 o 15:10

Witam,
Chciałam zapytać w jaki sposób wyliczyć emisję z spawania. Pracuję w warsztacie blacharsko-lakierniczym.
Z obliczeniem emisji z lakierni nie mam problemu, jednak w trakcie szukania informacji o wyliczeniu emisji natknęłam się na informację że powinnam mieć wskaźnik emisji
z publikacji Insytutu Spawalnictwa. Jednak nie umiem znaleźć tej publikacji.
Mamy w firmie dwie spawarki jedną na Co2 z drutem stalowym, a druga spawarka jest na Argon z drutem miedzianym.  Ewentualnie czy mogę wyliczyć w sposób uproszczony tą emisję, czyli wpisać
taka ilość jakaś zużyliśmy poszczególnych gazdów za rok 2019r ? W karcie charakterystyk nie ma zapisu podnośnie unosu, ale myślę że jeżeli to gaz, to raczej emisja będzie taka sama jaka ilość gazu w butli ? Czy się mylę ? 
Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie.


F4odpowiedz

Gość

27 marzec 2020 o 12:31

Dzień dobry,
wspomniana przez Panią publikacja Instytutu Spawalnictwa ma tytuł „Emisja zanieczyszczeń pyłowych i gazowych przy procesach spawania i lutowania metali: katalog charakterystyk materiałów spawalniczych pod względem emisji zanieczyszczeń” aut. Jolanta Matusiak, Beata Rams, Stefania Machaczek i jest dostępna np. w bibliotekach.
W obliczeniach emisji z procesu spawania powinno się uwzględniać pył wraz z zawartymi w nim metalami oraz emisję z gazów osłonowych. Jeśli spawanie następuje z wykorzystaniem drutu połączeniowego, skład emitowanego pyłu będzie zależał od rodzaju wykorzystywanego drutu (drut stalowy i miedziany), a także od rodzaju spawanego materiału.
Jeśli nie posiada Pani odpowiednich wskaźników literaturowych emisję pyłu można obliczyć na podstawie zużycia materiałów (kg/rok) i karty charakterystyki:
- drutu spawalniczego – uwzględniając udział poszczególnych metali w masie drutu,
- typu spawanej stali – uwzględniając procentową zawartość poszczególnych metali wchodzących w jej skład.
Co do emisji gazów, w Obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2020, w wykazie opłat brak jest argonu, zatem teoretycznie nie trzeba uwzględniać emisji tego rodzaju gazu w obliczeniach.

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter