Baner eko soft 2023 bdo

Spalarnie odpadów coraz bliżej

Large 912405 654537330

Przez długie lata w Polsce funkcjonowała jedynie spalarnia odpadów w Warszawie, jednak już niedługo ma ich powstać aż siedem. Mają one powstać m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu. A jeszcze rok temu inwestycje miały poważne problemy i ich realizacja była zagrożona. Projekty miały poważne opóźnienia co mogło spowodować utratę setek milionów dotacji.

Pierwsza Bydgoszcz

Budowa spalarni odpadów w Bydgoszczy ruszyła w poniedziałek. Budowa będzie realizowana przez włoskie konsorcjum, które otrzyma 260 mln zł unijnej dotacji, co stanowi 60 proc. wartości projektu. Inwestycja ma zostać ukończona do 31 grudnia 2015 roku. Spalarnia w Bydgoszczy będzie utylizować nawet 180 tys. ton odpadów rocznie z Bydgoszczy, Torunia oraz 15 okolicznych gmin. Kolejnym projektem, który może zostać bardzo szybko zrealizowany jest spalarnia w Krakowie. Główny wykonawca, koreańskie Posco Engineering & Construction uzyskało pozwolenie na budowę. Jak podaje biuro zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na IV kwartał, a oddanie obiektu do eksploatacji nastąpi dwa lata później. Pozwolenie na budowę uzyskało również konsorcjum Budimexu, Keppel, Seghers i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares, które ma realizować budowę spalarni w Białymstoku. Według Karola Świetlickiego, rzecznika komunalnej spółki Lech, która jest inwestorem projektu, rozruch spalarni jest zaplanowany na koniec 2015 roku i na chwilę obecną nie ma groźby utraty dotacji. Nowoczesny zakład unieszkodliwiania odpadów w Białymstoku będzie przetwarzać około 120 tys. ton odpadów z Białegostoku oraz sąsiednich gmin. Koszt całej inwestycji to ponad 329 mln złotych, z czego 210 mln złotych ma pochodzić ze środków unijnych.

 Kolejne spalarnie czekają na pozwolenie

Inwestycje w Koninie oraz w Szczecinie wciąż czekają na wydanie pozwolenia na budowę. Ich wykonawcą jest konsorcjum Integral Engineering Und Umwelttechnik, Erbud i Introl. – Spodziewamy się pozwolenia na budowę 18 października. Harmonogram wykonawcy wyprzedza plan. Zakładamy, że oddanie spalarni jest realne 21 grudnia 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że dotacja nie będzie zagrożona – mówi Andrzej Drewniak, pełnomocnik ds. projektu konińskiej spalarni. Konińska spalarnia ma utylizować rocznie 94 tys. ton odpadów.

Poznań w innej formie

W Poznaniu spalarnia odpadów ma powstać w formie partnerstwa publiczno- prywatnego. Nowoczesny zakład ma obsługiwać Poznań oraz siedem sąsiednich gmin, co łącznie pozwoli na przetworzenie nawet 240 tys. ton odpadów rocznie. Inwestycja ma zostać wybudowana przez Sita- Zielona Energia. Śladami Poznania podążą wkrótce Gdańsk oraz Łódź, które również zamierzają skorzystać z PPP. Jeśli inwestycje się powiodą w Polsce będzie co najmniej dziewięć spalarni, nie jest to jednak dobry wynik ponieważ w perspektywie unijnej 2007- 13 miało powstać 12 spalarni. Spalarnie nie tylko odpadów powinny powstawać zwłaszcza przy dużych aglomeracjach, wykorzystując zastosowanie technologii takich jak redukcja biodegradowalna czy recykling.

 

 

Źródło: samorzady.pb.pl

Zdjęcie: sxc.hu

 

Newsletter