Baner eko soft 2023 bdo

Relacja z Seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa, technologie”

Large skadowisko0

25 marca br. odbyła się już druga edycja międzynarodowego Seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa, technologie”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez zespół CBE w Warszawie i wzięło w nim udział niemal 150 ekspertów z branży odpadowej oraz energetycznej, a także rozwijającego się sektora WTE.

 

Seminarium pozwoliło ocenić kondycję Polski w zakresie gospodarki odpadami. Wyzwania, jakie stoją przed Polską w tej dziedzinie wymagają dużych nakładów finansowych oraz zaangażowania wszystkich zainteresowanych. Od 2013 roku wdrażany jest nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. „Rewolucja śmieciowa”- jak nazwano transformację, dała wiele pozytywnych zmian na rynku odpadowym, jednak wciąż istnieje wiele problemów, których rozwiązanie wymaga interwencji administracji rządowej. Głównym celem, który powinien zostać zrealizowany jest zhierarchizowanie postępowania z odpadami. Polska znajduje się na końcu listy, jeśli chodzi o redukcję poziomu składowisk w UE. Jednocześnie mamy ogromne rezerwy surowcowe- zarówno w zakresie recyklingu, jak i odzysku, w tym odzysku energii. Zdaniem Krzysztofa Kawczyńskiego- moderatora seminarium i Przewodniczącego Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej w ciągu najbliższych 5 lat możliwa do osiągnięcia jest rewolucja technologiczna i organizacyjno- logistyczna w zakresie gospodarki odpadami. Kawczyński wskazuje, że możemy osiągnąć ogromne korzyści ekonomiczne i środowiskowe, a także poprawić bezpieczeństwo.

 

Podczas wydarzenia wystąpiła dr inż. Beata Kłopotek, która mówiła o przyszłości polskiej branży odpadowej, która stwierdziła, że "aby zmienić sposób postępowania z odpadami, musimy zmienić mentalność społeczeństwa, w tym mentalność osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji dotyczących intensyfikacji edukacji ekologicznej promującej właściwe postępowanie z odpadami." Kłopotek wskazała również, że Polska jako młody kraj nie powinien eksperymentować w dziedzinie gospodarki odpadami, a jedynie wybierać odpowiednie wzorce, które z powodzeniem sprawdziły się w innych krajach. Dr Ryszard Strzelecki- doradca w zakresie projektów Waste to Energy w Grupie CNIM stwierdził, że istotne jest obserwowanie i doskonalenie technologii spalania odpadów, gdyż same odpady się zmieniają- np. wzrasta ich kaloryczność, pojawiają się nowe formy recyklingu. Strzelecki podkreślił, że istotnym elementem każdej spalarni są ruszty, a dokładniej ich spektrum spalania i wydajność spalania. Strzelecki przedstawił również sprawdzone techniki stosowane w grupie CNIM, która współpracuje z niemiecką firma MARTIN, których ruszty mogą spalać niemal każdy typ odpadów komunalnych.

 

Podczas seminarium swoje prelekcje wygłosili również m.in.: Per Lindgren- Manager Działu Sprzedaży w Götaverken Miljö AB, Johny Stuen- Dyrektor techniczny Oslo Energigjenvinningsetaten, Klemetsrud WTE plant w Norwegii.

 
 

Źródło: cbepolska.pl

Zdjęcie: cbepolska.pl

Newsletter