Baner eko soft 2023 bdo

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Polsce już w 2019 r.

Large 740418 938474190

W Gdańsku podczas Polsko- Norweskiego Forum Gospodarki Morskiej odbyła się sesja poświęcona morskim farmom wiatrowym i perspektywom współpracy pomiędzy Polską i Norwegią w tym zakresie. Forum odbyło się w ramach 17 Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO.

Wstępne plany

Głos w sprawie pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku, zabrał Janusz Pilitowski Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki , który poinformował, że może ona powstać już w 2019 roku. Wydano już warunki przyłączenia dla mocy ponad 2 tyś. MW. Pilitkowski oznajmił, że do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zgłosiło się już kilkudziesięciu inwestorów gotowych stworzyć, tzw. sztuczną wyspę, na której miałaby być zlokalizowana przyszła morska farma wiatrowa. – Wszyscy zainteresowani inwestorzy powinni ogromną wagę przyłożyć do optymalizacji kosztów wytwarzania energii wiatrowej, aby te źródła stały się maksymalnie szybko konkurencyjne w stosunku do innych technologii. Jest to również warunek rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.- mówił Pilitowski.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne określiły warunki przyłączenia dla farm, zlokalizowanych w rejonie Ławicy Słupskiej oraz Ławicy Środkowej na Bałtyku. Prąd ma być z nich doprowadzany do stacji w Słupsku (1200 MW) i w Żarnowcu (1045 MW). Jak informuje Przemysław Ciszewski wiceprezes spółki PSE, warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych o mocy 2245 MW oraz lądowych farm wiatrowych o mocy 1635 MW zostały już wydane. Wstępne koszty inwestycji, związanych z doprowadzeniem dodatkowej mocy do krajowego systemu przesyłowego w stacjach w Słupsku i Żarnowcu szacuje się na około 200 mln zł.

Założenia polskiej polityki energetycznej, przewidują że do 2030 roku, moc wytwarzana przez energetykę wiatrową wzrośnie do prawie 8 tys. MW. Obecna moc farm wiatrowych (lądowych) przyłączonych do krajowego systemu energetycznego wynosi ponad 3 tys. MW i pokrywa 4% zapotrzebowania na energię w Polsce. W lipcu br. z lądowych farm wiatrowych w Polsce  wyprodukowano 292 GWh energii, co stanowi przyrost o 10% w stosunku do analogicznego okresu z roku ubiegłego.

Norweskie wsparcie

Uczestnikami sesji byli m.in. Marten Nesvik reprezentujący Statoil ASA oraz Kristin GuldBramdsen Froysa z Norwegian Centre for Offshore Wind Energy (NORCORE), którzy wyrazili swoją aprobatę w sprawie inwestycji w Polsce w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Nesvik uważa, że polska morska energetyka wiatrowa stanowi bardzo interesujący obszar inwestycji. -Obserwujemy, co dzieje się w Polsce i czekamy na określenie konkretnych warunków dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej- mówił podczas środowej sesji.

Na Morzu Bałtyckim jest zlokalizowanych kilkadziesiąt morskich farm wiatrowych. Są one bardziej opłacalne ekonomicznie, produktywność morskich farm wiatrowych jest dwukrotnie większa niż farm lądowych. Według analiz resortu gospodarki, rozwój morskiej energetyki wiatrowej pozwoli na inwestycje ok. 2,25 mld euro (do 2020 roku) i 7,5 mld euro (do 2030 roku).

 
 

Źródło: www.pb.pl

Zdjęcie: sxc.hu

 

Newsletter