W Urzędzie Miejskim Białegostoku, czeka już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę spalarni. Budową zajmie się konsorcjum w skład, którego wchodzą trzy firmy: polski Budimex, Keppel Seghers N.V. z Belgii oraz Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares z Hiszpanii. Koszt całkowity przedsięwzięcia szacowany jest, na blisko 333 miliony złotych. Kwota ta w około 60 procentach zostanie pokryta z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozwolenie na budowę jest praktycznie ostatnim etapem wymaganym do rozpoczęcia budowy, zostanie ono wydane najprawdopodobniej za około 110 dni. Białystok jest jednym z sześciu miast, w których trwają przygotowania do budowy spalarni, gdzie etapu końcowy, czyli właśnie wydanie pozwolenia jest już tak bliski realizacji.
Zagospodarowanie przestrzeni
Spalarnia będzie mieścić się w Białymstoku przy ulicy Andersa. Powierzchnia całkowita inwestycji to 7,3 hektara. W ramach tego obszaru zagospodarowana zostanie powierzchnia 3,3 hektara, na której powstaną trzy budynki:
- budynek procesowy połączony wraz z częścią techniczną: to właśnie tu przebiegać będą procesy spalania w wyniku, których z 15 ton odpadów powstanie poniżej 4 ton żużlu na godzinę,
- hala przyjęć i waloryzacji żużlu: będzie to skład powstałego w procesie spalania żużlu,
- budynek biurowo-administracyjny.
Wydajność spalarni
Spalarnia będzie w stanie przerobić 120 tysięcy ton odpadów rocznie. Generując wydajność energetyczną rzędu 7,5 MJ/kg. Przekładać się ma to, na energię elektryczną niezbędną do oświetlenia 16 tysięcy gospodarstw oraz ogrzania w okresie zimowym około 875 domów jednorodzinnych. Białostocka spalarnia ma przyjmować odpady z 9 gmin (Czarna Białostocka, Choroszcz, Dobrzyniewo, Gródek, Juchnowiec, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów) z którymi podpisze odpowiednie umowy.
Odbiorcą energii elektrycznej ma być Polska Grupa Energetyczna Dystrybucja zaś cieplnej - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za inwestycje.
Harmonogram prac
Wg planów przedstawionych przez wykonawcę przy założeniu, że wniosek o pozwolenia na budowę został złożony 19 marca bieżącego roku, pozwolenie wydane zostanie najprawdopodobniej między lipcem a sierpniem. Budowa spalarni w takim przypadku zostanie zakończona w połowie 2015, po którym nastąpią pierwsze jej próby. Całość przedsięwzięcia powinna być gotowa z końcem 2015 roku.
Źródła: budownictwo.wnp.pl
Zdjęcie: sxc.hu